more_horiz
Wiadomości

Trybunał w Hadze zabrał głos ws. ludobójstwa i zbrodni wojennych na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 11:00
Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karim Khan, wyrażając w piątek zaniepokojenie inwazją Rosji na Ukrainę, ostrzegł, że MTK może wszcząć dochodzenie w sprawie aktów ludobójstwa i zbrodni wojennych popełnionych w tym kraju.
Ostrzelany przez Rosjan budynek w Starobielsku w obwodzie ługańskim, 25 lutego 2022 r.
Ostrzelany przez Rosjan budynek w Starobielsku w obwodzie ługańskim, 25 lutego 2022 r.Foto: Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych

"Przypominam wszystkim stronom prowadzącym działania wojenne na terytorium Ukrainy, że mój urząd może wykonywać swoją jurysdykcję i prowadzić dochodzenie w sprawie wszelkich aktów ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości lub zbrodni wojennych popełnionych na terytorium Ukrainy" - oznajmił w oświadczeniu.

W czwartek Rosja wszczęła zakrojoną na szeroką skalę inwazję wojskową na Ukrainę. Przeprowadzono ataki lotnicze na miasta i bazy wojskowe, wysyłano żołnierzy i czołgi, które przekroczyły granice Ukrainy z wielu kierunków. W piątek nad ranem pod ostrzałem rakietowym armii rosyjskiej znalazła się stolica kraju, Kijów. 

Czytaj także:

PAP/IAR/in./


Zobacz także

Zobacz także