20.03.2014 - USA nakładają kolejne sankcje za Krym. "Niepokoją nas działania wojsk Rosji" [relacja]

2014-03-20, 22:21

20.03.2014 - USA nakładają kolejne sankcje za Krym. "Niepokoją nas działania wojsk Rosji" [relacja]
Ukraiński statek wojenny Sławutycz blokowany przez jednostki rosyjskie. Foto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

W odpowiedzi na agresję na Ukrainie, Biały Dom wpisał na czarną listę 20 osób i jeden z rosyjskich banków. W Brukseli przywódcy państw UE uzgodnią swoją odpowiedź na rosyjskie działania.

Posłuchaj

Szczyt UE głównie o kryzysie na Ukrainie - relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Kryzys ukraiński: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

22:26

Amerykański minister obrony Chuck Hagel otrzymał w czwartek zapewnienie od ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, że rosyjskie oddziały rozmieszczone wzdłuż wschodniej granicy Ukrainy nie mają zamiaru wejść na jej terytorium - poinformował Pentagon.
Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że podczas trwającej godzinę rozmowy telefonicznej Hagel domagał się wyjaśnienia intencji Rosji w związku z dyslokacją jej sił zbrojnych wzdłuż ukraińskiej granicy na wschodzie i południu. Otrzymał, jak podkreśla rzecznik, zapewnienie z ust ministra Szojgu, że to tylko ćwiczenia wojskowe i że nie ma planów przekroczenia granicy.
Minister Hagel, jak twierdzi rzecznik, powiedział ministrowi Szojgu jasno i wyraźnie, że skoro siły rosyjskie kontrolują Krym, to one są odpowiedzialne za wszelkie incydenty na tym terytorium.
Według rosyjskich mediów "Szojgu prosił Hagla o niezwiększanie napięć i zapewnił o gotowości kontaktowania się z wszystkimi osobami zainteresowanymi rozwiązaniem sytuacji".

22:03

Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego komentuje aneksję Krymu jako "fakt dokonany"

REKLAMA

21:32

Moskwa zapowiedziała w czwartek, że odpowie adekwatnie i proporcjonalnie w przypadku zajęcia przez Kijów rosyjskiej własności, w tym za granicą. Informując o tym rosyjski MSZ zaznaczył, że Ukraina zagroziła zajęciem m.in. własności Gazpromu.
W oświadczeniu MSZ napisał, że minister sprawiedliwości Ukrainy zagroził, że jego kraj zrekompensuje sobie nacjonalizację ukraińskiej własności na Krymie zajęciem własności Federacji Rosyjskiej, w tym Gazpromu.

W poniedziałek ukraiński minister sprawiedliwości Jurij Petrenko oświadczył, że Kijów może zająć własność Rosjan na Ukrainie. Powiedział, że Ukraina będzie domagać się od Krymu odszkodowań za straty poniesione w związku z działaniami prorosyjskich i nieuznawanych przez Kijów separatystycznych władz Półwyspu.

21:31

Republikański senator USA John McCain, objęty w czwartek rosyjskimi sankcjami wizowymi, ironizował, że przyjdzie mu anulować wakacje na Syberii. W podobnym tonie reagowali inni kongresmeni, którzy twierdzą, że są dumni z takiego potraktowania ich przez Moskwę.
"Sądzę, że będzie to oznaczać, że moje wiosenne wakacje na Syberii są już nieaktualne, że utraciłem akcje w Gazpromie i że moje tajne konto w moskiewskim banku zostało zamrożone" - mówił McCain. Zapewnił w komunikacie, że nigdy nie ustanie w wysiłkach na rzecz "wolności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy, wraz z Krymem". Republikanin jest jednym najbardziej zagorzałych sprzymierzeńców Ukrainy w obecnym kryzysie. W ostatni weekend przewodził amerykańskiej delegacji parlamentarnej w Kijowie,

21:03

Szef Pentagonu Chuck Hagel powiedział, że rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zapewnił w rozmowie telefonicznej, że rosyjskie oddziały nie wkroczą na wschodnią Ukrainę. Hagel obarczył siły rosyjskie winą za to, co dzieje się na Krymie.

REKLAMA

21:02

Firma Gunvor, współtworzona przez Giennadija Timczenkę, który znalazł się w czwartek na liście amerykańskich sankcji, zdecydowanie zaprzeczyła jakimkolwiek powiązaniom z prezydentem Władimirem Putinem. W oświadczeniu nazwała takie sugestie oburzającymi.
Departament Stanu USA uzasadniając umieszczenie Timczenki na liście sankcji, oświadczył, że "Putin ma inwestycje w Gunvorze i może mieć dostęp do funduszy firmy". - Prezydent Putin nie ma i nigdy nie miał żadnej własności czy innych korzyści w firmie Gunvor. Nie ma żadnych korzyści związanych z Gunvorem lub jej działalnością. Jakakolwiek inna interpretacja jest oparta na fundamentalnej dezinformacji i oburzająca - głosi oświadczenie firmy.
Gunvor jest jednym z największych naftowych traderów na świecie. Firma ma siedzibę w Genewie, a Szwajcaria nie ogłosiła do tej pory żadnych sankcji przeciwko Rosji. Timczenko w 1997 roku był współzałożycielem Gunvoru. Według strony internetowej firmy w 2012 roku jej obroty wyniosły 93 miliardy dolarów, a przychód - 433 miliony USD. Dziennie obraca równowartością niemal 3 proc. światowych dostaw ropy naftowej. Źródła surowca znajdują się w 35 krajach. W 2012 roku firma zatrudniała ponad 1,6 tys. ludzi.
Tymczasem agencja ITAR-TASS relacjonuje, że Timczenko i inny biznesmen Arkadij Rotenberg, który również trafił na amerykańską listę, uważają, że objęcie ich sankcjami nastąpiło "w uznaniu ich zasług dla Rosji". Rotenberg wraz z bratem Borisem kontroluje firmę Strojgazmontaż, która zajmuje się usługami budowlanymi w sektorze paliwowym.

21:01

Rosyjskie Koleje Żelazne (RŻD), których prezes Władimir Jakunin również trafił na listę USA, decyzję Waszyngtonu uznały za nieadekwatną i "całkowicie sprzeczną z deklarowanymi przez Stany Zjednoczone zasadami wolności słowa i opinii" - relacjonuje ITAR-TASS.

20:56

Po pierwszej sesji unijnego szczytu w Brukseli przyszedł czas na kolację. Na niej właśnie europejscy liderzy mają zdecydować o kolejnych sankcjach wobec Rosji. Europa jest pod presją, bo kilka godzin wcześniej Stany Zjednoczone zaostrzyły restrykcje i zdecydowały się na sankcje gospodarcze. Na celowniku jest jeden rosyjski bank, przedsiębiorcy oraz kolejni najbliżsi współpracownicy Władimira Putina. Unia tak daleko nie chce pójść.
Europejscy liderzy na pewno rozszerzą czarną listę, która obecnie liczy 21 nazwisk. Nieoficjalnie dyplomaci mówią, że kolejnych 10-12 osób zostanie objętych sankcjami, a ich konta w europejskich bankach zostaną zablokowane. Na razie nie ma zgody na wpisanie na listę najbliższych współpracowników Władimira Putina ani rosyjskich oligarchów. Bardziej do zaakceptowania, choć jeszcze nie przez wszystkich, jest wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin. Nie będzie natomiast decyzji w sprawie sankcji gospodarczych

20:47

W ukraińskim parlamencie zarejestrowano w czwartek projekt ustawy o wypowiedzeniu przez Kijów traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej. Na Ukrainie coraz częściej podnoszą się głosy o konieczności przywrócenia jej "statusu państwa z bronią jądrową".
Projekt zarejestrowali posłowie partii Batkiwszczyna Julii Tymoszenko oraz UDAR znanego boksera Witalija Kliczki.
Ukraińcy, którzy zrezygnowali z posiadania broni w zamian za gwarancje niepodległości i jedności terytorialnej ujęte w Memorandum Budapeszteńskim z 1994 r., mówią dziś, że była to błędna decyzja. Pokazała to - ich zdaniem - agresja Rosji na Krym. Premier Arsenij Jaceniuk nazwał nawet to memorandum "godnym pożałowania".

