more_horiz
Wiadomości

Wyjaśnianie śmierci Jolanty Brzeskiej. Posłowie podzieleni w sprawie komisji śledczej

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 06:48
Posłowie PiS, KO, Lewicy i PSL uważają, że sprawę śmierci działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej należy wyjaśnić. Lewica jasno deklaruje poparcie dla komisji śledczej w tej sprawie, KO i PSL uważają, że można to rozważyć, a politycy PiS, że należy poczekać na rozstrzygnięcie prokuratury.
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na sali obrad podczas uczczenia 10. rocznicy zabójstwa Jolanty Brzeskiej w drugim dniu posiedzenia Sejmu
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na sali obrad podczas uczczenia 10. rocznicy zabójstwa Jolanty Brzeskiej w drugim dniu posiedzenia SejmuFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik
magda brzeska 1200 forum.jpg
"Dziwne, niezrozumiałe". Córka Jolanty Brzeskiej o sprzeciwie PO ws. uchwały dot. jej matki

Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów chce powołania komisji śledczej ws. śmierci Jolanty Brzeskiej. "Liderkę naszej grupy zabito 10 lat temu. Domagamy się powołania sejmowej komisji śledczej do zbadania nacisków politycznych, które skazały na obstrukcję oba śledztwa wokół tragedii Jolanty Brzeskiej: o zabójstwo oraz o udział policji i prokuratury w zacieraniu śladów" - poinformowali we wtorek lokatorzy w liście otwartym do posłów.

Posłuchaj
00:21 Brzeska Witek IAR.mp3 Marszałek Sejmu Elżbieta Witek odczytała treść uchwały upamiętniającej zamordowaną Jolantę Brzeską (IAR)

Członek komisji weryfikacyjnej, poseł PiS Jan Mosiński ocenił, że dopóki sprawą zajmuje się prokuratura, to powoływanie komisji śledczej mija się z celem. Przypomniał w tym kontekście, że śledztwo ws. Brzeskiej zostało wznowione w 2016 roku na wniosek prokuratora generalnego. "Śledztwo jest skomplikowane, trudne, natomiast ja nie tracę nadziei, że doprowadzi do dobrego finału, czyli wykrycia sprawców tego morderstwa - bo, tak, uważam, że to miało miejsce" - podkreślił Mosiński.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki powiedział, że powołanie komisji śledczej jest do rozważenia. - To jest wielki wstyd dla państwa polskiego, że przez tyle lat nie było w stanie tej tragedii wyjaśnić - podkreślił. - Zbigniew Ziobro niemalże głową ręczył za to, że ta sprawa zostanie szybko i sprawnie wyjaśniona. Powinien odpowiedzieć opinii publicznej, co w tej sprawie zrobił - ocenił Kropiwnicki.

Czytaj również:

polskie radio jolanta brzeska screen 1200.jpg
Kaleta odpowiada na zarzuty dotyczące śmierci Brzeskiej. "Nie jesteśmy perfekcyjni, ale wiele zrobiliśmy"

Wiceszefowa klubu Lewicy Magdalena Biejat w rozmowie z PAP podkreśliła, że "kwestia powołania komisji śledczej może być ostatnim wyjściem w sytuacji, kiedy od 10 lat nadal nie wiemy nic i śledztwo nie porusza się do przodu, pomimo buńczucznych zapewnień Zbigniewa Ziobry, że ruszy". - Wniosek warszawskich lokatorów jest zasadny i jest rzeczywiście ostatnim narzędziem, które może jeszcze pomóc coś w tej sprawie pchnąć do przodu i wyjaśnić - oceniła.

W podobnym tonie wypowiada się także poseł Koalicji Polskiej Władysław Teofil Bartoszewski. "Dla mnie jest sprawą oczywistą, że takie sprawy muszą być wyjaśnione, ale nie wiem, czy to koniecznie musi być komisja śledcza, czy inny sposób" - powiedział PAP. - Takie sprawy muszą być wyjaśnione i to jest ogromny grzech zaniechania rozmaitych organów - dodał.

- Nie ma wątpliwości, że jest rzeczą absolutnie niedopuszczalną, iż takie rzeczy dzieją się w cywilizowanym kraju, w stolicy kraju, gdzie przez lata są prześladowani lokatorzy, a jeszcze do tego dochodzi do zabójstw. To czysty kryminał po prostu i za to ktoś powinien siedzieć, (skazany) na dożywocie albo na 25 lat - ocenił.

pp

Zobacz także

Zobacz także