more_horiz
Wiadomości

Beata Szydło o KPO: mam ograniczone zaufanie do Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 08:04
- Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy Polska powinna otrzymać, bo nie ma podstaw, żeby ich nam nie wypłacić - podkreśliła w wywiadzie dla "Polskiej Metropolii Warszawskiej" europoseł PiS, była premier Beata Szydło.
Beata Szydło: mam ograniczone zaufanie do Komisji Europejskiej
Beata Szydło: mam ograniczone zaufanie do Komisji EuropejskiejFoto: 360b/shutterstock

- Mam ograniczone zaufanie do KE, ponieważ wielokrotnie zostaliśmy oszukani. Przede wszystkim został oszukany premier, kiedy przewodnicząca Ursula von der Leyen zapewniała go, że ustanowiony mechanizm warunkowości nie odnosi się m.in do środków Funduszu Odbudowy - podkreśliła Szydło w wywiadzie.

Według niej "Polska nigdy nie miała problemów z prawidłowością, przejrzystością i skutecznością wydawania środków europejskich". "Czego nie można powiedzieć o innych państwach członkowskich" - dodała.

"W Polsce nie jest łamana praworządność"

Po drugie - jak mówiła - w Polsce nie jest łamana praworządność.

- W związku z tym niezrozumiałe jest, dlaczego Komisja Europejska próbuje pod tym pozorem wstrzymywać dla Polski wypłatę środków. To wszystko zaczyna podawać w wątpliwość szczerość intencji ze strony KE - podkreśliła była premier.

Zaznaczyła, że Polska potrzebuje tych pieniędzy. "Więc trzeba rozmawiać i kłaść na stole argumenty, ale też należy stanowczo bronić własnych racji" - mówiła Szydło.

- Pieniądze z KPO Polska powinna otrzymać, bo nie ma podstaw, żeby ich nam nie wypłacić. Przewodnicząca von der Leyen cały czas podkreśla, że główną zasadą, na której opiera się Unia Europejska, jest solidarność, że wszystkie państwa są równe, mamy te same prawa i te same obowiązki, wiec dzisiaj my mówimy: sprawdzam. Jeżeli wypowiedzi szefowej KE są szczere, to Polska powinna otrzymać te pieniądze - podkreśliła europoseł PiS.

Czytaj też:

PAP/mn/kor

Zobacz także

Zobacz także