09.04.2014 Putin traci cierpliwość - nie chce już "dotować Ukrainy" [relacja]

2014-04-09, 23:30

09.04.2014 Putin traci cierpliwość - nie chce już "dotować Ukrainy" [relacja]
. Foto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Kijów deklaruje, że wystarczą mu dwie doby żeby pokonać separatystów. Prezydent Rosji wytyka Ukrainie, że subsydiuje jej gospodarkę. - Sytuacja taka nie może trwać w nieskończoność - ostrzega.

Posłuchaj

Prorosyjscy separatyści w Ługańsku zwolnili większość z niemal 60 przetrzymywanych zakładników. Relacja Piotra Pogorzelskiego z Doniecka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

23.40

Kraje Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone są gotowe wprowadzić kolejne, ostrzejsze sankcje wobec Rosji - potwierdza Radosław Sikorski. W rozmowie z TVP Info minister spraw zagranicznych wyraził ostrożną nadzieję, że Władimir Putin jednak się opamięta - na co mogłaby wskazywać choćby środowa zapowiedź, że Rosja na razie nie przerwie dostaw gazu dla Ukrainy.

23.30

Pożar w  siedzibie Komunistycznej Partii Ukrainy w Kijowie. Według strażaków, ogień pojawił się jednocześnie w trzech miejscach. We wnętrzu znaleziono kilka pojemników z benzyną.

REKLAMA

Twitter/print
Twitter/print screen

 

23.20

Szef rosyjskiej dyplomacji i amerykański sekretarz stanu po raz drugi rozmawiali w środę telefonicznie o Ukrainie.

Jak poinformował o tym rosyjski MSZ, John Kerry miał powiedzieć Siergiejowi Ławrowowi, że Stany Zjednoczone nakłaniają ukraiński rząd do ogólnonarodowego dialogu. Ma on prowadzić do złagodzenia napięcia na wschodzie i południu kraju oraz promować reformy konstytucyjne.

REKLAMA

Podczas poprzedniej rozmowy szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow miał powiedzieć Johnowi Kerremu, że czterostronne spotkanie w sprawie kryzysu ukraińskiego nie powinno koncentrować się na relacjach Moskwa - Kijów. Podkreślał też, że celem spotkania powinno być znalezienie drogi do szerokiego i równoprawnego dialogu wewnątrzukraińskiego w sprawie reformy konstytucyjnej.

23.10

Kanclerz Niemiec odniosła się do napiętej sytuacji na Ukrainie. Angeli Merkel, aneksja Krymu stanowi pogwałcenie międzynarodowego prawa, a Rosja nie robi nic, by uspokoić napięte relacje pomiędzy Rosją a Ukrainą. - Nadal będziemy prowadzić rozmowy, ale chcemy, by było jasne i będziemy tego żądać, by Ukraina podążała własną ścieżką rozwoju. Ukraińcy muszą sami decydować o sobie i będziemy ich w tym wspierać - dodała Angela Merkel.

DE RTL TV/x-news

REKLAMA

21.25

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowanie potępia Rosję . W wydanej w środę  rezolucji Zgromadzenie stwierdza, że Federacja Rosyjska poprzez agresję militarną i aneksję Krymu złamała umowy międzynarodowe. Przedstawiciele 47 Parlamentów potwierdzili suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

Zgromadzenie Parlamentarne zaapelowało do władz w Kijowie, aby wykorzystały obecną wyjątkową jedność i przeprowadziły konieczne zmiany w konstytucji przywracające większą równowagę sił między władzą prezydenta i parlamentem. Jeszcze przed majowymi wyborami. Potrzebne są także daleko idące reformy sądownictwa, decentralizacji oraz strategia wzmocnienia władz lokalnych i regionalnych. Zgromadzenie jest jednak decydowanie przeciwne federalizacji Ukrainy, czego domaga się Rosja.

W czwartek w głosowaniu Zgromadzenie zdecyduje o nałożeniu na Rosję ewentualnych sankcji.

21.04

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow wydał dekret, w którym polecił objęcie ochroną państwową siedziby opanowanej przez prorosyjskich separatystów administracji obwodowej w Doniecku na wschodzie kraju.
Oznacza to, że gmach ten będzie traktowany przez władze tak samo, jak inne strategicznie ważne obiekty państwowe. Dekret opublikowano w środę wieczorem na stronie internetowej urzędu prezydenckiego. Ochrona administracji obwodowej w Doniecku będzie obejmować nie tylko jej budynek, ale i przylegający do niego teren.
Separatyści okupują siedzibę władz obwodowych Doniecka od niedzieli. W poniedziałek ogłosili powstanie Donieckiej Republiki Ludowej i przyłączenie jej do Federacji Rosyjskiej.

REKLAMA

20.38

Dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove, który planuje kontrposunięcia wobec rosyjskich zagrożeń militarnych dla Ukrainy, twierdzi, że może dojść do wysłania amerykańskich żołnierzy do państw Sojuszu w Europie Wschodniej, które czują się zagrożone.
Generał Breedlove powiedział w środę agencji Associated Press, że nie wyklucza zaangażowania żadnego państwa, w tym i USA. Do wtorku generał Breedlove ma zaproponować działania, które zapewnią członków Sojuszu z najbliższego sąsiedztwa Rosji, że są chronieni przez pozostałe kraje.
Breedlove powiedział agencji AP, że chodzi o, jak się wyraził, zestaw posunięć lądowych, morskich i powietrznych, które będą zapewnieniem dla naszych wysuniętych najbardziej na wschód sojuszników.

