more_horiz
Wiadomości

"Czas na odblokowanie służby zdrowia". Prof. Waldemar Paruch o szczepieniach na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 14:00
- Konieczne jest uruchomienie medycyny specjalistycznej oraz efektywne komunikowanie i uruchomienie programu odbudowy zdrowia Polaków. To niezbędne i bardzo pilne działania, czekanie będzie błędem politycznym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch (UMCS).
Prof. Waldemar Paruch
Prof. Waldemar ParuchFoto: PR24/AK

W Polsce wykonano dotąd 1 342 435 szczepień przeciw COVID-19, w tym 1 053 245 osobom podano pierwszą dawkę, a 289 190 osobom drugą dawkę - wynika z zestawienia zaktualizowanego w środę na rządowej stronie gov.pl.

komisja europejska free shutter 1200.jpg
"Komisja Europejska zawiodła". Prof. Tomasz Grosse o zakupie szczepionek w UE

"Opieka zdrowotna powinna zacząć normalnie funkcjonować"

Prof. Waldemar Paruch komentował przebieg Narodowego Programu Szczepień. - Wraz z zaszczepieniem lekarzy nastał czas na błyskawiczne odblokowanie służby zdrowia. Trudno sobie wyobrazić POZ funkcjonujące dalej w rytmie teleporad, powinny zacząć normalnie funkcjonować, lekarze zostali zabezpieczeni szczepionką - podkreślał.

- Zaczęto szczepienia od personelu medycznego, by udrożnić służbę zdrowia. Im bardziej będziemy odwlekali diagnozowanie i leczenie chorób w Polsce, tym bardziej na jesieni sytuacja może okazać się trudna, a służba zdrowia nie wytrzyma napływu pacjentów, którzy przez miesiące mają odroczone leczenie. Umieralność pokazuje, że leczenia niektórych chorób nie można odraczać w nieskończoność - zaznaczył.

"Unia Europejska zawiodła"

Gość audycji odniósł się również do problemów z dostawami szczepionek od producentów w ramach umów wynegocjowanych przez Unię Europejską. - UE udowodniła w ciągu ostatnich miesięcy, że jest kompletne nieefektywna, jeśli chodzi o koordynację walki z pandemią, po prostu zawiodła. Pytanie, gdzie jest fundusz walki z COVID-19. Dyskusja była bardzo twarda, trwała miesiącami, oskarżano Polskę i Węgry, że blokują fundusz. Blokada została zdjęta i nic się nie dzieje w tej materii istotnego - dodał.

Posłuchaj
18:31 PR24_mp3 2021_02_03-11-11-20.mp3 03.02.2021 prof. Waldemar Paruch (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. roku. 25 stycznia ruszyły szczepienia populacyjne – po grupie zero, w której byli m.in. medycy, szczepionkę otrzymują osoby z grupy pierwszej, na początek seniorzy po siedemdziesiątce.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Prof. Waldemar Paruch

Data emisji: 03.02.2021

Godzina emisji: 11.11

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także