more_horiz
Wiadomości

Australia: kardynał skazany za pedofilię zapewnia, że jest niewinny. Apelacja do SN

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 09:39
Jak poinformował australijski Sąd Najwyższy, pełnomocnicy skazanego za pedofilię byłego watykańskiego "ministra finansów" kardynała George'a Pella odwołali się od wyroku sądu apelacyjnego, utrzymującego w mocy karę 6 lat więzienia dla duchownego.
Kardynał George Pell
Kardynał George PellFoto: PAP/EPA/ERIK ANDERSON

21 sierpnia sąd ten odrzucił apelację złożoną przez kardynała Pella i utrzymał w mocy marcowy wyrok sześciu lat więzienia za czyny pedofilii. Chodzi o przestępstwa popełnione wobec dwóch 13-letnich chórzystów, których Pell miał dopuścić się w zakrystii w katedrze świętego Patryka w Melbourne w 1996 roku. To najwyższy hierarcha Kościoła skazany za pedofilię.

ZOBACZ TAKŻE
Pell 1200.jpg
Bliski współpracownik papieża Franciszka przed sądem z zarzutami pedofilii

Duchowny zapewnia, że jest niewinny

Pell, do niedawna jeden z najbliższych i najbardziej wpływowych współpracowników i doradców papieża Franciszka, od początku sprawy sądowej utrzymywał, że jest niewinny. 78-letni duchowny przebywa w więzieniu o zaostrzonym rygorze.

Apelacja w Sądzie Najwyższym Australii to ostatnia możliwość, jaką ma Pell, by uzyskać uchylenie wyroku skazującego.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Apelacja odrzucona. Kardynał skazany za pedofilię zostaje w więzieniu

George Pell, urodzony w 1941 roku w australijskim Ballarat, był biskupem pomocniczym Melbourne w latach 1987–1996, a następnie do 2001 roku metropolitą tego miasta. W latach 2001-2014 był arcybiskupem metropolitą Sydney, mianowanym kardynałem przez Jana Pawła II.

Franciszek w 2013 roku mianował go członkiem Rady Kardynałów, a rok później prefektem Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, czyli watykańskim "ministrem finansów".

Będzie proces kanoniczny

Początkowo australijski wymiar sprawiedliwości prowadził śledztwo w jego sprawie w związku z zarzutami tuszowania czynów wykorzystywania i wysłuchał jego zeznań, w których zapewniał, że nie wiedział o takich zdarzeniach w swojej diecezji. W 2017 roku kardynał Pell został formalnie oskarżony o czyny seksualnego wykorzystania nieletnich. Papież urlopował go na czas procesu, a później zdymisjonował go.

Gdy na początku tego roku purpurat został uznany jednomyślnie winnym pedofilii przez ławę przysięgłych sądu pierwszej instancji, otrzymał od Franciszka zakaz publicznego pełnienia posługi i kontaktów z nieletnimi, w ramach "środków zapobiegawczych" w oczekiwaniu na definitywne potwierdzenie faktów.

Po wyroku w sądzie apelacyjnym Watykan oświadczył, że z decyzją w sprawie kardynała Pella Kongregacja Nauki Wiary czeka na wyniki trwającego procesu i zakończenie całego postępowania sądowego.

Stolica Apostolska zapowiedziała też proces kanoniczny hierarchy. Może on zakończyć się usunięciem ze stanu kapłańskiego.

msze

Zobacz także

Zobacz także