more_horiz
Wiadomości

Opiekunki z warszawskich żłobków poprosiły Trzaskowskiego o podwyżki. Nie odpowiedział im nawet na list

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 07:19
Opiekunki ze stołecznych żłobków prosiły prezydenta Warszawy o podwyżki. W maju wysłały do niego list w tej sprawie. Jednak Rafał Trzaskowski do tej pory im nie odpowiedział. Opiekunki czują się zawiedzione.
W Warszawie brakuje opiekunek w żłobkach.
W Warszawie brakuje opiekunek w żłobkach.Foto: shutterstock.com/Oksana Kuzmina

Część opiekunek zatrudnionych w Zespole Żłobków m.st. Warszawy zwróciła się do prezydenta Warszawy o podwyżki wynagrodzeń. W liście skierowanym do Trzaskowskiego wskazały, że ich sytuacja jest coraz trudniejsza. Skarżyły się, że "odchodzenie z pracy, a co za tym idzie braki w personelu, natłok piętrzących się obowiązków, niskie pensje, powodują narastającą frustrację i chęć szukania lepiej płatnej pracy przy mniejszej odpowiedzialności".

"Chciałybyśmy, aby nasza praca, doświadczenie zawodowe oraz posiadane wykształcenie były opłacane adekwatnie do wykonywanych obowiązków i spoczywającej na nas odpowiedzialności za dzieci" - podkreśliły.

"Czujemy się zawiedzione"

Do stołecznego ratusza z pytaniem o możliwość podwyżek dla opiekunek zwróciła się wówczas PAP, która informowała o liście. W odpowiedzi miejskie służby prasowe zapewniły, że "trwa analiza możliwości budżetowych w zakresie przeprowadzenia regulacji płac dla pracowników Zespołu Żłobków m.st. Warszawy".

- Od czasu wysłania listu do pana prezydenta minęło już półtora miesiąca, a odpowiedzi wciąż nie mamy. Czujemy się zawiedzione – powiedziała jedna z sygnatariuszek pisma do Trzaskowskiego. Dodała, że dotychczasowe obietnice rozwiązania problemu składane przez kierownictwo nie przełożyły się na wzrost pensji. - W czerwcu dostałyśmy tyle, co zwykle – dodała.

Interpelacja radnego

W sprawę zaangażował się radny z Targówka Cezary Wąsik (Solidarna Polska). W interpelacji zwrócił się o zabezpieczenie środków finansowych na podwyżki dla pracowników żłobków.

- Pensje opiekunów są zbyt niskie, często nieznacznie różnią się od zarobków pracowników niepedagogicznych. Prowadzi to do tego, że część opiekunów wypowiada umowy o pracę – powiedział.

Podkreślił, że "przy nadwyżce, która w miejskim budżecie wyniosła w ubiegłym roku ponad 1 mld zł, z pewnością można znaleźć środki na podwyżki dla pracowników, bo inaczej będą kłopoty z zapewnieniem opieki w żłobkach i komfortu życia mieszkańców".

55 wakatów

Według przekazanych PAP informacji średnie wynagrodzenie opiekunów zatrudnionych w Zespole Żłobków m.st. Warszawy wynosi dla starszego opiekuna - 4624 zł, opiekuna - 4435 zł, a młodszego opiekuna - 3822 zł.

We wszystkich 72 placówkach pracuje ponad 1400 opiekunek. Obecnie jest 55 wakatów. Od początku 2022 roku w Zespole Żłobków m.st. Warszawy zatrudniono 78 pracowników z grupy stanowisk opiekuńczych, natomiast umowy rozwiązały 62 osoby.

Czytaj także:

pg

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także