20.15

NATO utrudnia stabilizację kontaktów Rosji z Ukrainą. Tak twierdzi rosyjski wiceminister obrony Anatolij Antonow. Według agencji RIA Novosti - wiceszef resortu obrony wygłosił swoje tezy w Moskwie, na konferencji „współczesne aspekty międzynarodowego bezpieczeństwa”.

W opinii Antonowa - NATO wyciąga różnego rodzaju „straszaki”, które mają zaszkodzić rosyjskim siłom zbrojnym. Rosyjski minister twierdzi, że trwa -„twarda i bezkompromisowa wojna informacyjna”. Według niego ma ona zaszkodzić wizerunkowi Rosji i ograniczyć możliwość poprawy kontaktów na linii Moskwa - Kijów.

Wiceminister Anatolij Antonow skrytykował Sojusz Północnoatlantycki za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy rosyjskich żołnierzy stacjonujących na granicach z Ukrainą. Wcześniej w podobnym tonie wypowiedział się minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Dyplomata oświadczył, że Moskwa ma już dość wytykania jej palcami i obwiniania o wszystkie nieszczęścia, jakie dotykają Ukrainę.

REKLAMA

19.20

Separatyści prorosyjscy, którzy okupują siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Ługańsku, rozbili przed jej budynkiem miasteczko namiotowe i wznieśli drugą linię barykad - podały w środę obecne na miejscu media.
Barykady powstawały tego dnia również w Odessie na południu Ukrainy. Prorosyjscy aktywiści, którzy mają swe miasteczko namiotowe na placu o nazwie Kulikowe Pole, poinformowali, że przygotowują umocnienia z myślą o zaplanowanych na czwartek obchodach dnia wyzwolenia miasta.

Twitter/print
Twitter/print screen

 

18.40

Charków: milicja zatrzymała organizatorów napadu na tamtejszą telewizję.

REKLAMA

W poniedziałek grupa osób wtargnęła do gmachu miejscowej telewizji informacyjnej ATN i wyłączyła nadajniki stacji. Według relacji dziennikarzy, napastnicy wyważyli drzwi w budynku i zniszczyli wystawione na ekspozycję nagrody dla pracowników stacji. Zabrali też naczynia i sztućce z telewizyjnej kuchni. Przez wybite okna powiewali rosyjskimi flagami.

You Tube

18.35

Kolejna rozmowa telefoniczna Ławrow - Kerry o dyskusjach czterostronnych w sprawie Ukrainy.

REKLAMA

Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział, że celem rozmów Rosji USA, UE i Ukrainy powinno być doprowadzenie do równoprawnego dialogu wewnątrzukraińskiego. Dialog ten miałby na celu uzgodnienie reformy konstytucyjnej możliwej do zaakceptowania przez wszystkich - pisze agencja ITAR-TASS, powołując się na informacje uzyskane w rosyjskim MSZ.
Według rosyjskiego resortu spraw zagranicznych Ławrow i Kerry wezwali wszystkie strony do powstrzymania się od przemocy na wschodzie i południu Ukrainy i do zabiegania o deeskalację napięć na drodze negocjacji.
ITAR-TASS informuje, że rozmowa odbyła się z inicjatywy Kerry'ego.

18.05

Ukraina ma niezaprzeczalne dowody, że działaniami separatystów we wschodnich obwodach kraju kieruje Federalna Służba Bezpieczeństwa i wywiad wojskowy Rosji - oświadczył w środę rzecznik MSZ w Kijowie Jewhen Perebyjnis.
Dyplomata zwrócił się do władz rosyjskich, by nie porównywały wydarzeń na Majdanie Niepodległości w Kijowie z obecnymi akcjami separatystów w obwodach charkowskim, donieckim i ługańskim.

Wskazał, że o bezpośrednim zaangażowaniu Moskwy w działania separatystów w jego kraju świadczą dokonywane przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy "niemal codziennie" zatrzymania rosyjskich agentów i członków grup dywersyjnych.

17.10

Polska jest wśród krajów, które popierają utworzenie unijnej misji na Ukrainie na rzecz poprawy bezpieczeństwa w tym kraju. Według dyplomatów w Brukseli, sprawa ta może być omawiana podczas najbliższego spotkania ministrów spraw zagranicznych w poniedziałek w Luksemburgu.

REKLAMA

Głównym zadaniem misji miałaby być pomoc Ukrainie w reformach dotyczących policji czy straży granicznej. Podobne działania Wspólnota podjęła już wcześniej w Mali czy w Gruzji. Wśród państw członkowskich nie ma jednak w tej kwestii jednomyślności.

Oprócz Polski inicjatywę popierają: Wielka Brytania, Szwecja, kraje bałtyckie i Grupy Wyszehradzkiej. Przeciwne są m.in. Niemcy, które obawiają się, że prace unijnych ekspertów byłyby powieleniem tych, podjętych już przez obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

16:56

Były poseł Partii Regionów, rusofil, a obecnie kandydat na prezydnta Oleg Cariew został w Mikołajewie powitany krzykami "hańba", w jego stronę rzucano jajka. Według lokalnych mediów, został zaatakowany przez tłum.

