more_horiz
Wiadomości

Adam Glapiński: Polska nie wpadnie w recesję

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 19:30
NBP będzie zaopatrywał banki w gotówkę i waluty - zapewnił w środę prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że mimo koronawirusa polska gospodarka nie wpadnie w recesję i będzie się rozwijać w tempie ok. 2 proc. PKB.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: NBP

Adam Glapiński podczas konferencji, na której obecny był premier Mateusz Morawiecki, zapewnił, że NBP jako bank centralny i emitent zaopatrywać będzie banki w gotówkę, tak by klienci mogli ją wypłacać, również z bankomatów.


Bankomatom nie zabraknie gotówki

-Jako bank centralny zaopatrzymy wszystkie banki i bankomaty w taki zapas gotówki, jaki będzie potrzebny - powiedział prezes NBP. 


Uspokajał też, że możliwości NBP w tym zakresie przewyższają potrzeby zgłaszane przez banki.

Dodał, że choć to nie należy do obowiązków NBP, bank centralny pomoże innym bankom w zaopatrzeniu swoich kas w waluty, zwłaszcza w dolary, które cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem obywateli.

-Nie pochwalam, ale rozumiem (zamianę złotówek na waluty - PAP), chociaż złoty jest silną i stabilną walutą - powiedział Adam Glapiński.


Państwo przygotowane na kryzys 

Glapiński uspokajał, że nie ma powodu do niepokoju, a system bankowy jest stabilny, dobrze zaopatrzony w kapitał. Zapewnił, że państwo polskie jest "doskonale" przygotowane na kryzys związany z koronawirusem.

Odnosząc się do sytuacji makroekonomicznej, według szefa NBP nie musimy obawiać się recesji w 2020 r.

Prognoza NBP:  PKB za 2020 rok: 1,6-2 proc.

Najbardziej pesymistyczne modele Narodowego Banku Polskiego nie schodzą poniżej prognozy 1,6-1,7 proc. wzrostu PKB w 2020 r. - podkreślił Adam Glapiński.

Jego zdaniem, wzrost PKB w 2020 r. może oscylować w ok. 2 proc. PKB, by w 2021 roku zdecydowanie odbić się w górę.

-Charakterystyka tego kryzysu jest inna niż finansowego poprzedniego, czy innego. Tutaj po opanowaniu choroby czy po przejściu jej szczytu będzie bardzo silne odbicie konsumpcyjne, inwestycyjne - gospodarka skoczy bardzo szybko w górę i będzie odrabiać straty - dodał prezes NBP.

PolskieRadio24/IAR/PAP/sw

 

Zobacz także

Zobacz także