REKLAMA

Po rozpadzie ZSRR Ukraina odziedziczyła trzeci co do wielkości arsenał nuklearny na świecie. Na początku 1992 roku na terytorium tego kraju znajdowało się około 1300 głowic jądrowych zainstalowanych na 130 rakietach strategicznych typu SS-19 i 46 rakietach typu SS-24. Oprócz tego strona ukraińska dysponowała około 600 rakietami, w które wyposażone były bombowce dalekiego zasięgu. Ponadto były znaczne ilości taktycznej broni jądrowej.

Zgodnie ze swą Deklaracją Suwerenności z 16 lipca 1990 roku Ukraińcy jako państwo bezatomowe przyjęli trzy zasady: nie produkować, nie rozmieszczać i nie przyjmować na swe terytorium broni nuklearnej.

20:24

Rosjanie zatrzymali na Krymie korespondenta Czeskiej Telewizji. Ekipa czeskiej telewizji publicznej codziennie nadaje mnóstwo reportaży i korespondencji z tamtejszych wydarzeń.

Miroslav Karas jest stałym, akredytowanym korespondentem Czeskiej Telewizji w Rosji. Aktywnie informuje o konflikcie rosyjsko-ukraińskim. Jego i operatora zatrzymano w zachodniej części Krymu w czasie, kiedy Rosjanie zajmowali bazę ukraińskiej marynarki wojennej. - W ciągu kilku sekund napadło nas dwóch umundurowanych, uzbrojonych ludzi. Nie mieli żadnych oznak. Jeden z nich powiedział, że jest oficerem armii rosyjskiej - powiedział Karas. Ekipie odebrano akredytacje i zniszczono część sprzętu. Po kilkudziesięciu minutach zostali zwolnieni. Szef czeskiej szef dyplomacji Lubomir Zaoralek incydent potępił i ocenił jako „naruszenie swobody pracy dziennikarzy”.

REKLAMA

20:14

Krym przechodzi na rubla już od najbliższego poniedziałku. Wcześniej, władze zaanektowanej przez Rosję prowincji mówiły o kwietniowym terminie.
Rosyjska waluta już od poniedziałku będzie jednostką płatniczą - zadeklarował Władimir Konstantinow, szef krymskiego parlamentu. W rublach będą też wypłacane wynagrodzenia i emerytury. Przez jakiś czas rubel i hrywna będą funkcjonowały równolegle. - Czas pokaże jak długo jeszcze ukraińska waluta będzie potrzebna - dodał Konstantinow.
Wejście rubla zamiast hrywny to kolejna konsekwencja aneksji Krymu przez Ukrainę. Choć dopiero w piątek sprawę ma przesądzić głosowanie w rosyjskiej Radzie Federacji, sprawa jest de facto przesądzona od podpisu Władimira Putina pod traktatem o aneksji.

20:12

Rzecznik MON na Krymie Władysław Selezniow poinformował, że żaden z oficerów na korwecie Tarpol nie złamał przysięgi, czyli nie przeszedł na stronę samozwańczych władz Krymu lub Rosji. Wszyscy opuścili okręt i udali się na ląd.
Rosjanie postawili załodze okrętu ultimatum - albo się poddają, albo rozpoczyna się szturm. Ukraińcy nie chcieli spełnić ich żądań. Rosyjscy wojskowi zaczęli rzucać granaty w okolicach korwety, a wieczorem wtargnęli na jej pokład.

W Sewastopolu wcześniej podniesiono rosyjskie flagi na trzech ukraińskich okrętach. Rosjanie siłą przejęli też dwa inne statki wojenne. Poddają się ukraińscy żołnierze w jednostkach lądowych. Władze w Kijowie już oficjalnie mówią o tym, że obecnie trzeba ustalić z Moskwą warunki ewakuacji wojskowych i ich rodzin na terytorium kontynentalnej Ukrainy.

REKLAMA

Korweta
Korweta Tarnopol - zdjęcie archiwalne, EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

 

20:02

Najlepsze sankcje wobec Rosji to pomoc dla Ukrainy - rozmowa z europosłem Pawłem Kowalem w Jedynce. Więcej >>>

20:01

Doradca ministra obrony Ukrainy Leonid Polakow zdementował  doniesienia mediów o okręcie flagowym ukraińskiej marynarki wojennej, fregacie Hetman Sahajdaczny, który miał zmusić cztery okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej do opuszczenia wód terytorialnych Ukrainy. Sahajdaczny znajduje się obecnie w Odessie - powiedział Polakow.

19:56

Kraje nordyckie chcą wesprzeć Ukrainę specjalną pomocą finansową - powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz po spotkaniu z przewodniczącą Rady Nordyckiej Karin Astroem. Podkreślił, że Polska i państwa skandynawskie zgodnie oceniają działania Rosji wobec Ukrainy.

REKLAMA

- Należy wzmacniać Ukrainę finansowo. Ukraina zmniejszyła wydatki z budżetu, a jednocześnie mobilizuje dodatkowo 40 tysięcy ludzi. Na to potrzeba pieniędzy. Władze są zdecydowane robić reformy i robią je dobrze - podkreślił.

20:00

"Prawy Sektor: w razie wojny z Rosją pójdziemy pomagać naszym żolnierzom". Wywiad w Jedynce. Więcej >>>

19:44

Szpieg Rosji, zatrzymany przez SBU na Ukrainie, zamował się zbieraniem tajnych materiałów wojskowych i dokumentów kompromitujących urzędników państwowych. Więcej >>>

19:30

Komitet Ministrów Rady Europy wyraził ubolewanie wobec decyzji Rosji o przyłączeniu Krymu i Sewastopola do Federacji Rosyjskiej. W przyjętym dokumencie w sposób stanowczy przypomniał o obowiązku państw członkowskich przestrzegania zobowiązań, wynikających ze Statutu Rady Europy. Potępił też referendum przeprowadzone na Krymie.

REKLAMA

Przedstawiciele szefów dyplomacji 47 państw Rady Europy podkreślili, że referendum zostało przeprowadzone z naruszeniem prawa. Ponadto stwierdzili, że obecny kryzys musi być rozwiązany na drodze pokojowej, w pełnej zgodności z międzynarodowym prawem.

Komitet Ministrów Rady Europy wyraził solidarność z Ukrainą i jej obywatelami. Wezwał władze w Moskwie do nawiązania bezpośredniego dialogu z rządem Ukrainy. Poparł też inicjatywę sekretarza generalnego Thorbjorna Jaglanda o udzieleniu Ukrainie technicznego wsparcia we wprowadzaniu demokratycznych reform. Przeciwko przyjęciu decyzji Komitetu Ministrów głosowali ambasadorowie Rosji i Armenii. Kolejne posiedzenie w sprawie sytuacji na Ukrainie odbędzie się 2 kwietnia.

19:14

Siergiej Aksjonow, nieuznawany przez władze Ukrainy premier Krymu, pokauzje swój nowy rosyjski paszport.

