more_horiz
Wiadomości

Starcia w Kazachstanie. Grzegorz Kuczyński: nie widzę szans na realne zmiany

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 17:15
- Dojdzie tylko do przetasowań w elicie rządzącej, pytanie w jakim stopniu zostaną ograniczone wpływy klanu Nazarbajewa. Tu mniej chodzi o politykę a bardziej o pieniądze - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. Rosji (Warsaw Institute).
Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew zaapelował o pomoc do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, sojuszu wojskowego pod przewodnictwem Rosji, w którego skład wchodzą jeszcze Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.
Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew zaapelował o pomoc do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, sojuszu wojskowego pod przewodnictwem Rosji, w którego skład wchodzą jeszcze Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.Foto: PAP/EPA/STR

W Kazachstanie od 2 stycznia trwają gwałtowne protesty, wywołane podwyżką ceny gazu LNG. Media informują o dziesiątkach zabitych.

W środę wieczorem premier Armenii Nikol Paszynian poinformował, że do Kazachstanu wysłane zostaną "siły pokojowe" Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, aby ustabilizować sytuację w tym kraju.

Grzegorz Kuczyński komentując sytuację w Kazachstanie stwierdził, że nie widzi szans na realne zmiany w tym kraju. - Protestujący nie mają liderów i politycznej reprezentacji, jedyne co wiemy, to hasła które wznoszą, w tym odsunięcie od wpływów i władzy Nursułtana Nazarbajewa. Jest także postulat powrotu do konstytucji z 1993 r. która wprowadzała ograniczenie wiekowe dla prezydenta, w tej sytuacji Kasym-Żomart Tokajew też musiałby pożegnać się ze stanowiskiem - stwierdził.

Jak przypominał ekspert, eksploatacja złóż naftowych i gazowych jest źródłem olbrzymich zysków dla miejscowych oligarchów, w tym klanu Nursułtana Nazarbajewa, byłego prezydenta Kazachstanu.

Gość audycji zwracał uwagę, że w Kazachstanie ścierają się wpływy Rosji i Chin. - Kazachstan to już nie jest tylko sfera wpływów rosyjskich, jak to miało miejsce jeszcze w latach 90. ub. wieku. Moskwa musiała ustąpić w pewnych obszarach Chinom, teraz możemy mówić o pewnym kondominium rosyjsko-chińskim na tym obszarze. Rosja bierze na siebie kwestie bezpieczeństwa, natomiast w sprawach gospodarczych prym wiodą Chiny. Przez ten kraj przebiega m.in. potężny gazociąg łączący złoża w Turkmenistanie z Chinami. Chiny nie pozwolą na to, aby zapadały decyzje, które mogą zaszkodzić ich interesom - zauważył.

Posłuchaj
15:47 PR24_mp3 2022_01_06-15-41-39_KUCZ.mp3 Grzegorz Kuczyński o sytuacji w Kazachstanie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

W czwartek wysłanie rosyjskich wojsk pokojowych do Kazachstanu potwierdziła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. 

- Pytanie, na ile pojawienie się rosyjskich żołnierzy na ulicach miast w Kazachstanie nie podsyci nastrojów antyrosyjskich i nacjonalizmu kazachskiego, tym bardziej że ze strony niektórych polityków rosyjskich padały stwierdzenia, że niektóre obszary przygraniczne Kazachstanu, zdominowane przez ludność rosyjską, "należą się" Federacji Rosyjskiej - dodał Grzegorz Kuczyński.

W audycji także komentarz Macieja Jastrzębskiego, korespondenta Polskiego Radia w Moskwie

Posłuchaj
07:18 PR24_mp3 2022_01_06-15-34-09_JAS.mp3 Maciej Jastrzębski o sytuacji w Kazachstanie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

Ministerstwo zdrowia Kazachstanu w czwartek podało, że w zamieszkach ucierpiało ponad tysiąc osób, prawie 400 trafiło do szpitala. 62 osoby przebywają na oddziałach intensywnej terapii. Zachodnie media mówią o "dziesiątkach zabitych", w tym 12 funkcjonariuszach służb bezpieczeństwa.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Grzegorz Kuczyński 

Data emisji: 6.12.2021

Godzina emisji: 15.34

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także