A w Krakowie na Plantach odsłonięto pomnik Jana Matejki
Mistrz Jan siedzi w fotelu, który jest umieszczony w ramie obrazu. Rzeźbę wykonano z brązu. Dzieło stanęło przy ul. Basztowej - niedaleko Barbakanu, naprzeciwko ASP. To trasa, jaką Matejko pokonywał wychodząc ze swojego domu przy ulicy Floriańskiej idąc do Akademii.
2013-11-12, 19:11
W tym roku przypada 175. rocznica urodzin i 120. rocznica śmierci artysty.
- W czasach zaborczych jego obrazy pokazywały, że Polska była kiedyś wielka, potężna i że ta wielkość i potęga są jeszcze przed nią, że można odzyskać niepodległość - mówił podczas uroczystości odsłonięcia pomnika prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Matejko to jeden z najwybitniejszym polskich malarzy dzieł o tematyce historycznej. To to namalował takie obrazy jak: "Hołd pruski", "Bitwa pod Grunwaldem", "Wernyhora", "Konstytucja 3 Maja 1791 roku", "Stańczyk". Dużą popularność zyskał także jego cykl rysunków "Poczet królów i książąt polskich".
Pomnik ku czci artysty miał powstać tuż po jego śmierci. Pod przewodnictwem malarza Juliusza Kossaka zawiązał się wtedy komitet. Ale nie udało mu się zebrać pieniędzy. - Po 120 latach staramy się nadrobić ten brak. Postawiliśmy pomnik kogoś, kto Kraków zawsze rozsławiał na świecie. Postawiliśmy pomnik wybitnemu malarzowi, krakowianinowi - mówił Majchrowski.
Jan Matejko urodził się w 1838 roku w Krakowie, tu też zmarł w 1893 roku. W 1878 roku wręczono mu poświęcone na Wawelu berło - symbol panowania w sztuce.
Pomnik mistrza Jana kosztował około 320 tysięcy złotych. Jego autorem jest profesor krakowskiej ASP Jan Tutaj. Koszty w całości pokrył urząd miejski.
REKLAMA
PAP/asop
REKLAMA