REKLAMA

Z przyczepioną do klapy wstążką św. Jerzego, symbolem rosyjskiego imperium, Cariew chciał odwiedzić w szpitalu separatystów, którzy zostali poszkodowani podczas zamieszek i próby przejęcia siedziby miejscowych władz. Tłum jednak nie wpuścił go do środka z okrzykiem "Faszyzm nie przejdzie". Wypomniano mu postawę Partii Regionów wobec Majdanu, ludzie krzyczeli, że kłopoty na Ukrainie są przez "zdrajców, takich jak on". "Pakuje walizę i jedź do Rosji" - krzyczeli do Cariewa mieszkańcy Mikołajewa.


16:30

W sieci pojawiła się parodia nagrania separatystów z Ługańska. Na wideo przebrani za separatystów ludzie mówią o prawie do samostanowienia wszystkich wsi i przysiółków.

REKLAMA

16:12

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył, że choć Rosja nie uznaje obecnych władz Ukrainy za prawowite, to jednak nadal subsydiuje jej gospodarkę miliardami dolarów.
Putin powiedział to podczas specjalnej narady z członkami rządu, poświęconej współpracy gospodarczej z Ukrainą, w tym w sferze gazowej.
Prezydent Rosji podkreślił, że "sytuacja ta nie może trwać w nieskończoność". Zauważył zarazem, że "działać trzeba bardzo ostrożnie, bez burzenia tego, co jeszcze zostało".

15:59

Premier Donald Tusk mówił na wspólnej konferencji prasowej z goszczącą w Polsce premier Łotwy, iż przyszła konstytucja Ukrainy powinna być uchwalona wyłącznie przez Ukraińców i jej kształt nie powinien być przedmiotem debaty państw trzecich.
- Zależy nam bardzo na tym, aby w różnych formatach, na różnym poziomie, dyplomacje - rosyjska, ukraińska, europejska, amerykańska - spotykały się po to, aby rozwiązać problem napięcia na granicy ukraińsko-rosyjskiej. To jest poza dyskusją - zaznaczył Tusk. Zastrzegł jednocześnie, że z całą pewnością przedmiotem międzynarodowej debaty nie może być ukraińska konstytucja, gdyż jest to "wyłączna domena suwerennego państwa".
Również premier Łotwy przekonywała, że Ukraina musi sama podejmować decyzje dotyczące nowej konstytucji oraz kierunku rozwoju kraju.

REKLAMA

Premier
Premier Donald Tusk i premier Łotwy Laimdota Straujuma podczas spotkania w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka

 

15:45

Obrazek z Doniecka: ludzie okupujący gmach administracji obwodowej.7 kwietnia prorosyjscy separatyści w tym mieście ogłosili powstanie "donieckiej republiki ludowej". Deklaracja w tej sprawie została odwołana następnego dnia przez część z nich.

REKLAMA

(DE RTL TV/x-news)


15:34

Prezydent Rosji Władimir Putin w środę polecił rządowi, by wstrzymał się z przejściem na przedpłaty w handlu gazem z Ukrainą do czasu przeprowadzenia dodatkowych konsultacji z Kijowem. Z propozycją, by Ukraina płaciła z góry za odbierany surowiec, wystąpił premier Dmitrij Miedwiediew.

REKLAMA

15:18

63 proc. Rosjan uważa, że koncentracja prawie całej władzy w rękach prezydenta Władimira Putina leży w interesie kraju - wynika z opublikowanego w środę sondażu Centrum Lewady. W marcu 2013 r. tę opinię podzielało 49 proc. badanych [Więcej >>>].

15:15

Do dialogu z Rosją wzywa kolei prezydent Austrii. Heinz Fischer potępił na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy aneksję Krymu przez Rosję. Apelował jednak do posłów o dalszą współpracę z rosyjską delegacją w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek.

REKLAMA

Ukraina jako duży i ważny kraj nie może być przeciągana w jedną lub drugą stronę, czyli w kierunku Unii Europejskiej lub Federacji Rosyjskiej - podkreślił Fischer. Dodał, że polityczna i ekonomiczna przyszłość Ukrainy to stabilne i demokratyczne państwo będące pomostem między Europą i Rosją. Heinz Fischer przekonywał, że strony konfliktu powinny starać się zrozumieć stanowisko przeciwnika i szukać rozwiązania. Uważa, że przyjęcie Ukrainy do struktur NATO nie byłoby dobrym rozwiązaniem. Zaapelował o niewykluczanie delegacji rosyjskiej z prac Zgromadzenia. - Zamknięcie drzwi przed Rosjanami jest relatywnie łatwe, znacznie trudniejsze będzie ich otwarcie - powiedział prezydent Austrii. Rada Europy powinna - jego zdaniem - pozostać miejscem do dialogu.

15:06
Separatyści zamknięci w budynku SBU w Ługańsku odgrażają się, że gotują "piekło" funkcjonariuszom szykującym się do szturmu.

(ENEX/x-news)


REKLAMA

15:05

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zarzuciła władzom Rosji w Bundestagu brak woli do współpracy z Zachodem przy próbach rozwiązania kryzysu na Ukrainie ; zaznaczyła, że Ukraina powinna sama zdecydować o swojej przyszłości.

