more_horiz
Wiadomości

Nie żyje Hilary Mantel, jedna z najbardziej znanych pisarek brytyjskich. Nagrodę Brookera zdobyła dwukrotnie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 14:40
Zmarła jedna z najbardziej znanych współczesnych brytyjskich pisarek Hilary Mantel. "To ogromna strata, możemy być tylko wdzięczni, że zostawiła nas z tyloma wspaniałymi dziełami" - napisał w oświadczeniu jej wydawca, Fourth Estate. Miała 70 lat.
Hilary Mantel zmarła w wieku 70 lat.
Hilary Mantel zmarła w wieku 70 lat.Foto: PAP/EPA/DANIEL DEME

Hilary Mantel to najlepiej sprzedająca się brytyjska autorka. Stworzyła wielokrotnie nagradzaną trylogię Tudorów "W komnatach Wolf Hall".

"W komnatach Wolf Hall" wydana w 2009 roku, i jej kontynuacja "Na szafocie", wydana trzy lata później, sprzedały się łącznie w ponad 5 milionach egzemplarzy na całym świecie i obie zdobyły nagrodę Bookera. To bezprecedensowe wyróżnienie dla dwóch książek z tej samej trylogii. Finał serii pt. "Lustro i światło" został opublikowany w marcu 2020 roku.

"Fenomenalna wnikliwość historyczna"

"Z wielkim smutkiem HarperCollins informuje, że autorka bestsellerów Hilary Mantel DBE zmarła wczoraj, w otoczeniu bliskiej rodziny i przyjaciół" oświadczył wydawca HarperCollins, właściciel 4th Estate Books, dodając, że "Hilary Mantel na zawsze zostanie zapamiętana jako prawdziwie oryginalna pisarka. Pozostawia po sobie niezwykłą pracę, która inspiruje czytelników na całym świecie".


Posłuchaj
00:40 Nie żyje pisarka H. Mantel.mp3 Nie żyje pisarka Hilary Mantel - Adam Dąbrowski (IAR)

Trylogia, która została zekranizowana przez BBC, przedstawia losy Thomasa Cromwella, syna kowala, który wyrósł na najpotężniejszego doradcę króla Henryka VIII.

- Jej zgryźliwy dowcip, stylistyczna śmiałość, twórcza ambicja i fenomenalna wnikliwość historyczna wyróżniają ją jako jedną z największych powieściopisarek naszych czasów – powiedział jej agent Bill Hamilton.

pg

Zobacz także

Zobacz także