Elżbieta Rafalska: samorządy wypłacają już pieniądze z programu "Dobry start"

2018-07-12, 16:21

Elżbieta Rafalska: samorządy wypłacają już pieniądze z programu "Dobry start"
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Foto: PAP/Paweł Supernak

- Wypłacane są pierwsze środki z programu "Dobry start" dla rodzin, które złożyły wniosek o świadczenie drogą elektroniczną - poinformowała w czwartek szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Wnioski o wypłatę 300 zł wyprawki szkolnej i świadczenia "500+" można składać on-line od 1 lipca.

- Już idą pierwsze płatności. Samorządy obsłużyły te wnioski, rozpatrzyły je i idą przelewy na konta. Mam nadzieję, że pójdą na wyprawkę szkolną, a nie szaleństwa wakacyjne, ale to zawsze jest wybór rodziny. (...) Ważne, że samorządy już wypłacają pieniądze tym, którzy złożyli wnioski od 1 lipca - powiedziała w czwartek Rafalska.

Poinformowała, że od 1 lipca złożono ponad 819 tys. wniosków online o świadczenie z programów "Dobry start" i "Rodzina 500+". - Jeśli chodzi o "Dobry start" to jest ich 637 tys., a o "500+" ponad 182 tys. - mówiła minister.

- Elektroniczne składanie wniosków zostało zaakceptowane. Myślę, że idziemy na jakiś rekord w liczbie złożonych wniosków drogą elektroniczną. Gdyby to się zbliżyło w "Dobrym starcie" do poziomu około 40 proc., to będzie mistrzostwo świata. Liczę, że jest na to szansa, bo wniosek nie jest skomplikowany, jego złożenie nie jest trudne - skomentowała minister.

Rodziny, które będą chciały się ubiegać o świadczenie "500+" drogą elektroniczną już w lipcu, mają do wyboru trzy kanały: ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną.

Z kolei rodzice i opiekunowie mogą od 1 lipca złożyć wniosek o świadczenie "Dobry Start" online przez Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia będzie można złożyć także tradycyjny, papierowy wniosek.

W ramach programu "Dobry start" 300 zł przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Z programu będzie mogło skorzystać 4,6 mln dzieci.

mr

Polecane

Wróć do strony głównej