Merkel wezwała rosyjskie władze do podjęcia bezpośredniego dialogu w Ukrainą. - Bardzo ważną sprawą jest rozpoczęcie rozmów międzynarodowych z udziałem Ukrainy - powiedziała. [Więcej >>>].

14:42

REKLAMA

Szwedzki koncern Volvo zamroził współpracę z rosyjskim producentem czołgów Uralwagonzawod. Powodem jest wzrastające napięcie między Ukrainą i Rosją, w szczególności sytuacja na Krymie. Poinformowała o tym rzeczniczka prasowa Volvo.

Dodała, że Volvo, będący drugim największym na świecie producentem ciężarówek, potrzebuje czasu, aby przedyskutować całą sprawę z francuskim oddziałem firmy. Dlatego nie podjęto jeszcze decyzji odnośnie całkowitego rozwiązania współpracy.

We wrześniu zeszłego roku podpisano wstępną współpracę między oddziałem Volvo we Francji a UVZ. Obydwie strony postawiły sobie za cel stworzenie nowego pojazdu bojowego.

14:27

REKLAMA

Polska zabiega o wysłanie na Ukrainę misji UE, która pomogłaby ukraińskim władzom w reformowaniu sektora bezpieczeństwa - poinformowały w środę źródła dyplomatyczne w Brukseli. Propozycja ta nie ma na razie poparcia wszystkich państw UE.
Według dyplomatów możliwość ustanowienia na Ukrainie misji UE, działającej w oparciu o Wspólną Politykę Bezpieczeństwa i Obrony, może być tematem dyskusji podczas spotkania szefów dyplomacji państw UE w najbliższy poniedziałek w Luksemburgu. Decyzje jednak nie zapadną.
Jak wskazją źródła, podobne misje zagraniczne w ramach WPBiO, służące m.in. zapobieganiu konfliktom, stabilizowaniu sytuacji po konfliktach i wzmacnianiu bezpieczeństwa, Unia prowadzi w wielu regionach świata. Przykładem może być powołana rok temu wojskowa misja szkoleniowo-doradcza w Mali czy misja obserwacyjna w Gruzji, powołana w następstwie konfliktu gruzińsko-rosyjskiego w 2008 r.

14:23

Premier Donald Tusk ocenił, że Rosja powinna podjąć działania na rzecz deeskalacji kryzysu ukraińskiego . Zdaniem Tuska najbliższe tygodnie będą testem na to, czy Rosja jest zainteresowana współpracą międzynarodową w tej sprawie.

(TVN24/x-news)

REKLAMA


14:21

Większość Rosjan nigdy nie wyjeżdżała za granicę. Tylko 25 procent obywateli Federacji ma paszporty. Takie są wyniki sondażu przeprowadzonego przez Centrum Analityczne Jurija Lewady.

Badania socjologów wskazują, że 76 procent Rosjan nie było w zagranicznej podróży służbowej. Natomiast 60 procent uczestników sondażu nigdy nie korzystało z zagranicznych wczasów lub wycieczek.

REKLAMA

14:19

Holandia przekłada zaplanowaną na maj misję handlową w Rosji. Powodem jest aneksja Krymu - poinformowało holenderskie MSZ.

Do misji handlowej w Rosji miało dojść między 13 a 16 maja. Miał jej przewodniczyć holenderski minister gospodarki Henk Kamp. Jeszcze w marcu premier Holandii Mark Rutte nie widział powodu do odwołania wizyty.

14:00

REKLAMA

W Ługańsku w siedzibie SBU znajdują się m.in. oficerowie rosyjskiego FSB, a także GRU, oraz byli oficerowie ługańskiej SBU, którzy pracowali tam za Wiktora Janukowycza – tak powiedział dziennikarzom w kuluarach parlamentu członek komisji ds. bezpieczeństwa, poseł partii Swaboda Jurij Sirotiuk. Jego wypowiedź cytuje agencja RBK-Ukraina. Zaznaczył, że ci ludzie są profesjonalnie uzbrojeni i działają w interesach obcego państwa.

13:34

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o zatrzymaniu 23-letniej agentki rosyjskiego wywiadu oraz dywersanta, który wraz z grupą podległych mu ludzi planował zajęcie elektrowni wodnej w Nowej Kachowce na południu kraju.
Resort poinformował, że zatrzymana Rosjanka to 23-letnia Marija Koleda, która pracuje w rosyjskich służbach specjalnych, a jej zadaniem była "destabilizacja sytuacji w południowych obwodach Ukrainy".
Koleda, która przebywa w tym kraju od ubiegłego tygodnia, przeprowadziła wiele spotkań z działaczami organizacji prorosyjskich w Chersoniu, a 7 kwietnia uczestniczyła w zamieszkach przed administracją obwodową w Mikołajowie, podczas których - jak miała sama przyznać - używając broni raniła trzy osoby. Według SBU kobieta miała przy sobie broń, a także "instrukcje metodyczne".

REKLAMA

Print
Print screen ze strony SBU Ukrainy

13:04

IPN nie weźmie udziału w roku polsko-rosyjskim - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Sama koncepcja wydarzeń w ramach roku Polski w Rosji i Rosji w Polsce ewoluowała.

