Dzieci się cieszą, handlowcy zacierają ręce - św. Mikołaj już w Polsce

Najważniejszy gość z Finlandii - święty Mikołaj - zawitał do Polski. Choć bez latających reniferów, to wylądował na warszawskim lotnisku Chopina, gdzie przywitały go dzieci. W ciągu tego tygodnia odwiedzi między innymi: Częstochowę, Wrocław, Zabrze, Białystok i Warszawę.

2013-12-02, 13:30

Dzieci się cieszą, handlowcy zacierają ręce - św. Mikołaj już w Polsce

Posłuchaj

Święty Mikołaj jest już w Polsce. Mówi, że nasz kraj jest dla niego bardzo ważny/IAR
+
Dodaj do playlisty
Mimo, że pochodzi z Finlandii nie było problemu, żeby znaleźć z nim wspólny język. Jak się okazało bowiem, ma żonę Polkę. Łamaną polszczyzną wyznał więc - Polska jest najważniejszym dla mnie, gdzie mam ile fanów, że nie można kalkulować.

Trochę to fińsko - polski, ale któż nie zrozumie świętego Mikołaja, zwłaszcza gdy pyta czy jesteśmy grzeczni?

Święty Mikołaj też czasem jest odpytywany. Dzieci chcą wiedzieć o jakim marzy prezencie.
- Odpowiadam im, że najważniejszym upominkiem jest przytulenie. Lubią się do mnie tulić - mówi z uśmiechem.

Prosto z lotniska Mikołaj pojechał do Częstochowy, gdzie ma się spotkać z pacjentami oddziału pediatrycznego miejscowego szpitala.

Mikołaj, który przyleciał teraz do Polski mieszka w  Rovaniemi - fińskim miasteczku na kole podbiegunowym. Ma tam swoją wioskę, w której żyją renifery, jest też poczta co roku zasypana przez kartki i listy od dzieci z całego świata. Od wielu lat, najwięcej listów trafia tam z Polski. Święty Mikołaj stara się odpowiedzieć na każdy z nich. Adres do Mikołaja to : Santa Claus, Arctic Circle, 96930 Rovaniemi, Finlandia


Święty
Święty Mikołaj w domu w Rovaniemi
O to skąd pochodzi święty Mikołaj kłócą się ze sobą m.in. Finowie, Kanadyjczycy i Norwegowie.

Współczesny wizerunek dobrotliwego dziadka z siwą brodą i w czerwonym ubranku wypromowała jednak coca-cola. Taki Mikołaj wystąpił w jej reklamie z 1930 roku.

Dla chrześcijan święty Mikołaj to postać symbolizująca prawdziwego człowieka - biskupa Miry.
Legenda głosi, że cały majątek rozdał on biednym. Przedstawiany jest jako starzec z okazałą brodą,  z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. 6 grudnia, w rocznicę śmierci świętego,  grzecznym dzieciom przynosi prezenty, a niegrzecznym rózgę.

IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej