more_horiz
Wiadomości

Resort finansów szacuje wykonanie budżetu. Dochody podatkowe wyższe niż w ubiegłym roku

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 12:15
W okresie od stycznie do lipca szacunkowe dochody budżetu państwa wyniosły 313,3 mld zł (63,7 proc. planu w stosunku do ustawy budżetowej na 2022), a wydatki 278,6 mld zł (53,4 proc. planu) - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów.
W następnych miesiącach wyniki budżetu ulegną zmianie ze względu na koszty związane z wprowadzeniem tzw. dodatku węglowego oraz projektowanej regulacji dotyczącej jednorazowego wsparcia osób korzystających z innych źródeł ciepła.
W następnych miesiącach wyniki budżetu ulegną zmianie ze względu na koszty związane z wprowadzeniem tzw. dodatku węglowego oraz projektowanej regulacji dotyczącej jednorazowego wsparcia osób korzystających z innych źródeł ciepła.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat prezentujący szacunkowe dane dotyczące wykonania budżetu państwa na 2022 roku w okresie od stycznia do lipca.

"Szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń - lipiec 2022 r. w stosunku do ustawy budżetowej na 2022 r. wyniosło: dochody 313,3 mld zł, tj. 63,7 proc.; wydatki 278,6 mld zł, tj. 53,4 proc." - czytamy.

Nadwyżka w wysokości 34,7 mld zł

Resort informuje również, że w tym okresie dochody budżetu były wyższe o 35,2 mld zł w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Z kolei dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń - lipiec 2021 r. o ok. 37,2 mld zł. Jak doprecyzowano w komunikacie, dochody z VAT były o 9,9 proc. wyższe niż w ubiegłym roku (o ok. 12 mld zł); dochody z PIT były wyższe o 12,5 proc. (o ok. 5 mld zł); dochody z CIT były wyższe o 47,2 proc. (o ok. 14,6 mld zł), a dochody z akcyzy i podatku od gier był wyższe o 10 proc. rok do roku - o około 4,3 mld zł.

"W okresie styczeń - lipiec 2022 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 34,8 mld zł i było niższe o ok. 2 mld zł (tj. 5,4 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - lipiec 2021 r. W budżecie zanotowano tym samym nadwyżkę w wysokości 34,7 mld zł" - informuje MF.

Finansowanie dodatku węglowego

Ministerstwo podkreśla również, że w następnych miesiącach wyniki budżetu ulegną zmianie ze względu na koszty związane z wprowadzeniem tzw. dodatku węglowego oraz projektowanej regulacji dotyczącej jednorazowego wsparcia osób korzystających z innych źródeł ciepła.

Jak wskazano, około 9,5 mld zł z zysku NBP zostanie przeznaczone na finansowanie dodatku węglowego, a kolejne 10 mld na finansowanie dodatku do innych źródeł ciepła.

"Te działania jak i kolejne wydatki planowane na ten rok wpłyną na kształtowanie się nadwyżki i deficytu w kolejnych miesiącach" - podkreślono w komunikacie Ministerstwa Finansów.

PR24.pl, PAP, DoS

Zobacz także

Zobacz także