Dyrektor biura prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Krzysztof Persak w rozmowie z IAR wyjaśnia, że prezes Instytutu decyzję o wycofaniu z obchodów podjął już 5 marca. Jak mówił, w aspekcie wydarzeń na Ukrainie, nie można postępować tak, jakby nic się nie stało, w szczególności na polu trudnej pamięci historycznej. - A te analogie, z powodu aneksji Krymu i dalszych agresywnych działań Rosji same się narzucają- podkreślił Dyrektor biura IPN.

Krzysztof Persak tłumaczy, że Instytut przygotował nawet program z okazji roku polsko-rosyjskiego. Zaplanowano między innymi wystawy historyczne oraz różne wspólne publikacje. Jednak w obecnej sytuacji Instytut nie będzie w tym uczestniczył.

REKLAMA

13:02

Rosja i Białoruś badają z powietrza polskie jednostki wojskowe. Wynajęty samolot pokona nad terytorium Polski 1400 kilometrów. Trasie na bieżąco przyglądają się krajowe służby.

Wizyta wschodnich wojsk na polskim niebie umożliwia Traktat o Otwartych Przestworzach. Umową zobowiązanych jest ponad 30 państw. Przelot został uprzednio zgłoszony i nie można go wiązać z kryzysem ukraińskim - powiedział Janusz Walczak z Ministerstwa Obrony Narodowej.

W ramach lotu sprawdzane są kwestie z przemieszczaniem i rozmieszczeniem jednostek wojskowych poszczególnych narodów. Weryfikowane są przy tym deklaracje o ewentualnej dyslokacji takich służb.

(TVN24/x-news)

REKLAMA

13:00

Na Ukrainie  rosną ceny żywności, ceny benzyny oraz opłaty komunalne. Wpływa na to m.in. wciąż spadający kurs hrywny. Sytuację życiową Ukraińców jeszcze bardziej utrudnią przepisy dotyczące walki z kryzysem finansów.

Władze szukają oszczędności wszędzie – nawet na becikowym - było 35 tys. hrywien na pierwsze dziecko, 71 tys. na drugie oraz 141 tys. na trzecie i kolejne. Będzie 41 tys. na każde urodzone dziecko. Kwota będzie podzielona na dwie części - 10 tys. wypłacane od razu, 30 tys. - w ciągu trzech lat (1000 hrywien to około 250 zł).

REKLAMA

Od maja ceny gazu wzrosną dwukrotnie. Rząd obiecuje wsparcie dla najbiedniejszych. Odsetek osób, objętych pomocą rządową sięgnie 30 proc.

Planowane podniesienie akcyzy spowoduje wzrost cen alkoholu i papierosów, a także oleju napędowego. Minimalne pensje Ukraińców nie wzrosną do końca roku.

(Espreso TV/x-news)

REKLAMA

12:45

Ocena sytuacji na Ukrainie i perspektywy wyjścia z kryzysu były tematem rozmowy telefonicznej prezydentów Polski i Francji: Bronisława Komorowskiego i Francois Hollande`a - poinformowała Kancelaria Prezydenta. - Prezydenci zgodzili się co do potrzeby pogłębienia integracji europejskiej w zakresie polityki energetycznej oraz bezpieczeństwa i obrony – powiedział prezydencki minister Jaromir Sokołowski. Komorowski i Hollande opowiedzieli się też za wzmocnieniem współpracy obronnej Polski i Francji.
Minister Sokołowski poinformował, że prezydent Komorowski potwierdził swój udział w uroczystościach upamiętniających rocznicę lądowania aliantów w Normandii w dniu 6 czerwca, zaś prezydent Francji przyjął zaproszenie na obchody Święta Wolności w dniach 3-4 czerwca w Warszawie. Udział w uroczystościach z okazji 70. rocznicy wylądowania w Normandii wojsk alianckich podczas drugiej wojny światowej zapowiedział wcześniej prezydent USA Barack Obama.

12:17

Ze względu na obowiązującą na Ukrainie mobilizację żołnierze, którzy kończą obecnie zasadniczą, a także kontraktową służbę wojskową, nie zostaną przeniesieni do rezerwy - poinformowało ministerstwo obrony w Kijowie.
Resort wyjaśnił, że dotyczy to wszystkich wojskowych z wyjątkiem kobiet mających dzieci w wieku do 16 lat.

REKLAMA

12:16

Rosja i Chiny są bliskie uzgodnienia kontraktu gazowego, który może zostać podpisany już w przyszłym miesiącu - oświadczył w środę w Pekinie rosyjski wicepremier Arkadij Dworkowicz.
- Jeśli chodzi o kontrakt Gazpromu, strony są bliskie porozumienia. Jedyna kwestia, która pozostała do uzgodnienia, to cena - powiedział Dworkowicz cytowany przez agencję ITAR-TASS. - Mamy nadzieję, że kontrakt będzie podpisany w maju i wejdzie w życie do końca roku - oznajmił Dworkowicz.
W 2013 roku strony porozumiały się w sprawie zawarcia 30-letniego kontraktu na dostawę do 38 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Kontrakt miał być podpisany do końca zeszłego roku. W styczniu jako datę złożenia podpisów pod kontraktem prezes Gazpromu Aleksiej Miller podawał luty 2014 roku.
Jeszcze w 2009 roku Gazprom i koncern CNPC (China National Petroleum Corp) podpisały ramową umowę o dostawach prawie 70 mld metrów sześciennych gazu rocznie do Chin przez 30 lat. Jednak żaden kontrakt nie został podpisany do tej pory z powodu rozbieżności co do ceny surowca.
Rosja chce połączyć ceny gazu dla Chin z cenami ropy, podobnie jak czyni to wobec importerów europejskich; Pekin twierdzi, że ceny te są wygórowane. Dotychczas CNPC gotów był płacić nie więcej niż 250 dolarów za 1000 metrów sześciennych paliwa, natomiast Gazprom żądał cen porównywalnych do tych, jakie uzyskuje w Europie.

