more_horiz
Wiadomości

Część poszkodowanych w wypadku ciągle jest w Chorwacji. W szpitalach przebywa tam 18 osób

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 03:38
W chorwackich szpitalach pozostaje 18 Polaków rannych w czasie wypadku polskiego autobusu na autostradzie A4. Ich stan jest różny - łączy ich to, że na razie nie mogą być przetransportowani do Polski.
W chorwackich szpitalach pozostaje 18 Polaków rannych w czasie wypadku polskiego autobusu na autostradzie A4
W chorwackich szpitalach pozostaje 18 Polaków rannych w czasie wypadku polskiego autobusu na autostradzie A4Foto: Shutterstock/Zoran Pajic

Wczoraj po południu do Polski przyleciała dziesiątka pacjentów, którzy czuli się na tyle dobrze, że mogli zostać umieszczeni w specjalnie przystosowanym do tego samolocie wojskowym CASA. Jeszcze kilka godzin przed odlotem wydawało się, że lista pasażerów będzie wynosić 13 nazwisk, ale po konsultacjach z lekarzami okazało się, że trójka z nich musi jednak pozostać w stolicy Chorwacji nieco dłużej.

Długie leczenie

W chorwackich szpitalach ciągle leży 18 z 44 osób, które w sobotę jechały polskim autobusem do bośniackiego Medjugorje. Cztery z nich, dwie w Zagrzebiu i dwie w Varażdinie ciągle są na oddziałach intensywnej terapii.

- Po całkowitym ustabilizowaniu ich stanu zdrowia przeniesiemy ich na zwykły oddział, a dopiero potem można organizować ich transport do domu - powiedział doktor Mario Malović z Kliniki Traumatologii w Zagrzebiu.

Jeszcze wczoraj przeprowadzono w tym szpitalu trzy operacje. Polacy sukcesywnie będą wracać do kraju, ale lekarze nie pozostawiają wątpliwości - leczenie każdego z nich potrwa co najmniej kilka tygodni - niezależnie czy wrócą do Polski czy zostaną w Chorwacji.

Tragiczny wypadek

Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę ok. godz. 5.40 na autostradzie A4, na północ od Zagrzebia między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podworzec. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie - przekazała policja.

12 osób zginęło, a 32 zostały ranne - 19 z nich w stanie ciężkim.

W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszczęte zostało śledztwo w sprawie sprowadzenia w dniu 6 sierpnia 2022 r. na autostradzie A4 w pobliżu miejscowości Podvorec (Chorwacja) katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób, w następstwie której śmierć poniosło dwanaście osób. 

Posłuchaj
00:56 11884588_1.mp3 W chorwackich szpitalach pozostaje 18 Polaków rannych w czasie wypadku polskiego autobusu na autostradzie A4 (Piotr Piętka/IAR)

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także