REKLAMA

Siergiej
PAP/EPA/ARTUR SHVARTS

 

18:46

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w czwartek w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że Moskwa nie zrewiduje przyłączenia Krymu i decyzję tę należy respektować - poinformował rosyjski resort.
"Siergiej Ławrow podkreślił, że decyzja o przyłączeniu Krymu do Rosji jest rezultatem wyrażenia woli absolutnej większości mieszkańców (Krymu), nie podlega ona rewizji i musi być respektowana" - głosi komunikat rosyjskiej dyplomacji.
Wcześniej Kerry powiedział dziennikarzom, że Departament Stanu próbuje zaaranżować spotkanie z Ławrowem na marginesie szczytu w sprawie bezpieczeństwa atomowego, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Hadze.

18:45

Szturm na ukraińską korwetę Tarnopol, stacjonującą w Sewastopolu. Według przedstawiciela MON na Krymie wtargnęło na nią 20 uzbrojonych rosyjskich marynarzy.
Tarnopol to jedna z dwóch jednostek jakie zostały Ukraińcom - piszą media.

18:41

Na rosyjskiej liście objętych sankcjami jest dziewięć osób, a mianowicie: zastępcy doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego - Caroline Atkinson, odpowiedzialna za międzynarodowe stosunki gospodarcze, oraz ds. komunikacji strategicznej Benjamin Rhodes, doradca prezydenta Daniel Pfeiffer oraz lider demokratycznej większości w Senacie Harry Reid, przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner, szef senackiej komisji spraw zagranicznych Robert Menendez, demokratyczna senator Mary Landrieu oraz republikańscy senatorowie John McCain i Daniel Coats.

REKLAMA

18:34

Objęty sankcjami bank Rossija z Petersburga jest uważany za bank związany z otoczeniem Putina. Jak wyjaśnił dziennikarzom pragnący zachować anonimowość wysokiej rangi przedstawiciel administracji USA, sankcje oznaczają w praktyce, że ten bank, którego ogólne aktywa szacowane są na 10 mld USA, nie będzie mógł prowadzić operacji w dolarach. - Jego działalność w gospodarce światowej zostanie poważnie ograniczona - powiedział.
Obama zagroził, że na tych sankcjach się nie skończy, jeśli Rosja będzie dalej eskalować sytuację. Ocenił, że istnieje ryzyko eskalacji w związku z groźbami Rosji wobec południowej i wschodniej Ukrainy. - Podpisałem dekret, który umożliwi nałożenie sankcji na kluczowe sektory rosyjskiej gospodarki - powiedział. Wyjaśnił, że te sankcje byłyby tak silne, że nie tylko zaszkodziłyby rosyjskiej gospodarce, ale "miałyby też wpływ na gospodarkę globalną".
Przedstawiciel administracji USA wyliczył, że chodzi o "sektor usług finansowych, energii, obrony, metalowy i górnictwa oraz inżynieryjny". Dekret umożliwia sekretarzowi skarbu USA nałożenie sankcji na te sektory i działające w nich firmy w każdej chwili, bez zgody Kongresu. "Rosja ma bardzo wiele do stracenia, jeśli te sankcje wprowadzimy" - powiedział. Ten dekret, dodał, "to sygnał dla Moskwy, że jesteśmy gotowi namierzyć kluczowe sektory rosyjskiej gospodarki, jeśli np. zobaczymy przemieszczanie wojska na wschodzie i południu Ukrainy.

18:27

Znajomi z KGB, oligarchowie, którzy "upaśli się" u boku Władimira Putina, bracia Rotebnergowie, dawni partnerzy w judo. Nieco więcej  na temat osób z otoczenia Putina, które objęto sankcjami USA.

(Obama zapowiada sankcje; źr. CNN Newsource/x-news)

REKLAMA

18:07

Cytowany przez Reutersa bułgarski premier Płamen Oreszarski powiedział, że nie poprze gospodarczych sankcji na dużą skalę wobec Rosji bez uprzedniej oceny ich wpływu, ponieważ Bułgaria może być wśród krajów najbardziej dotkniętych skutkami takich sankcji. Wyraził też wątpliwość, że takie sankcje będą nałożone, i dodał, że Bułgaria może być w dużej grupie krajów sprzeciwiających się sankcjom na dużą skalę. Oreszarski zaznaczył, że poparłby ewentualne rozszerzenie listy osób objętych sankcjami wizowymi i zamrożeniem aktywów, ale że zbytnie rozszerzenie tej listy może zaszkodzić dialogowi z Rosją.

18:05

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadzi szkolenie dla ukraińskich urzędników. Poinformował o tym prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Na Ukrainie przez ostatni tydzień przebywała misja specjalna polskich kontrolerów i porozumiała się w tej sprawie z rządem w Kijowie.
Szkolenia będą obejmowały przede wszystkim sposoby zwalczania korupcji, ale też wykorzystywania funduszy unijnych - podkreśla Krzysztof Kwiatkowski. Omówione zostaną też procedury wykrywania korupcji, przepisy ustawy o zamówieniach publicznych z uwzględnieniem ogólnoeuropejskich aspektów i procedury wydatkowania funduszy europejskich wylicza prezes NIK.

18:04

Polska obiecała wysłanie ekspertów na Ukrainę. Mają pomóc w przeprowadzeniu niezbędnych reform. W czwartek w Warszawie gości wicepremier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman. Spotkał się z polskim szefem resortu administracji.

Minister Rafał Trzaskowski po spotkaniu podkreślił, że strona Ukraińska poprosiła o jak najszybsze przysłanie do Kijowa ekipy ekspertów, którzy pomogą w stabilizacji kraju. Jak zaznaczył, strona ukraińska prosiła o ekspertów, którzy pomogliby wprowadzić reformy gospodarcze, reformy finansów publicznych i samorządu. Minister Trzaskowski obiecał, że specjalistów w dziedzinie reformy samorządowej zapewni jego resort. Jak dodał, obecnie w rządzie poszukiwane są środki na sfinansowanie pomocy.
Minister zapowiedział, że Polska może zorganizować też szkolenia w naszym kraju dla Ukraińców, którzy będą odpowiedzialni za prowadzenie reform. Wcześniej ukraiński wicepremier Wołodymyr Hrojsman spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim i szefem MSZ Radosławem Sikorskim.

17:53

Donald Tusk zapowiedział, że szefowie państw i rządów będą pracować nad mandatem dla Komisji Europejskiej w sprawie przygotowania nowych zasad współpracy energetycznej w Europie, które mogłyby zwiększyć niezależność całej UE od rosyjskich źródeł energii. - Będziemy starali się o konkluzje, które będą rekomendacją dla Komisji Europejskiej, by przygotować i to najpóźniej do czerwca nowe zasady współpracy energetycznej w Europie, które wyraźnie mogłyby zwiększyć niezależność całej UE od rosyjskich źródeł energii - powiedział szef rządu.
Tłumaczył, że wspólnie z innymi państwami proponujemy przygotowanie organizacyjne do "zwiększenia pozycji Europy" w przetargach na zakup energii. Przypomniał, że rozmawiał już o tym z kanclerz Angelą Merkel, gdy była ona niedawno w Warszawie. - Mam nadzieję, że dziś uda się ten proces rozpocząć. (...) Tutaj najważniejsza będzie decyzja o zobowiązaniu KE, żeby zaczęła to przygotowywać - oświadczył.