11:58

Nigdy nie zaakceptujemy zajęcia przez Rosję Krymu i będziemy wspierać integralność Ukrainy - zapowiada w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową  premier Łotwy. Laimdota Straujuma deklaruje, że jej kraj jest bezpieczny, gdyż należy do UE i NATO.

REKLAMA

11:30

Szef Dumy Państwowej zarzucił Unii Europejskiej słabość i brak odpowiedzialności. W opinii Siergieja Naryszkina, Bruksela nakładając sankcje na Rosję próbuje ukryć część swojej winy za kryzys polityczny na Ukrainie. Cytująca wypowiedź deputowanego agencja ITAR-TASS twierdzi, że 14 kwietnia unijni ministrowie spraw zagranicznych przedyskutują możliwość wprowadzenia kolejnych sankcji wobec Rosji.

Komentując te doniesienia przewodniczący Dumy powiedział, że Moskwa jest bardziej zaniepokojona próbami siłowego stłumienia protestów we wschodnich regionach Ukrainy niż ewentualnymi sankcjami.

11:23

REKLAMA

Unia Europejska utworzyła grupę wsparcia dla Ukrainy - poinformował szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. To kolejna inicjatywa Brukseli, która ma pomóc Ukrainie stanąć na nogi i przeprowadzić konieczne reformy. - Celem unijnej grupy wsparcia jest nie tylko pomoc finansowa, ale także wsparcie techniczne. Ważne jest to, aby wspierać Ukrainę w politycznych i gospodarczych reformach, by pomóc jej stać się trwałym, niezależnym i nowoczesnym krajem - powiedział Barroso.

Przypomniał, że wcześniej Komisja Europejska przedstawiła pakiet pomocowy dla Kijowa w wysokości 11 miliardów euro. W marcu zaś - z udziałem ukraińskiego premiera, przywódców 28 państw Wspólnoty, szefów Rady i Komisji Europejskiej - podpisano polityczną część umowy stowarzyszeniowej. - To pokazuje, że Unia Europejska stoi po stronie Ukrainy. Wierzymy, że Ukraina może być niezależnym, stabilnym, demokratycznym krajem, cieszącym się dobrobytem - dodał przewodniczący Komisji.

11:20

Rosja nie pomaga stabilizacji na Ukrainie - twierdzi kanclerz Niemiec. Angela Merkel wygłosiła przemówienie do posłów w Bundestagu.

REKLAMA

Podczas rozmowy z Władimirem Putinem 31 marca rosyjski prezydent obiecał kanclerz Merkel wycofanie części wojsk spod granicy z Ukrainą. Teraz nie widać, by Rosja miała swój wkład w osłabienie napięcia na Ukrainie - mówiła dziś niemiecka kanclerz. Jak mówiła, sytuacja w tym kraju nadal jest trudna.
Merkel zapowiedziała, że Niemcy będą robiły to co dotąd - kontynuowały dialog i wskazywały, że Ukraina ma prawo do wyboru własnej ścieżki rozwoju. "Tego będziemy się domagali - by Ukraina miała prawo do decyzji o swojej przyszłości" - dodała niemiecka kanclerz.
Angela Merkel popiera propozycję rozmów czterostronnych, zgłoszoną przez szefa amerykańskiej dyplomacji, Johna Kerry'ego. Mieliby w nich uczestniczyć delegaci z Rosji, Ukrainy, a także przedstawiciele Unii Europejskiej i USA.

11:17

W wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Monde" szef NATO Anders Fogh Rasmussen ostrzega Rosję przed poważnymi dla niej konsekwencjami ewentualnego ataku na Ukrainę. Według Rasmussena Stany Zjednoczone, NATO i Unia Europejska mówią ”jednym głosem” w obliczu agresywnych poczynań Rosji wobec Ukrainy.

Rasmussen podkreśłił, że nie są dyskutowane opcje militarne – artykuł piąty nie stosuje się do krajów niebędących członkami NATO.

10:45

REKLAMA

Były radziecki dysydent Siergiej Kowalow zaapelował w liście otwartym do społeczności międzynarodowej o "powstrzymanie rosyjskiej ekspansji" na Ukrainie i wskazał, że trzeba "przypomnieć sobie" o konferencji monachijskiej z 1938 r. i jałtańskiej z 1945 roku.
"Apeluję do obywateli całego świata, by nasilili naciski na swoje rządy, aby powstrzymać rosyjską ekspansję" - napisał 84-letni Kowalow w liście cytowanym w środę przez agencję AFP.
"Świat cywilizowany stoi w obliczu wyboru, którego nie może uniknąć. Po oderwaniu Krymu przez Rosję (od Ukrainy), z każdym dniem nasila się nowe zagrożenie - okupacji regionów wschodniej Ukrainy" - ocenił były dysydent skazany w 1975 roku na siedem lat łagru, który po upadku ZSRR oficjalnie zaangażował się w politykę i był m.in. deputowanym.

