more_horiz
Gospodarka

Dworczyk: w ciągu 5 lat przychody z podatku VAT wzrosły o ponad 50 procent

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 12:42
"W ostatnich 5 latach przychody z podatku VAT wzrosły o ponad 50 procent; to efekt skutecznej polityki rządu premiera Mateusza Morawieckiego, resortu finansów, Krajowej Administracji Skarbowej i uszczelnienia luki VAT" - napisał na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.
Dworczyk: w 2021 r. luka VAT zmniejszyła się do 4,3 proc. co oznacza dodatkowy wpływ do budżetu rzędu 14 mld zł
Dworczyk: w 2021 r. luka VAT zmniejszyła się do 4,3 proc. co oznacza dodatkowy wpływ do budżetu rzędu 14 mld złFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów napisał także, że w 2021 r. luka VAT zmniejszyła się do 4,3 procent, co oznacza dodatkowy wpływ do budżetu rzędu 14 mld zł.

Premier potwierdza zmniejszanie się luki

Niedawno Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Ostrołęki powołał się na dane Komisji Europejskiej, które - jak mówił - potwierdzają, że luka w VAT była jedną z najwyższych w Polsce w czasach rządów PO.

- To naprawdę coś skandalicznego. A dzisiaj, a raczej teraz, w tym roku, w zeszłym roku, jest jedną z najniższych - poinformował Morawiecki. - I to nie są dane naszego rządu. To są dane Komisji Europejskiej - podkreślił. Dodał, że "warto się temu przyjrzeć".

Działania rządu

Jak mówił wtedy, bardzo często jest pytany na różnych spotkaniach, skąd rząd bierze środki na działania osłonowe, na obniżkę podatku PIT, na kwotę wolną od podatku, 500 plus, 13. i 14. emeryturę, kolejne programy społeczne, a także na inwestycje w energetykę czy inwestycje lokalne.

Pytanie się nasuwa: dlaczego oni tego nie robili, czy wtedy nie było tych pieniędzy? Otóż szanowni państwo, te pieniądze wtedy były, tylko szły do innej kieszeni. Szły do kieszeni złodziei, mafii VAT-owskich, różnych przestępców, podatkowych i innych, a oni nie potrafili, nie chcieli, nie mogli - nie wiem, co gorsze - poradzić sobie z tym problemem - powiedział.

Budżet jest większy

Jak wskazał, dzięki zreperowaniu "dziś jest on o 200 mld zł większy niż jeszcze kilka lat temu". - Pamiętamy upiory III RP, kiedy młodzi wyjeżdżali na zmywak do Wielkiej Brytanii, a bezrobocie wynosiło ponad dwa miliony. Dzisiaj mamy najniższy poziom bezrobocia w historii III RP pomimo wojny na Ukrainie i pomimo pandemii - zaznaczył.

Mateusz Morawiecki dodał także, że "polityką obecnego rządu jest tworzenie warunków dla przedsiębiorczości". Wskazał, że dzięki takim inwestycjom, jak ta w powiecie ostrołęckim, powstają "drogi do lepszego życia, do lepszych szkół i do lepszych relacji międzyludzkich".

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk