Rok Karskiego. Muzyka i komiks na inaugurację w USA
Z okazji rozpoczęcia Roku Jana Karskiego Amerykanie mogli posłuchać koncertów muzyki klasycznej oraz obejrzeć wystawę poświęconą polskiemu bohaterowi II wojny światowej.
2014-03-10, 11:39
Posłuchaj
W waszyngtońskim centrum koncertowym Strathmore kompozycje Chopina, Moniuszki i Mozarta wykonali amerykański pianista Brian Ganz oraz Narodowa Orkiestra Filharmoniczna pod batutą polskiego dyrygenta Michała Dworzyńskiego. Ganz przyznał, że postać Jana Karskiego była dla niego bardzo inspirująca. - Podczas koncertu świętowaliśmy dobrą stronę człowieczeństwa - powiedział pianista.
Ryszard Schnepf, ambasador RP w Waszyngtonie, w rozmowie z Polskim Radiem wyraził nadzieję, że obchody Roku Karskiego pozwolą przełamać krążącą w USA opinię na temat Polaków. - W Ameryce jest wiele stereotypów, nie wszystkie są pozytywne, a nie pamięta się o pięknych przykładach bohaterstwa w czasach, kiedy to bohaterstwo naprawdę wiele znaczyło - przyznał Schnepf.
Po koncertach setki widzów odwiedziły wystawę poświęconą Karskiemu, na której - poza zdjęciami i dokumentami - pokazano też komiks o misji Polaka, przygotowany przez z Davida S. Wymana z Institute for Holocaust Studies.
Polska pamięta o Karskim
Rok Jana Karskiego 2014, ustanowiony przez Sejm RP w grudniu ubiegłego roku z inicjatywy ministra Radosława Sikorskiego, jest zwieńczeniem czteroletniego programu „Jan Karski. Niedokończona misja”, nad którym honorowy patronat objął prezydent Bronisław Komorowski. Program jest realizowany we współpracy z m.in. Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego, instytucjami samorządowymi i organizacjami pozarządowymi.
REKLAMA
Jednym z pierwszych wydarzeń w tym roku była konferencja w Parlamencie Europejskim, poświęcona Karskiemu. W Polsce centralnym wydarzeniem będą obchody 100. urodzin emisariusza 24 kwietnia w łódzkim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Wśród pozostałych inicjatyw są m.in. międzynarodowa konferencja (5-6 listopada, Warszawa), warsztaty edukacyjne dla nauczycieli i młodzieży, emisja monet kolekcjonerskich przez Narodowy Bank Polski i inauguracja fotobiografii bohaterskiego Polaka (wydawnictwo VEDA, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego).
Pierwszy świadek Holokaustu na Zachodzie
Jan Karski był legendarnym kurierem Armii Krajowej, który jako pierwszy przekazał zachodnim przywódcom naoczną relację o zagładzie Żydów. Jedną z osób, które spotkały się z Polakiem, był prezydent USA Franklin Roosevelt. Informacje o Holokauście Karski zdobywał osobiście, przedostając się do getta warszawskiego i obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady.
Po wojnie zdecydował się pozostać na emigracji w USA. Zdobył doktorat z zakresu nauk politycznych na waszyngtońskim Uniwersytecie Georgetown, gdzie przez kolejne czterdzieści lat wykładał stosunki międzynarodowe. Jednym z jego studentów był m.in. przyszły prezydent USA Bill Clinton. Równocześnie w ostatnich dwudziestu latach życia realizował "nieukończoną misję” i opowiadał o masowej eksterminacji Żydów na spotkaniach w Stanach, Izraelu i Ameryce.
Za swoją działalność Karski otrzymał m.in. tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata”, osiem polskich i zagranicznych uczelni przyznało mu doktorat honoris causa, był też kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego polskiego odznaczenia państwowego.
REKLAMA
>>>>>>>>>JAN KARSKI W RADIACH WOLNOŚCI>>>>>>>>>>
ks, to
REKLAMA