10:41

Ukraina rozliczy się z Rosją za gaz, który otrzymała od niej w marcu, kiedy zostanie ustalona jego cena - oświadczył w środę ukraiński minister energetyki Jurij Prodan, który poinformował, że Kijów wstrzymał na razie odbiór rosyjskiego surowca.
- Nie rozliczyliśmy się jeszcze za marzec, ponieważ przekazaliśmy Gazpromowi nasze propozycje dotyczące ceny gazu i ilości, które chcemy zużyć, lecz na razie nie otrzymaliśmy na nie pozytywnej odpowiedzi. Proponujemy powrót do ustaleń z 2013 roku, gdyż uważamy, że nie ma podstaw do ich zmiany - powiedział minister dziennikarzom.

10:40

REKLAMA

Rasmussen w wywiadzie dla ”Le Monde” odrzuca tezę o podziale państw europejskich na ”starą Europę”, która chce zachować drzwi otwarte do dialogu z Rosją i ”młode państwa europejskie” , które domagają się od Unii i od NATO ostrzejszego kursu wobec agresywnych zakusów Kremla. Rasmussen uważa, że Rosja pogwałciła porozumienie o integralności Ukrainy z 1994 roku -  i aneksję Krymu, NATO, Unia Europejska i USA uznają za akt pozbawiony podstaw prawnych.

10:36

Rosyjski samolot An-30B wystartował rano z misją obserwacyjną z Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie. Rosyjsko-białoruska misja nad terytorium Polski odbywa się w ramach realizacji postanowień Traktatu o Otwartych Przestworzach (Open Skies). Loty podczas których obserwatorzy będą mogli wykonywać zdjęcia i nagrania video, potrwają do piątku 11 kwietnia.

Obserwatorom towarzyszą polscy kontrolerzy

REKLAMA

PAP/Tomasz
PAP/Tomasz Gzell

10:15

Sytuacja we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie prorosyjscy separatyści okupują budynki administracji państwowej, zostanie rozwiązana w ciągu najbliższych 48 godzin - oświadczył w środę szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow. - Są dwie drogi uregulowania tego problemu: albo negocjacje, albo zastosowanie siły - powiedział dziennikarzom
W Charkowie we wtorek władze aresztowały 70 zwolenników separatyzmu i odblokowały zajętą przez nich siedzibę rady obwodowej. Prorosyjscy aktywiści nadal okupują jednak administrację obwodową w Doniecku oraz delegaturę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Ługańsku.

10:13

MSZ Rosji zaprzecza,  by na granicy Ukrainy Kreml skupiał wojska... ”Ruchy rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą nikomu nie zagrażają” - oświadczyło rosyjskie MSZ. - Oskarżenia, że Rosja skupia wojska w pobliżu granicy z Ukrainą są bezpodstawne – dodało rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

REKLAMA

Według rządu ukraińskiego i danych wywiadu amerykańskiego, a także obserwatorów OBWE, na granicy z Ukrainą Rosja zgromadziła co najmniej kilkadziesiąt tysięcy wojsk z ciężkim sprzętem.

09:54

Po interwencji Rosji na Krymie Zachód zastanawiał się, jaki będzie kolejny krok Władimira Putina. Teraz cel rosyjskiego prezydenta jest bardzo wyraźny: zdestabilizować Ukrainę przed majowymi wyborami prezydenckimi - pisze w środę "Financial Times". - Robi, co może, by kraj uczynić niezdatnym do zarządzania" - ocenia londyński dziennik w artykule redakcyjnym.
"FT" odnotowuje, że dyplomatyczne rozwiązanie ukraińskiego kryzysu, zaproponowane przez Rosję, oznaczałoby konieczność rezygnacji przez Kijów z ewentualnego członkostwa w NATO i przyjęcie planu zwrotu Ukrainy w stronę zaprojektowanej przez Moskwę federacji. Takie działania, "rzekomo obliczone na ochronę rosyjskojęzycznych mieszkańców wschodu Ukrainy, zachwiałoby Ukrainą jako jednolitym państwem" - komentuje dziennik.
Jak ocenia "FT", ostatnie wydarzenia, kiedy niezidentyfikowani prorosyjscy demonstranci zajęli budynki administracji w trzech ukraińskich miastach na wschodzie, stanowią "wierne odbicie pierwszych etapów krymskiej interwencji".
Londyński dziennik zauważa, że Zachód musi po pierwsze uświadomić Moskwie, że Kijów ma prawo i obowiązek przywrócić spokój we wschodnich miastach. Po drugie Putinowi należy przypomnieć, że sankcje nałożone dotychczas na Rosję są jedynie pierwszym etapem.

09:31

REKLAMA

Mówiąc o zobowiązaniu NATO do nierozmieszczania większych sił na terytoriach nowych państw członkowskich , prof. Roman Kuźniar podkreślił, że nie było w tej sprawie formalnego porozumienia z Rosją, a tylko "dżentelmeńska umowa". Od rozszerzenia NATO Rosja wycofała się z niektórych porozumień rozbrojeniowych i złamała inne swoje zobowiązania, a więc, zdaniem doradcy prezydenta, nie ma prawa stawiać warunków NATO.