(Premier Donald Tusk: Nie będzie błyskawicznych rozstrzygnięć w relacjach europejsko-rosyjskich (...) Chciałbym, żeby Europa przygotowała się,  że zdarzenia na Krymie będą miały dalszy ciąg, też poza półwyspem. Europa musi się do tego przygotować. Wideo: TVN24/x-news)

REKLAMA

17:52

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyznał w czwartek, że zabiegi o deeskalację konfliktu na Ukrainie nie przyniosły dotychczas rezultatów. Zdaniem polityka SPD szczyt G8 z udziałem Rosji nie został jeszcze definitywnie odwołany. - Zabiegi o deeskalację konfliktu niestety nie przyniosły dotychczas pozytywnego wyniku - powiedział Steinmeier po spotkaniu w Berlinie z szefem rumuńskiej dyplomacji Titusem Corlateanem. Wyjaśnił, że nie udało się uzyskać zgody wszystkich krajów w sprawie powołania misji obserwacyjnej Organizacji Współpracy i Bezpieczeństwa w Europie (OBWE). - Nie można uzgodnić mandatu do powołania misji" - poinformował Steinmeier. "Misja jest pilnie potrzebna - podkreślił. Zgodnie z niemiecką propozycją obserwatorzy mieliby kontrolować sytuację w miejscach zapalnych na Ukrainie, przede wszystkim w wschodniej i południowej części kraju. W środę Steinmeier mówił, że decyzja o powołaniu misji musi zapaść w ciągu 24 godzin.
Kryzys, z którym mamy obecnie do czynienia, jest tak poważny, że nie nadaje się do wykorzystywania do "medialnej rywalizacji" - powiedział Steinmeier, odpowiadając na pytanie, czy wypowiedź Merkel w Bundestagu w sprawie G8 była próbą "doścignięcia" Francji. W środę francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius powiedział w wywiadzie, że Rosja została wykluczona z grupy najbardziej wpływowych państw świata, lecz następnie skorygował swoją wypowiedź.
Zdaniem Steinmeiera kanclerz zwróciła jedynie uwagę na to, że przygotowania do G8 zostały "faktycznie przerwane". - Przerwane nie oznacza, że format G8 został odwołany - powiedział, dodając, że ten temat "trzeba będzie omówić w gronie G7 i G8". To nie jest temat, który należy omawiać na kolanie, bo w ten sposób "unieważnia się wyniki prac trwających przez lata, a nawet dziesięciolecia" - zastrzegł Steinmeier.
Merkel powiedziała przed południem w Bundestagu, że dopóki brak "politycznego klimatu" dla tak ważnego formatu, jakim jest G8, "G8 przestało istnieć - zarówno (planowane) spotkanie na szczycie, jak i sama zasada (takich kontaktów)".

17:52

Amerykański sekretarz stanu John Kerry wyraził w czwartek nadzieję na spotkanie w przyszłym tygodniu z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w celu przedyskutowania ukraińskiego kryzysu.
Kerry powiedział dziennikarzom, że Departament Stanu próbuje zaaranżować spotkanie z ministrem Ławrowem na marginesie szczytu ws. bezpieczeństwa atomowego, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Hadze. Wypowiedź Kerry'ego zbiega się z zapowiedzią nowych amerykańskich sankcji wobec Rosji za zajęcie przez nią Krymu.
Kerry i Ławrow dotąd wielokrotnie rozmawiali osobiście i telefonicznie na temat Ukrainy, w tym w ubiegłym tygodniu. Ich rozmowy nie przyniosły złagodzenia kryzysu.

REKLAMA

17:34

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował w czwartek w Moskwie o "uczciwy i konstruktywny dialog" między Rosją a Ukrainą; podkreślił, że na Ukrainie należy rozmieścić obserwatorów ONZ i OBWE, co zapewni bezpieczeństwo rosyjskiej mniejszości.
Po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem Ban Ki Mun powiedział, że napięcie między Ukrainą a Rosją stwarza "wielkie ryzyko dla samych tych państw, lecz także poza nimi", i zaapelował o powściągliwość do "wszystkich stron w tym kryzysie, który może się wymknąć spod kontroli".

17:20

Białoruskie partie i ruchy opozycyjne opowiedziały się w czwartek za integralnością terytorialną Ukrainy i wyraziły przekonanie, że wszyscy obywatele Białorusi powinni wysnuć wnioski z sytuacji na Ukrainie.
Oświadczenie w tej sprawie wydały: Zjednoczona Partia Obywatelska, Partia BNF, Białoruska Partia Socjaldemokratyczna (Hramada), Białoruska Chrześcijańska Demokracja, kampania "Mów Prawdę!" i ruch "O Wolność".
"Demokratyczne siły Białorusi zdecydowanie opowiadają się za integralnością terytorialną Ukrainy, potępiają rosyjską interwencję militarną na Krymie i uważają, że wciąganie naszego kraju w konflikt rosyjsko-ukraiński jest niedopuszczalne" - głosi oświadczenie.

17:19

Moskwa odpowiedziała na ograniczenia wizowe i zamrożenie kont ze strony Waszyngtonu. Sankcjami objęto dziewięciu polityków amerykańskich..

REKLAMA

Rosja na swojej liście umieściła urzędników prezydenckiej administracji i parlamentarzystów. Są na niej m.in. dwaj doradcy prezydenta USA Baracka Obamy, Dan Pfeiffer i Benjamin Rhodes, szef Izby Reprezentantów John Boehner, senatorowie John McCain, Harry Reid, Mary Landrieu.

Rosja nie wyklucza kolejnych sankcji; zapowiada przy każdym "wrogim ataku" odpowie "adekwatnie". Jak napisano w komunikacie MSZ, Moskwa wielokrotnie ostrzegała, że sankcje wobec niej mogą wrócić do autorów "niczym bumerang".

16:54

Nowe amerykańskie sankcje obejmują ludzi z najbliższego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina - poinformował w czwartek wysoki rangą przedstawiciel administracji prezydenta Baracka Obamy.
Na liście znaleźli się m.in.: szef i wiceszef administracji prezydenta, Siergiej Iwanow i Aleksiej Gromow, oraz szefowie obu izb parlamentu, Siergiej Naryszkin i Siergiej Mironow.
Sankcje obejmą też kilku oligarchów, którzy przy Putinie dorobili się ogromnych majątków; są to m.in.: Giennadij Timczenko, Jurij Kowalczuk (człowiek uważany za bankiera Putina) oraz bracia Arkadij i Boris Rotenbergowie, a także prezes Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) Władimir Jakunin.
Objęty sankcjami bank Rossija z Petersburga jest uważany za bank związany z otoczeniem Putina.

REKLAMA

16:42

Rozpoczął się unijny szczyt, na którym europejscy przywódcy mają zdecydować o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji. Potwierdzona została decyzja o odwołaniu szczytu Unia-Rosja. Ponadto rozszerzona ma być lista osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi kontami. Natomiast wiele wskazuje na to, że nie będzie dziś jeszcze decyzji o nałożeniu sankcji gospodarczych.
Do czarnej listy, liczącej obecnie 21 osób, dopisanych ma być od dziesięciu do kilkunastu nazwisk. Dyplomaci mówią nieoficjalnie, że 5 z nich jest już na amerykańskiej liście, ale podobno nie chodzi o najbliższych współpracowników Władimira Putina. I to może być wszystko, na co Unię dziś stać. „Musimy też rozmawiać o embargu na dostawy broni” - powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Ale choć naciska na to grupa państw, to o jednomyślne poparcie będzie trudno. „Kraje członkowskie muszą zobaczyć, jak daleko mogą pójść w swojej odpowiedzi na zachowanie Rosji” - skomentował szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

16:41

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała rosyjskiego szpiega. W. Makarow był kadrowym funkcjonariuszem wywiadu wojskowego.

16:36

Nowe amerykańskie sankcje obejmują 20 osób zaangażowanych w działania Rosji na Półwyspie Krymskim i bank Rossija - poinformował w czwartek wysoki rangą przedstawiciel administracji prezydenta Baracka Obamy.
Wcześniej w wystąpieniu przed Białym Domem Obama powiedział: "Podpisałem dziś nowy dekret, który umożliwi nałożenie sankcji na kluczowe sektory gospodarki rosyjskiej. Te sankcje miałyby wpływ nie tylko na rosyjską gospodarkę, ale też globalną".
Obama zapowiedział, że w czasie wizyty w Europie w przyszłym tygodniu będzie zapewniał o niezachwianym wsparciu USA dla sojuszników w NATO.

