Sąd uniewinnił oskarżonych o spowodowanie zatonięcia tankowca w Hiszpanii

Nie ma winnych największej katastrofy ekologicznej w Europie. Sąd Rejonowy w La Corunii na zachodzie Hiszpanii uniewinnił wszystkich oskarżonych o przyczynienie się do zatonięcia tankowca Prestige.

2013-11-13, 14:11

Sąd uniewinnił oskarżonych o spowodowanie zatonięcia tankowca w Hiszpanii
Skutki katastrofy tankowca Prestige u wybrzeży Hiszpanii będą oddziaływać na środowisko jeszcze przez 40 lat. Foto: Wikipedia/Luis Miguel Bugallo Sánchez (Lmbuga)

Posłuchaj

Sędzia odrzucił żądania prokuratora i uniewinnił oskarżonych o spowodowanie katastrofy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W 2002 roku transportujący 77 tys. ton ropy statek uległ awarii, a potem zatonął w pobliżu zachodnich wybrzeży Hiszpanii. Wyciekła ze zbiorników ropa zanieczyściła 1700 km hiszpańskiego i francuskiego wybrzeża.
Przed 9 miesiącami na ławie oskarżonych zasiedli: kapitan statku Apostolos Mangouras, główny mechanik Nikolaos Argyropoulos oraz ówczesny dyrektor nabrzeża w La Corunii Jose Luis Lopez Sors. Prokurator domagał się kary od 5 do 12 lat więzienia i ponad 4 mln euro odszkodowania.

Sędzia odrzucił te żądania. Ukarał jedynie dziewięcioma miesiącami więzienia w zawieszeniu kapitana statku za prowadzenie jednostki w złym stanie technicznym.

Sędzia oświadczył, że nie można wymierzyć kary za tragedię, ponieważ "była ona splotem okoliczności, których przyczyn nie da się ustalić”.

Dlatego - jego zdaniem - nie można wskazać osób odpowiedzialnych za nieszczęście. Dzisiaj mija 11. rocznica awarii tankowca. Zdaniem ekologów, szkody, jakie wyrządził, widoczne będą co najmniej przez 40 lat.

REKLAMA

'' ps

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej