more_horiz
Wiadomości

Jest projekt czwartego pakietu unijnych sankcji wobec Rosji. Znamy szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 11:44
Projekt nowego pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji za napaść na Ukrainę oraz wobec Białorusi - za współudział - został opracowany. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że po wczorajszej dyskusji w gronie ambasadorów unijnych krajów Komisja Europejska przygotowała czwarty już pakiet restrykcji.
Komisja Europejska sporządziła czwarty już pakiet restrykcji wobec Rosji
Komisja Europejska sporządziła czwarty już pakiet restrykcji wobec RosjiFoto: PAP/EPA/KENZO TRIBOUILLARD / POOL

Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że Unia chce zakazać eksportu technologii i sprzętu wykorzystywanych w sektorze morskim do Rosji. Zamierza objąć restrykcjami kolejnych oligarchów rosyjskich. Ponadto 3 białoruskie banki mają być odłączone od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT.

Odłączenie od SWIFT z wyjątkami

Komisja Europejska nie zdecydowała się jednak na wpisanie do pakietu sankcyjnego kolejnych rosyjskich banków, które miałyby zostać odłączone od systemu SWIFT (mimo że wczoraj o takiej możliwości rozmawiano) ani na zamknięcie europejskich portów dla rosyjskich statków.

Teraz pakietem sankcyjnym zajmą się europejscy przywódcy na szczycie w Paryżu. Dwudniowe spotkanie liderów rozpoczyna się pojutrze.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

dn

Zobacz także

Zobacz także