REKLAMA

16:12

Prezydent Barack Obama: będą kolejne sankcje USA wobec Rosji.

 

 

(Barack Obama zapowiada rozszerzenie sankcji. Wideo: CNN Newsource/x-news)

REKLAMA

 

16:00

Unia Europejska odwołuje szczyt UE - Rosja. Prezydent Francji Francois Holland powiedział, że zaplanowany na czerwiec szczyt państw Wspólnoty i Rosji się nie odbędzie. To reakcja na aneksję półwyspu krymskiego.

15:58

Alternatywne "wiadomości" humorystyczne o Ukrainie.

REKLAMA

15:46

Komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski uważa, że jeszcze dziś Unia Europejska nie zdecyduje się na wprowadzenie trzeciego etapu sankcji. Dodał, że już teraz Cypr domaga się rekompensat. Zaznaczył, że przy wojnie handlowej ucierpiałaby Rosja, przy tym podkreśla, że Władimir Putin i tak nie oferował zwykłym Rosjanom dobrego życia. Taką obietnicę mógł składać elitom.

(TVN24 Biznes i Świat/x-news)

REKLAMA

15:44

Polscy biskupi wyrazili solidarność i braterskie wsparcie dla narodu ukraińskiego w obliczu ostatnich wydarzeń "będących atakiem na integralność terytorialną Ukrainy". List z wyrazami poparcia przekazali zwierzchnikowi Kościoła greckokatolickiego i metropolicie lwowskiemu.
W imieniu polskich biskupów list na ręce zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego arcybiskupa większego Światosława Szewczuka i metropolity lwowskiego Kościoła katolickiego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego skierowali członkowie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski: abp Stanisław Gądecki, abp Marek Jędraszewski i bp Wojciech Polak.

15:43

Armenia i Kazachstan uznały tzw. referendum na Krymie. Posłowie partii Swoboda chcą odwołania ambasadorów z tych krajów.

(TVN24/x-news)

REKLAMA

15:31

Premier Donald Tusk zamierza przekonywać na szczycie UE w Brukseli, że Komisja Europejska powinna zacząć prace nad planem wdrożenia sankcji gospodarczych wobec Rosji na wypadek destabilizacji sytuacji na Ukrainie.

- Będziemy przekonywać, by KE zaczęła pracować nad planem wdrażania sankcji z tzw. trzeciej fazy, aby nie była to tylko deklaracja, ale także rozpoczęty proces przygotowania - powiedział premier przed szczytem UE. Dzięki temu, ewentualne sankcje gospodarcze mogłyby zostać wprowadzone szybko, bez nowych dyskusji UE, jeśli doszłoby do zaostrzenia napięć na Ukrainie - tłumaczył.
Zdaniem Tuska UE powinna też wskazać precyzyjnie te obszary w gospodarce, w których można rozważyć sankcje wobec Rosji. Jak powiedział, na poprzednim szczycie UE dała o sobie znać ostrożność niektórych państw. - Ale dzisiaj, jak sądzę, nie będzie wątpliwości i trzeba będzie wrócić do nazwania po imieniu, w jakich dziedzinach gospodarczych Unia będzie gotowa do wprowadzenia sankcji - powiedział premier.
Podkreślił jednocześnie, że nie przyjechał na szczyt do Brukseli "nawoływać do wojny z Rosją"

15:30

Ukraińska straż graniczna na Krymie rozpoczęła, pod kontrolą rosyjskich sił zbrojnych, operację przegrupowania na tereny położone w głębi kraju - poinformował w czwartek zastępca komendanta Państwowej Straży Granicznej Ukrainy generał Pawło Szyszolin.
- Rozpoczęliśmy stopniowe przerzucanie naszych funkcjonariuszy na tereny obwodów chersońskiego i mikołajowskiego - oświadczył Szyszolin na konferencji prasowej.
Powiedział też, że Półwysep Krymski opuściło do tej pory ok. 1000 cywilów; dodał, że zostali do tego zmuszeni.
Według Szyszolina pogranicznicy już od kilku dni kontrolują wszystkie wjeżdżające i wyjeżdżające pojazdy na granicach administracyjnych obwodów graniczących z Krymem.

15:29

Spotkanie ministrów obrony Polski i Litwy. - Potępiamy aneksję części Ukrainy, tak jak i cała zachodnia społeczność międzynardowa. Działamy aktywnie w NATO i UE, by budować odpowiednią reakcję Zachodu. Podkreśliliśmy znaczenie obecności USA w Europie, szczególnie we wschodniej Europie. (W ostatnich dniach w Polsce i na Litwie) był wiceprezydent USA Joe Biden, który potwierdził gwarancje bezpieczeństwa USA dla bezpieczeństwa Polski i Litwy - mówił Tomasz Siemoniak.

(TVN24/x-news)

REKLAMA

15:28

Wspólnotowa polityka energetyczna powinna być wpisana do Traktatu Unii Europejskiej. Apeluje o to do premiera Leszek Miller.
Szef SLD uważa, że Donald Tusk powinien zabiegać o to na szczycie unijnym, tak by Unia była traktowana przez inne kraje jak jednolity rynek. Obecnie - zdaniem Millera - polityka energetyczna UE to suma egoizmów narodowych, każdy kraj ma inną pozycję i inne przywileje.
Ekspert gospodarczy SLD Wojciech Szewko podkreśla, że na obecnej sytuacji dużo traci Polska, która płaci za 1000 metrów sześciennych gazu z Rosji około 500 dolarów podczas gdy Niemcy jedynie 370 dolarów.
Dzisiejszy szczyt unijny początkowo miał być poświęcony przede wszystkim klimatowi i sprawom energetycznym. Jednak ze względu na sytuację na Ukrainie, te sprawy zostały odsunięte na plan dalszy.

15:18

Więcej na temat debaty w Dumie. Trwała nieco ponad godzinę. Zabrali w niej głos przedstawiciele wszystkich frakcji parlamentarnych i wszyscy byli zgodni, że Krym "był, jest i będzie rosyjski". Rosja powinna wyjść poza granice Krymu.
Głównymi argumentami, które przedstawiano na rzecz przyłączenia półwyspu do Rosji były: historyczne związki z Rosją i chaos, który ogarnął Ukrainę. W trakcie debaty groźnie zabrzmiały słowa Władimira Żyrinowskiego z Liberalno Demokratycznej Partii Rosji o przesunięciu granic Rosji na inne regiony Ukrainy.
- Jeden z przedstawicieli komisji mówi, że granice lądowe Krymu będą już ustanowione na zawsze. Odwrotnie, taka granica nam nie potrzebna. Musimy iść dalej, a tę granicę za wcześnie jest ustanawiać na zawsze - oświadczył Żyrinowski.
Na zakończenie debaty lider frakcji Sprawiedliwa Rosja Siergiej Mironow zaproponował, aby 18 marca czyli dzień podpisania traktatu o przyłączeniu, ustanowić świętem państwowym.

15:14

Szefowie państw i rządów będą pracować na czwartkowym szczycie UE w Brukseli nad mandatem dla Komisji Europejskiej ws. przygotowania nowych zasad współpracy energetycznej w Europie, które mogłyby zwiększyć niezależność całej UE od rosyjskich źródeł energii.
Takie informacje przekazał polskim dziennikarzom w czwartek w Brukseli premier Donald Tusk. - Będziemy starali się o konkluzje, które będą rekomendacją dla Komisji Europejskiej, by przygotować i to najpóźniej do czerwca nowe zasady współpracy energetycznej w Europie, które wyraźnie mogłyby zwiększyć niezależność całej UE od rosyjskich źródeł energii - powiedział szef rządu.
Premier tłumaczył, że wspólnie z innymi państwami proponujemy przygotowanie organizacyjne do "zwiększenia pozycji Europy" w przetargach na zakup energii. Przypomniał, że rozmawiał już o tym z kanclerz Angelą Merkel, gdy była ona niedawno w Warszawie. - Mam nadzieję, że dziś uda się ten proces rozpocząć. () Tutaj najważniejsza będzie decyzja o zobowiązaniu KE, żeby zaczęła to przygotowywać - oświadczył.

