more_horiz
Wiadomości

"Niemcy mają przestać zachęcać Putina do napaści na nas". Szef MSZ Ukrainy o działaniach Berlina

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 18:45
- Niemieccy partnerzy mają zakończyć niektórymi słowami i działaniami podkopywać jedność Zachodu i zachęcać Władimira Putina do nowej napaści na Ukrainę - oświadczył szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Dmytro Kułeba odniósł się w ten sposób do wypowiedzi niemieckich polityków dotyczących relacji z Rosją, a także działań podejmowanych przez Berlin wobec Ukrainy.
Zdjęcie udostępnione przez Ministerstwo Obrony Białorusi: rosyjskie pojazdy przybywają na lutowe manewry wojskowe
Zdjęcie udostępnione przez Ministerstwo Obrony Białorusi: rosyjskie pojazdy przybywają na lutowe manewry wojskowe Foto: PAP/EPA/BELARUS DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT

"Niedawne oświadczenia Niemiec w sprawie niemożliwości przekazania Ukrainie broni defensywnej, do tego niewydanie pozwolenia reeksport tej broni stronom trzecim, niemieckie wypowiedzi w sprawie braku perspektywy odzyskania Krymu, wahanie, jeśli chodzi o odłączenie Rosji od SWIFT nie odpowiadają poziomowi naszych stosunków i bieżącej sytuacji bezpieczeństwa" - oznajmił szef MSZ na Twitterze.

Jak dodał, "obecnie jak nigdy ważna jest jedność Zachodu wobec Rosji". "Niemieccy partnerzy mają zakończyć takimi słowami i działaniami podkopywać jedność i zachęcać Władimira Putina do nowej napaści na Ukrainę" - oświadczył.

Zaznaczył, że Ukraina jest wdzięczna Niemcom za okazane jej wsparcie, począwszy od 2014 roku, oraz za dyplomatyczne starania na rzecz uregulowania rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego.

"Ale obecne oświadczenie są rozczarowujące i sprzeczne z tym wsparciem i staraniami" - podsumował.

Skandaliczna wypowiedź dowódcy marynarki wojennej Niemiec

Jak pisze agencja Reutera, dowódca marynarki wojennej Niemiec wiceadmirał Kay-Achim Schoenbach powiedział, że Putin zasługuje na szacunek, a Ukraina nigdy nie odzyska Krymu.


Posłuchaj
00:45 Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR).mp3 a.mp3 Zdaniem szefa ukraińskiego MSZ Niemcy swoimi deklaracjami zachęcają Rosję do napaści na Ukrainę. Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR)

 

"To, czego on (Putin) chce naprawdę, to szacunek. Mój Boże, obdarzenie kogoś szacunkiem mało kosztuje, a nawet nic... Można łatwo dać mu szacunek, którego żąda i zapewne na który również zasługuje" - powiedział na nagraniu, które obiegło niemieckie media.

Ocenił, że należy zająć się działaniami Rosji w stosunku do Ukrainy, ale dodał, że "Półwysep Krymski już przepadł, nigdy nie wróci, to fakt".

Ukraiński MSZ wezwał rząd Niemiec do publicznego sprostowania wypowiedzi wiceadmirała w sprawie Krymu.

Agencja Reutera podaje, że niemiecki rząd zdystansował się od słów dowódcy. Rzecznik ministerstwa obrony zaznaczył, że wypowiedzi wiceadmirała nie odzwierciedlają stanowiska Niemiec.

Sam Schoenbach przeprosił za swoje "pochopne" komentarze i stwierdził że był to błąd. Zaznaczył, że słowa, które padły podczas zorganizowanej przez jeden z think tanków dyskusji w Indiach, były jego prywatną opinią i nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska ministerstwa.

Czytaj także:


PAP/IAR/in./

Ukrainie zagraża nie tylko 100 tys. rosyjskich wojskowych, zgromadzonych przy jej granicach, lecz prawie milionowa armia Rosji - oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. Grafika: PAP/Maciej Zieliński Ukrainie zagraża nie tylko 100 tys. rosyjskich wojskowych, zgromadzonych przy jej granicach, lecz prawie milionowa armia Rosji - oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. Grafika: PAP/Maciej Zieliński

Zobacz także

Zobacz także