more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda: nie należy dzwonić do Putina. To Rosja powinna prosić o rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 22:51
W wywiadzie dla łotewskiej telewizji prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Rosja - jako agresor - "powinna być izolowana na arenie międzynarodowej". - Nie należy dzwonić do Władimira Putina, legitymizować jego reżimu i tego, co robi na Ukrainie. Putin jest bandytą, który - jeśli chce mieć jakiekolwiek relacje - to powinien o nie prosić - wskazywał prezydent. 
Prezydent Duda: to Rosja jest agresorem, powinna być izolowana na arenie międzynarodowej
Prezydent Duda: to Rosja jest agresorem, powinna być izolowana na arenie międzynarodowejFoto: Marek Borawski/KPRP

- Nie ma żadnych wątpliwości, że to Rosja jest agresorem, i jeżeli dojdzie do głodu w państwach afrykańskich z powodu braku dostaw zboża z Ukrainy, to będzie to wina Rosji, bo to Rosja zaatakowała Ukrainę - mówił prezydent.

Duda: to Putin powinien prosić o rozmowy

Według Andrzeja Dudy nie powinno się rozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a Rosja powinna być izolowana przez społeczność międzynarodową do momentu, "aż zacznie prosić o pokój". - Na tym polega strategiczny błąd. Nie dzwoni się do Władimira Putina po to, żeby z nim porozmawiać, legitymizować jego reżim i to, co robi na Ukrainie. Putin jest bandytą, który - jeśli chce mieć jakiekolwiek relacje - to powinien o nie prosić - powiedział.

Polski przywódca zaznaczył, że istotne są zwłaszcza dwie kwestie: nic nie może wydarzyć się bez wiedzy i zgody Ukrainy oraz należy pamiętać, że to Rosja jest w tym konflikcie agresorem. - Rosja powinna ponieść wszystkie konsekwencje w tym zakresie i świat powinien to na niej stanowczo wymusić - podkreślił.

- Rosja prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie, ale tak naprawdę prowadzi wojnę przeciwko światu, i ma tego pełną świadomość - mówił prezydent i dodał, że nasza część Europy, "ta, która pamięta, co to znaczy być w rosyjskiej strefie wpływów", obawia się polityki nastawionej na robienie z Rosją interesów i nie zgadza się na nią.

Prezydent zauważył, że jeżeli świat pozwoli na to, co Rosja robi teraz na Ukrainie, to ta agresja "na Ukrainie się nie skończy".

"NATO nie było agresywne wobec Rosji"

Duda zaznaczył również, że NATO nigdy nie zagrażało Rosji. - NATO jest sojuszem obronnym i nigdy w sposób agresywny się w stosunku do Rosji nie zachowywało. To Rosja zachowuje się w sposób agresywny wobec NATO. Samoloty NATO nie naruszały nigdy rosyjskiej przestrzeni powietrznej. To rosyjskie samoloty przez ostatnie lata bez przerwy naruszały przestrzeń powietrzną państw bałtyckich i innych państw NATO, to rosyjska marynarka zachowywała się agresywnie w różnych miejscach na morzach, to rosyjskie służby zabijały ludzi w Londynie - podsumował.

Czytaj więcej:

Andrzej Duda w poniedziałek i wtorek przebywał z wizytą na Łotwie w związku z odbywającym się w Rydze szczytem Inicjatywy Trójmorza. Odwiedził także polskich żołnierzy stacjonujących w bazie wojskowej w Adazi. 

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem