more_horiz
Wiadomości

Ulica "Ofiar dzikiej reprywatyzacji" w Warszawie? Porozumienie będzie zbierać podpisy pod inicjatywą

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 12:52
Porozumienie Jarosława Gowina chce, aby w Warszawie powstała ulica "Ofiar dzikiej reprywatyzacji". Od dziś działacze partii będą wśród mieszkańców stolicy zbierać podpisy dla poparcia tej inicjatywy. - Mam nadzieję, że w tym roku, 10 lat po śmierci Jolanty Brzeskiej, ofiary dzikiej reprywatyzacji w Warszawie zostaną należycie upamiętnione - mówi wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.  
Portret Jolanty Brzeskiej
Portret Jolanty BrzeskiejFoto: Polskie Radio / Screen

Inicjatywa Porozumienia jest związana z 10. rocznicą śmierci Jolanta Brzeskiej, stołecznej aktywistki walczącej z nielegalną reprywatyzacją w Warszawie. - Mimo tego, że mija dekada, wiele osób zamieszanych w proceder dzikiej reprywatyzacji w stolicy, nie zostało ukaranych, nie zostało osądzonych. Takie osoby jak Marek M. czy Kamil K, osoby, które w bezwzględny sposób niszczyły życie wielu mieszkańców stolicy, do dzisiaj jeszcze nie zostały ukarane - mówi wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek. 

Chcą uczcić pamięć Jolanty Brzeskiej

Polityk zwraca uwagę na skalę ofiar handlarzy kamienic oraz ich mocodawców. - Według wyliczeń stowarzyszenia Miasto Jest Nasze w procesie dzikiej reprywatyzacji w Warszawie zostało pokrzywdzonych ponad 50 tysięcy osób  - tłumaczy polityk Porozumienia. 

forum jarosław kaczyński 1200 (1).jpg
Jarosław Kaczyński: każdy, kto rozbija dzisiaj prawicę, działa przeciw Polsce, rodzinie i wartościom

- Chcemy w dziesiątą rocznicę tego bestialskiego mordu upamiętnić nie tylko Jolantę Brzeską, która jest najbardziej znaną aktywistką walczącą o pamięć tych, którzy zostali pokrzywdzeni nie tylko przez tych bandytów, o których mówiłem wcześniej, ale także przez układ, który w Warszawie powstał, który miał na celu niszczenie życia ludziom i wzbogacanie się na ich nieszczęściu. Tworzymy komitet inicjatywy uchwałodawczej tak, żeby o pamięć tych ludzi zawalczyć - dodaje Strzeżek.

Wiceprezes stołecznego Porozumienia Krzysztof Boguta podkreśla, że inicjatywa ma charakter ponadpartyjny oraz liczy na to, że w jej realizację zaangażują się również politycy innych formacji. - Apelujemy do wszystkich opcji politycznych w radzie miasta stołecznego Warszawy o poparcie tego projektu. Uczczenie pamięci Jolanty Brzeskiej, która za swoją walkę poniosła najwyższą cenę, jest naszym absolutnym obowiązkiem. Jest to także pomnik wystawiony dla prawdziwej działalności społecznej i walki z układem - wyjaśnia Boguta. 

Sejm domaga się rzetelnego śledztwa ws. zabójstwa Brzeskiej

Od dziś w całej Warszawie działacze partii będą zbierać podpisy poparcia dla tej inicjatywy. - Chcemy te obowiązkowe 500 podpisów, których wymaga statut Warszawy, zebrać najpóźniej do 1 marca - mówi Jan Strzeżek. Porozumienie chce, aby pomysł utworzenia ulicy został wprowadzony do dyskusji na najbliższej sesji rady miasta. - Mam nadzieję, że w 10. rocznicę śmierci Jolanty Brzeskiej ofiary dzikiej reprywatyzacji w Warszawie zostaną należycie upamiętnione - dodaje wicerzecznik Porozumienia. 

forum obajtek 1200.jpg
"Tezy bez potwierdzenia w faktach". Orlen reaguje na artykuł "GW" nt. Daniela Obajtka

Pamięć Jolanty Brzeskiej uczcił wczoraj Sejm. Posłowie przez aklamację przyjęli uchwałę w sprawie upamiętnienia 10. rocznicy zabójstwa działaczki. W uchwale​ zapisano, że izba wyraża szacunek i podziw dla odwagi Jolanty Brzeskiej oraz jej determinacji w walce o los poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji. Podkreślono, że Sejm domaga się przeprowadzenia rzetelnego śledztwa w sprawie zabójstwa aktywistki, które powinno zakończyć się skazaniem sprawców zbrodni oraz ich mocodawców.  

Jolanta Brzeska była działaczką ruchu lokatorskiego. Została zamordowana 1 marca 2011 roku w Lesie Kabackim. W uchwale przypomniano, że zbrodni dokonano ze szczególnym okrucieństwem, a w momencie podpalenia kobieta wciąż żyła. Do dziś przebieg morderstwa nie został wyjaśniony, a jego bezpośredni sprawcy oraz ich mocodawcy nie zostali ukarani. "Jolanta Brzeska została zamordowana za głośny sprzeciw wobec reprywatyzacji, której sama padła ofiarą" - stwierdzono w uchwale.

MF, PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także