15:13

ONZ jest głęboko zaniepokojone sytuacją na pograniczu Ukrainy i Rosji. Sekretarz generalny Narodów Zjednoczonych odwiedza Moskwę, by znaleźć pokojowe rozwiązanie konfliktu na Wschodzie . Podczas rozpoczęcia rozmów z Władimirem Putinem Ban Ki-Moon powiedział rosyjskiemu prezydentowi, że "nie potrafi ukryć swojego głębokiego zaniepokojenia". Wcześniej, szef ONZ rozmawiał w tej sprawie z ministrem spraw zagranicznych Rosji, Siergieja Ławrowa.
W piątek Ban Ki-Moon odwiedzi Ukrainę. W Kijowie ma rozmawiać między innymi z pełniącym obowiązki prezydentem Ukrainy Oleksandrem Turczynowem i premierem Arsenijem Jaceniukiem.

REKLAMA

15:09

Występując w czwartek w rosyjskiej Dumie Państwowej przed głosowaniem w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji wiceminister obrony Jurij Borisow zapowiedział zwiększenie rosyjskiej obecności wojskowej na półwyspie.
- Oczywiście trzeba będzie rozwijać infrastrukturę wojskową na tym półwyspie, by Krym był godnym przedstawicielem Federacji Rosyjskiej, by był chroniony przed wszystkimi możliwymi napaściami - powiedział Borisow, cytowany przez agencję ITAR-TASS.

15:08

MSZ Rosji wyraziło w czwartek zdziwienie i ubolewanie z powodu zamiarów strony ukraińskiej, by wprowadzić reżim wizowy z Federacją Rosyjską. Resort zaznaczył, że nie dostał dotąd oficjalnego komunikatu w tej sprawie od Ukrainy.
"Zapoznaliśmy się ze stanowiskiem (ukraińskiej) Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) w sprawie przejścia na reżim wizowy w stosunkach rosyjsko-ukraińskich" - głosi oświadczenie MSZ Rosji.
Ministerstwo dodaje, że brak oficjalnego zawiadomienia z Kijowa, ale Ukraina ma zapewne zamiar zakończyć obowiązywanie umowy międzyrządowej z 1997 roku o podróżowaniu obywateli obu krajów bez wiz i protokołu z 2004 roku o zmianach do tej umowy.

15:07

Prokuratura Krymu zdementowała w czwartek wiadomość, jakoby zatrzymano domniemanego sprawcę dokonanych we wtorek w Symferopolu zabójstw ukraińskiego żołnierza i członka tzw. rosyjskiej samoobrony.
Wcześniej w czwartek wicepremier prorosyjskiego rządu Krymu Rustam Temirgalijew poinformował, że aresztowano 17-letniego mieszkańca zachodniej Ukrainy, który jest podejrzany o ostrzelanie z karabinu snajperskiego parkingu ukraińskiej bazy wojskowej w Symferopolu oraz znajdującego się w jej pobliżu patrolu członków samoobrony.

14:59

Okręt flagowy ukraińskiej marynarki wojennej, fregata Hetman Sahajdaczny, zmusił cztery okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej do opuszczenia wód terytorialnych Ukrainy - podał w czwartek portal Dumskaya.net z Odessy.
Według informacji z dowództwa marynarki wojennej Ukrainy Sahajdaczny od prawie tygodnia operuje na Morzu Czarnym, chroniąc ukraińskie wody przed obcymi jednostkami wojskowymi.
Dowództwo nie podało, gdzie znajduje się fregata, jednak poinformowało, że wyparła ona z wód Ukrainy cztery rosyjskie jednostki, którym towarzyszyły dwa helikoptery Mi-35.
Zgodnie z relacją portalu kapitan Sahajdacznego, Roman Piatnycki, zażądał od Rosjan, by opuścili morskie terytorium Ukrainy, ci jednak kontynuowali kurs ku wybrzeżu tego państwa. Na ukraińskim okręcie ogłoszono wówczas alarm bojowy, a Sahajdaczny zbliżył się do jednostek rosyjskich, które w efekcie zmuszone były zawrócić.
"Podczas incydentu nie użyto broni" - przekazała Dumskaya.net.

REKLAMA

14:49

Rosyjska Duma zgodziła się na przyłączenie Krymu do Rosji. {więcej] >>>

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, w czwartek ratyfikowała traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej. Ratyfikowała też federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola.
Za zatwierdzeniem pierwszego z dokumentów opowiedziało się 443 deputowanych, a drugiego - 445. W obu wypadkach "przeciwko" głosował jeden poseł. W Dumie zasiada 450 deputowanych.

14:48

Ukraińscy strażnicy graniczni z Krymu przenoszą się w głąb Ukrainy. Tak zdecydowały służby graniczne po aneksji tego rejonu przez Rosję.

Jak poinformował wiceszef służby, Pawło Szyszolin, jego podwładni trafią do w rejon Chersonia i Mikołajewa, przy granicy z Krymem.

Do środy Krym opuściło około 1300 obywateli Ukrainy. Większość z nich wyjechała na zachodnią Ukrainę, głównie do obwodu lwowskiego.

REKLAMA

14:23

Władze Ukrainy oskarżyły stronę rosyjską o "faktyczną konfiskatę" fabryki słodyczy Roshen w Lipiecku na zachodzie Rosji. Zakład należy do ukraińskiego polityka i biznesmena Petra Poroszenki. W jego obronie wystąpiło MSZ i ministerstwo handlu w Kijowie.
- Są podstawy by uważać, że rosyjskie władze przystępują do faktycznej konfiskaty znajdującej się w Rosji fabryki Roshen, czym naruszają zasadę nienaruszalności własności prywatnej - oświadczyły te dwa resorty w czwartek.
Zgodnie z przekazanym mediom komunikatem do siedziby fabryki Poroszenki w Lipiecku wtargnęła w środę rosyjska policja i bez żadnych przyczyn nakazała wstrzymać produkcję.
Ukraińskie ministerstwa uznały, że wydarzenia w Lipiecku są kontynuacją politycznie motywowanej kampanii przeciwko ukraińskiemu inwestorowi. Przypomniały, że latem ubiegłego roku Rosja wprowadziła zakaz importu wyrobów Roshena produkowanych na Ukrainie.
Dwa resorty zapewniły przy tym, że mimo agresji Rosji na Krym władze w Kijowie będą przestrzegały praw rosyjskich inwestorów na Ukrainie.