Według profesora Kuźniara, stanowisko Rosji pokazuje, że ciągle nie uznaje ona suwerenności państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak, jak powiedział doradca prezydenta, Zachód jest w stanie odpowiedzieć na taką politykę, co będzie Rosję drogo kosztować.

Profesor Kuźniar powiedział, że Ukraińcom trzeba jasno dać do zrozumienia, iż na razie nie są w stanie wejść do Unii Europejskiej. Nie powinni się jednak tym zniechęcać, ale reformować swój kraj, aby kiedyś osiągnąć cel.

09:25

Komentując ostatnie wydarzenia na wschodzie Ukrainy Roman Kuźniar powiedział w Jedynce, że władze w Kijowie nie mogły tolerować działań separatystów, podjęły więc kontrakcję. Zdaniem profesora, Rosja chce zamienić Ukrainę w państwo upadłe tak, jak w 18 wieku Katarzyna II postąpiła z Polską. Doradca prezydenta uznał za bezczelne żądanie szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, aby w rozmowach rosyjsko-ukraińskich uczestniczyli także przedstawiciele wschodnich obwodów Ukrainy.

REKLAMA

Rosyjski postulat federalizacji Ukrainy profesor Kuźniar uznał za daleko posuniętą hipokryzję. - Miejmy nadzieję, że Zachód nie da się złapać w te pułapki, które Rosja zastawia i będzie zastawiać - powiedział doradca prezydenta. Dodał, że sytuacja na Ukrainie jeszcze długo będzie trudna ze względu na słabość ukraińskiego państwa i kryzys gospodarczy.

09:17

Warto wspierać Ukrainę, nawet jeśli wiąże się to z kosztami dla Polski - taka jest opinia doradcy prezydenta do spraw międzynarodowych profesora Romana Kuźniara.

Roman Kuźniar powiedział w Jedynce, że po zmianach na Ukrainie trzeba było ją wesprzeć. Dzięki temu, że jesteśmy w Unii Europejskiej i NATO, koszty tego poparcia, jakie ponosi Polska, są mniejsze, niż mogłyby być w innej sytuacji. Doradca prezydenta podkreślił, że stawka jest wysoka, gdyż Ukraina to nasz wielki sąsiad i jeśli będzie się on rozwijał, to skorzysta na tym i Polska, i inne kraje regionu. Polityka wobec Ukrainy to jednak wyzwanie na wiele lat.

09.14

REKLAMA

Rosja odebrała ziemie słabszemu państwu i finansuje przewrót na Ukrainie pod pretekstem problemów etnicznych, które nie istnieją - tak szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski skomentował w CNN m.in. ostatnie wydarzenia  na wschodzie Ukrainy . Dodał także, że na wejście wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy, świat odpowie sankcjami gospodarczymi.

(CNN Newsource/x-news)

08.16

Unia Europejska ma nową listę Rosjan, których mogą dotknąć sankcje wizowe - pisze rosyjski dziennik "Kommiersant”. Na "czarnej liście” mogą znaleźć się: deputowani obu izb parlamentu, funkcjonariusze struktur siłowych i dziennikarze. Gazeta twierdzi, że lista została podzielona na pięć grup . Pierwsze dwie to: przedstawiciele prezydiów Dumy i Rady Federacji oraz urzędnicy najwyższego szczebla z wyłączeniem prezydenta Władimira Putina, premiera Dmitrija Miedwiediewa i szefa MSZ Siergieja Ławrowa. W trzeciej grupie znaleźli się przedstawiciele ministerstwa obrony, w czwartej biznesmeni a w piątej dziennikarze.

REKLAMA

Czytaj więcej >>>

06.45

Pięć kolejnych osób uwolnili prorosyjscy separatyści, którzy od kilku dni okupują siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Ługańsku na wschodzie kraju. W budynku pozostaje jeszcze prawdopodobnie czterech zakładników.
Wcześniej SBU przekazała, że po negocjacjach separatyści uwolnili 51 osób.

06.30

Amerykański senator John McCain skrytykował rząd Baracka Obamy za zbyt ustępliwą politykę wobec Moskwy. McCain oświadczył, że Stany Zjednoczone powinny dozbroić Ukraińców na wypadek zbrojnego starcia z Rosją.
Podczas przesłuchań w senacie John McCain oświadczył, że w sprawie Ukrainy rząd Baracka Obamy dużo mówi a mało robi. - Mój bohater Teddy Roosevelt mawiał: To co my robimy to przemawiamy ostro ale mamy bardzo mały kij, właściwe gałązkę - mówił senator.

REKLAMA

Czytaj więcej >>>

06.10

Prorosyjscy separatyści z Ługańska po negocjacjach uwolnili zakładników, przetrzymywanych w budynku Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że zwolniono 51 osób, wszyscy są cali i zdrowi.
Wcześniej podano, że separatyści zaminowali siedzibę SBU i przetrzymują w niej 60 zakładników. Resort nie tłumaczył, kim są zakładnicy. Agencja Interfax-Ukraina doniosła z powołaniem na własne źródła, że wśród przetrzymywanych nie ma pracowników SBU, lecz zwykli "cywilni, miejscowi ludzie".

IAR, PAP, inne /to,agkm

REKLAMA

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej