more_horiz
Wiadomości

"Zasłużonym dla Rzeczypospolitej". Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 04:47
W Belwederze prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości wręczenia najwyższych odznaczeń państwowych Orderów Orła Białego, zasłużonym dla Rzeczypospolitej.
3 maja 2022 roku. Prezydent Andrzej Duda odznacza Orderem Orła Białego działacza antykomunistycznego Antoniego Lenkiewicza
3 maja 2022 roku. Prezydent Andrzej Duda odznacza Orderem Orła Białego działacza antykomunistycznego Antoniego LenkiewiczaFoto: PAP/Mateusz Marek

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w roku 1705 i reaktywowany w roku 1921. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

W okresie międzywojennym nadany został 24 obywatelom polskim i 87 cudzoziemcom. Nadawanie Orderu Orła Białego po II wojnie światowej wznowione zostało w kraju po roku 1992. W 1993 Orderem Orła Białego, jako pierwszy w powojennej Polsce odznaczony został papież Jan Paweł II.

koz

Zobacz także

Zobacz także