14:19

- Nie ma oczywiście jakiegoś przesadnego entuzjazmu i przekonania, co do skuteczności sankcji w tym kształcie, w jakim na razie Unia Europejska i Stany Zjednoczone je formułują i przygotowują. Byłoby złudzeniem sądzić, że sankcje wizowe, dotyczące kont i innych zasobów ludzi, wykazanych na listach do sankcji, jednoznacznie wpłyną czy zmodyfikują politykę rosyjską - powiedział szef rządu Donald Tusk na konferencji prasowej w Brukseli przed rozpoczęciem szczytu UE. Jak powiedział, dyskusja na temat sankcji personalnych "to bardziej dyskusja o tym, jak Europa ma się przygotować do być może długiego okresu zamrożonych czy bardzo trudnych relacji".
- Polska jest krajem raczej stanowczym, jeśli chodzi o potrzebę przygotowania mocniejszych sankcji, ale trzeba na to spojrzeć ze świadomością, że Unia Europejska de facto przygotowuje się na nowy czas, na zupełnie nowe okoliczności, jeśli porównamy to z dotychczasowymi relacjami europejsko-rosyjskimi - zaznaczył Tusk. Premier przekonywał, że bardzo ważne jest, aby " utrzymywać poziom dużej solidarności i jednolitości", żeby "Europa tężała, wzmacniała się, jako wspólnota". - Być może przyjdzie czas, kiedy przyjdzie zdawać trudniejszy niż dzisiaj wspólnotowy egzamin, wobec bardziej agresywnych i krytycznych zdarzeń na Wschód od Europy - podkreślił szef rządu.
Na unijnym szczycie UE w Brukseli przywódcy krajów unijnych będą rozmawiali m.in. o sytuacji na Ukrainie oraz sankcjach wobec Rosji. UE w piątek ma podpisać też polityczną część stowarzyszenia z Ukrainą. Kanclerz Niemiec Angela Merkel w czwartek zapowiedziała wprowadzenie przez szefów państw UE dalszych sankcji wobec Rosji.

14:14

Władze Krymu zatrzymały domniemanego sprawcę dokonanych we wtorek w Symferopolu zabójstw i ukraińskiego żołnierza i członka tzw. rosyjskiej samoobrony - twierdzi cytowany przez agencję Interfax wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew. Jest on członkiem władz Krymu, które powołano już po agresji na Krym rosyjskich żołnierzy i które nie są uznawane przez Kijów.
Według niego aresztowany to… 17-letni mieszkaniec zachodniej Ukrainy. Podejrzewa się go o ostrzelanie z karabinu snajperskiego parkingu ukraińskiej bazy wojskowej w Symferopolu oraz patrolu członków samoobrony na ulicy w tym mieście. Zdaniem władz, sprawca działał w zamiarze zwiększenia napięcia między obu stronami konfliktu o Krym.

REKLAMA

Promoskiewskie władze Krymu oraz Rosja ustawicznie głoszą, że ukraińscy "faszyści" z zachodniej części państwa planowali dokonywanie prowokacyjnych akcji na terenie półwyspu.
Na parkingu zginął ochraniający to miejsce  żołnierz armii ukraińskiej, zaś oficer w stopniu kapitana został ranny. W innym zamachu zabito jednego członka samoobrony, a innego raniono.

14:04

Ewentualne opuszczenie przez Ukrainę poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw to działanie antyrosyjskie w duchu propagandy - powiedział w czwartek w parlamencie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

13.58

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow: przyłączenie Krymu do Rosji nastąpiło w sytuacji, gdy na Ukrainie doszło do "zamachu stanu przy zagranicznym wsparciu", w kraju panuje bezprawie, a "nowa władze opierają się na ekstremistach".

13.55

Szef MSZ Radosław Sikorski do wicepremiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana : Polska może wesprzeć Ukrainę w reformie samorządowej, finansów i walce z korupcją

REKLAMA

13.44

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow : na obronę swojej integralności terytorialnej mogą liczyć tylko te państwa, które zapewniają równe prawa wszystkim narodom

13.35

Kryzys związany z aneksją ukraińskiego Krymu przez Rosję zmusi UE do większego uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych, a w dłuższej perspektywie zaszkodzi Rosji - prognozuje na łamach prestiżowego tygodnika "New Yorker" ekspert ekonomiczny James Surowiecki.

13.33

Rosja zamyka przejścia graniczne dla mieszkańców strefy przygranicznej w obwodach charkowskim, sumskim i ługańskim. Rosjanie nie wyjaśnili przyczyn tej decyzji - oświadczyli Ukraińcy.
Ograniczenia mają być tymczasowe i dotkną wyłącznie uczestników tzw. małego ruchu przygranicznego po obu stronach granicy - podała ukraińska straż graniczna.

13.30

Ambasador Francji w Kijowie: Ukraina powinna rozbroić paramilitarne oddziały, zdecentralizować władzę i walczyć z korupcją. To są warunki pomocy Ukrainie ze strony Europy

REKLAMA

13. 00

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z ukraińskim wicepremierem Wołodymyrem Hrojsmanem.

Prezydencki minister Olgierd Dziekoński poinformował, że podczas spotkania zgodzono się, że siłą potencjalnego rozwoju Ukrainy jest decentralizacja. Należy ją oprzeć o na reformie samorządowej, która znakomicie - jak zaznaczył Olgierd Dziekoński - sprawdziła się w naszym kraju.
Jak wyjaśnia minister Dziekoński, inny ważny problem, o którym mówił ukraiński wicepremier, to panująca na Ukrainie korupcja. Tutaj też, zdaniem prezydenta, Ukraina może skorzystać z doświadczenia polskich reform. Chodzi tu o decentralizację i działania na rzecz wsparcia małej i średniej przedsiębiorczości.
Na spotkaniu mówiono o udostępnieniu Ukrainie polskich ekspertów, którzy pomogliby we wdrożeniu niezbędnych reform.

12.50

Rosja przejęła kontrolę nad fabryką ukraińskiego przedsiębiorstwa Roshen znajdującą się na jej terytorium - w Lipiecku. Roshen to największy ukraiński producent słodyczy, należący do ukraińskiego proeuropejskiego oligarchy Petra Poroszenki, który otwarcie wspierał protesty na Majdanie. Firma informowała już, że jej rachunki bankowe w Rosji zostały zamrożone.

12:45

Do dziesięciu nowych nazwisk ma pojawić się na unijnej, czarnej liście Rosjan . Wstępnie ustalili to ambasadorowie państw członkowskich. Decyzja jednak będzie należała do europejskich przywódców, którzy po południu spotykają się na unijnym szczycie w Brukseli. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że padały też apele o embargo na dostawy broni. Na razie nie ma zgody na sankcje gospodarcze.

12.44

Rosja wyraziła gotowość przyjęcia na służbę ukraińskich oficerów. Zapowiedział to prezydent Władimir Putin. Gospodarz Kremla podpisał dziś rozkaz, który gwarantuje uznanie przez Rosję ukraińskich stopni wojskowych i wojskowego wykształcenia.

REKLAMA

12.23

Służby celne Federacji Rosyjskiej oznajmiły, że wzmocniły kontrole na granicy z Ukrainą w związku z doniesieniami o możliwym przewozie zabronionych towarów, w tym broni. Według służb celnych nie zamknięto granic dla ukraińskich artykułów spożywczych.

12.20

UE chce jak najszybciej zareagować na zamkniecie rosyjskiego rynku dla ukraińskich towarów. Komisja Handlu Parlamentu Europejskiego zgodziła się na jednostronne zniesienie ceł na towary pochodzące z Ukrainy. Pierwsze bezcłowe ukraińskie produkty, powinny trafić na unijny rynek z końcem kwietnia. Komisja Handlu proponuje, by regulacje obowiązywały przez sześć miesięcy

12.15

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite uważa, że sankcje polityczne i dyplomatyczne wobec Moskwy byłyby bardziej efektywne niż sankcje gospodarcze. W wywiadzie dla dziennika "Wall Street Journal“ Grybauskaite wyraziła opinię, że sankcje polegające na izolacji politycznej, związane z działalnością Rosji w grupie G-8 i G-20, byłyby na tym etapie bardziej skuteczne.

11.45

Amerykański ambasador przy OBWE Daniel Baer wyraził "głęboki zawód" wahaniem się Rosji w sprawie wysłania na Ukrainę dodatkowych obserwatorów tej organizacji. Przypomniał, że oficjalne deklaracje Rosji wskazywały, że popiera ona wysłanie misji.

