more_horiz
Wiadomości

Poseł PiS: ochrona zwierząt w Polsce będzie na poziomie XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 09:20
- Projekt jest na stole, ale dyskusja przed nami - zobaczymy, jaki będzie wynik prac w Sejmie - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Ryszard Bartosik, odnosząc się do projektu ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Gościem audycji "Dwie strony" był również Jarosław Rzepa, poseł PSL.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com

Sejm zajmie się w środę po południu projektem ustawy dot. zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Projekt PiS zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Czytaj także:

Ryszard Bartosik podkreślił w audycji, że dzisiaj debata nad projektem ustawy dopiero się zaczyna. - Dyskusja będzie gorąca - powiedział i podkreślił, że mogą pojawić się propozycje vacatio legis i rekompensat, żeby straty dla przedsiębiorców były jak najmniejsze. Poseł PiS dodał, że ostateczny kształt ustawy będzie efektem rozmów w parlamencie i prac w komisjach.

Bartosik ocenił, że ochrona zwierząt będzie dzięki nowym zapisom taka, "jak na XXI wiek przystało".


Posłuchaj
23:54 PR24_MPLS 2020_09_16-08-06-17.mp3 Posłowie przed sejmową debatą na temat ustawy o ochronie zwierząt ("Dwie strony"/Polskie Radio 24)

 

Sprzeciw PSL

Dariusz Joński 1200.jpg
"Piątka dla zwierząt" w Sejmie. Dariusz Joński: trzeba skończyć z barbarzyństwem

Przeciwne ustawie jest PSL. Jarosław Rzepa podkreślił, że w projekcie zaproponowano wiele wątków związanych z branżami produkcji rolnej, z których każdy ma znaczący wpływ na gospodarkę. Odniósł się przy tym szczególnie do kwestii uboju rytualnego i hodowli zwierząt na futra.

- Branża futrzarska sama się wygasza - spada popyt, jest kryzys w branży, norki dotyka choroba aleucka - podkreślił poseł PSL. Przyznał przy tym, że nie będzie bronił tej branży, bo wie, "w jakim kierunku zmierza".

Goście audycji odnieśli się także do debaty na forum Parlamentu Europejskiego dotyczącej praworządności w Polsce.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Dwie strony"

Prowadząca: Eliza Olczyk

Gość: Ryszard Bartosik (PiS), Jarosław Rzepa (PSL)

Data emisji: 16.09.2020

Godzina emisji: 08.06

Polskie Radio 24/IAR/PAP/st

Zobacz także

Zobacz także