REKLAMA

OBWE z inicjatywy krajów zachodnich zamierza wysłać na ogarniętą kryzysem Ukrainę około 100 obserwatorów. Ich zadaniem byłoby monitorowanie kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz poszanowaniem praw człowieka i mniejszości etnicznych.

11.43

Francja odkłada decyzję o ewentualnym anulowaniu kontraktu na sprzedaż Rosji okrętów desantowych typu Mistral do października, czyli do czasu planowanego dostarczenia pierwszego okrętu - poinformował francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian.

11.34

Federacja Rosyjska całkowicie zamknęła swe granice dla ukraińskich artykułów spożywczych - poinformował internetowy portal gospodarczy APK-Inform, powołując się na ukraińskich eksporterów żywności.
APK-Inform przekazał, że w wyniku działań Rosji straty ponoszą eksporterzy warzyw szklarniowych, a przede wszystkim plantatorzy ogórków, którzy sprzedają za wschodnią granicą Ukrainy połowę produkcji.

11.31

Ambasador Ukrainy przy ONZ: są przesłanki świadczące o tym, że Rosja przygotowuje interwencję militarną na Ukrainie. Yurii Klymenko mówił, że istnieją sygnały wskazujące na to, że Moskwa przeprowadzi pełną operację militarną na wschodzie i południu kraju.

REKLAMA

Czytaj więcej >>>

10.56

Prezydent Armenii Serż Sarkisjan poparł wyniki krymskiego referendum. Według niego jest to przykład realizacji prawa narodów do samookreślenia. Sarkisjan wyraził taką ocenę w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Armenia pod koniec zeszłego roku zrezygnowała z parafowania umowy stowarzyszeniowej z UE, natomiast zapowiedziała przystąpienie do powstającej z inicjatywy Rosji Unii Celnej.

10.46

Amerykańska prasa : ani USA ani UE nie mogą manifestować politycznych podziałów w stosunku do Rosji. Wystąpień Władimira Putina nie należy zbywać uwagami o paranoi, a część z tego, co mówi trzeba traktować poważnie i uznać za realne groźby

REKLAMA

Zachodni politycy zdają się stawiać na to, że te groźby się nie zmaterializują. - Ale przecież zaledwie tydzień temu mówili, że nie sądzą, by Moskwa posunęła się szybko do aneksji Krymu - przypomina "Washington Post".

Czytaj więcej >>>

10.37

Ukraina nie będzie się spieszyć z wprowadzaniem wiz dla obywateli Federacji Rosyjskiej - oświadczył premier Arsenij Jaceniuk . Szef rządu ukraińskiego ocenił, że wizy nie są efektywnym instrumentem wpływu na działania Moskwy wobec jego kraju.

Wprowadzenie wiz dla obywateli Rosji zleciła w środę ministerstwu spraw zagranicznych Ukrainy Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie. Ma to być odpowiedź na bezprawne anektowanie Krymu przez Rosję.

REKLAMA

10.30

W toku ostatnich konsultacji w ramach Unii Europejskiej w sprawie sankcji wobec Rosji najtwardsze stanowisko zajmowała Polska - informuje "Kommiersant" , zapowiadając dwudniowy szczyt UE.

Czytaj więcej >>>

10.28

Na Ukrainę udaje się nowy zespół inspektorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie . Ekipę stanowi czterech Duńczyków oraz po jednym oficerze z Austrii, Niemiec, Polski i Szwecji. Inspektorzy będą się zajmować głównie obserwacją stanu bezpieczeństwa we wschodnich rejonach Ukrainy.

10.03

Parlament Ukrainy : naród ukraiński nigdy nie zaprzestanie walki o wyzwolenie Krymu spod rosyjskiej okupacji

REKLAMA

Czytaj więcej >>>

09.35

Zdaniem Joachima Brudzińskiego, kryzys krymski to swoisty test prawdziwych intencji premiera Donalda Tuska i jego rządu. Gość "Sygnałów dnia" w radiowej Jedynce mówił, że czwartkowy szczyt UE będzie sprawdzianem, na ile szef rządu znajduje zrozumienie wśród przywódców europejskich.

Czytaj więcej >>>

09.33

REKLAMA

Sojusz Północnoatlantycki nie zamyka kanałów kontaktowych z Rosją . Dowiedziało się Polskie Radio od dyrektora Biura Informacyjnego NATO w Moskwie Roberta Pszczela. Jednocześnie dyplomata przypomniał, że NATO potępiło aneksje Krymu i już wcześniej, w odpowiedzi na krymski kryzys ograniczyło swoją współpracę ze stroną rosyjską.

09.14

Merkel: obecne napięcia z Rosją oznaczają, że dziś G8 nie istnieje

09.10

Pilne:

Kanclerz Angela Merkel: przywódcy UE na szczycie w Brukseli zgodzą się na dalsze sankcje przeciwko Rosji

Czytaj więcej >>>

REKLAMA

07.55

Proces przyłączenia Krymu do Rosji zakończy się jeszcze w tym tygodniu - powiedział cytowany przez agencję Itar-Tass szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow . Wspomniał, że jest to proces legalny. Polityk dodał, że podjęto już konkretne kroki zmierzające do wdrożenia umowy na podstawie której Krym ma stać się częścią Rosji.

07.38

Prof. Zbigniew Brzeziński : prezydentowi Władimirowi Putinowi trzeba dać jasno do zrozumienia, że jeśli Ukraińcy są gotowi stawić Rosji opór, to Zachód nie zostawi ich samych sobie.

Był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Jimmy'ego Cartera ostrzegł, że po zajęciu Krymu Putin może próbować przejąć resztę Ukrainy.

Czytaj więcej >>>

REKLAMA

(Fakty TVN/x-news)

07.28

Dowódca ukraińskiej marynarki wojennej Serhij Hajduk uwolniony. Wraz z nim wypuszczono siedmiu ukraińskich aktywistów. Taką informację podał ukraiński portal LB.UA powołując się na deputowanego Andrieja Sienczenko. Według posła wśród osób, które odzyskały wolność, jest syn byłego ministra obrony Anatolija Gricenko.
Zakładnicy - porwani podczas rosyjskiej prowokacji - mieli zostać wypuszczeni w okolicy wsi Czongar w obwodzie chersońskim, na północnej granicy półwyspu.

07.12

A mbasada rosyjska w Lizbonie. Środowy protest przeciwko sytuacji na Krymie .

REKLAMA

Fot.
Fot. PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES

06.41

Zamrożenie aktywów Gazpromu w UE oraz zaprzestanie handlowania bronią z Rosją. To zdaniem Doktora Piotra Wawrzyka z UW oraz prof. Stanisława Gomułki z BCC mogą być skuteczne sankcje Brukseli wobec Moskwy. Eksperci mają jednak wątpliwości czy na unijnym szczycie zapadną takie decyzje.

06.30

W Brukseli rozpoczyna się po południu dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, którego obrady zdominują wydarzenia na Ukrainie. Główny temat spotkania, to jak odpowiedzieć na aneksję Krymu i ukarać rosyjskie władze.

Kilka godzin wcześniej w Moskwie zbierze się Duma Państwowa, by zatwierdzić przyłączenie Krymu do Rosji.

Czytaj więcej >>>

Budynek
Budynek Rady Europejskiej w Brukseli fot.PAP/EPA/JULIEN WARNAND

06.12

Na kolejnym posiedzeniu w sprawie kryzysu na Krymie zebrała się w środę Rada Bezpieczeństwa ONZ. Stały przedstawiciel Rosji oświadczył, że referendum na półwyspie było "wolne i legalne". Działania Rosji ostro skrytykowały USA.

REKLAMA

'' IAR/PAP/inne, to, agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej