more_horiz
Wiadomości

"Sfinansowano ze środków Republiki Federalnej Niemiec". Jacek Ozdoba o wojnie na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 11:52
- Niemcy ponoszą odpowiedzialność za to, co się stało za wschodnią granicą. To mogło by mieć tabliczkę "sfinansowano ze środków Republiki Federalnej Niemiec" – powiedział w programie "Strefa starcia" w TVP Info wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
Sfinansowano ze środków Republiki Federalnej Niemiec. Jacek Ozdoba o wojnie na Ukrainie
"Sfinansowano ze środków Republiki Federalnej Niemiec". Jacek Ozdoba o wojnie na UkrainieFoto: PAP/Leszek Szymański

– Pamiętajmy o tym, że w Polsce mamy piątą kolumnę (...) mamy polityków, którzy zachowywali się nieodpowiedzialnie. Nie wiem, czy to była kwestia korupcji, wpływów byłego systemu – przecież mieliśmy na najważniejszych stanowiskach ludzi, którzy mieli przeszłość agenturalną czy byli agentami, łącznie z jednym z premierów, który rządził – powiedział Ozdoba.

Odnosząc się do polityki niemieckiej wiceminister z Solidarnej Polski podkreślił, że "prawda jest taka, że ci wszyscy politycy przyłożyli rękę do tego co się stało za naszą wschodnią granicą".

– Bo jak nazwać sytuację kiedy Niemcy budują gazociągi Nord Stream, realizują strategię klimatyczną która powoduje, że nóż jest kładziony na szyi Europejczyków? – pytał Ozdoba.

Dodał, że „Władimir Putin nie miałby tej neoimperialnej drogi, przed którą przestrzegał Jarosław Kaczyński w 2008 i 2010 r., gdyby nie prorosyjska polityka Scholza, Merkel i Schroedera”.

Donald Tusk odpowie przed Trybunałem Stanu? 

Solidarna Polska chce powołania komisji śledczej dotyczącej polityki energetycznej ze szczególnym uwzględnieniem działań rządu Donalda Tuska. Podczas konferencji przed siedzibą PO przedstawiciele Solidarnej Polski poinformowali, że przygotowali wniosek w sprawie powstania komisji. Zamierzają też postawić byłego premiera przed Trybunałem Stanu.

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba powiedział, że polityka rządu Donalda Tuska osłabiała niezależność energetyczną Polski i Unii Europejskiej od Rosji. Stwierdził, że Donald Tusk "jest autorem zabijania polskiego górnictwa, jest autorem zabijania polskiej energetyki węglowej" oraz tracenia przez Polskę suwerenności energetycznej.

Politycy Solidarnej Polski argumentują, że za osłabienie pozycji energetycznej Polski i Unii Europejskiej odpowiada Donald Tusk wraz z byłą niemiecką kanclerz Angelą Merkel oraz byłym kanclerzem Niemiec Gerhardem Schröderem, który po zakończeniu kariery politycznej związał się z rosyjskimi firmami energetycznymi.

Posłuchaj
00:23 12069704_1.mp3 Wiceminister, Jacek Ozdoba o powołaniu komisji śledczej (IAR)

Czytaj też:

TVPInfo/IAR/mn

Zobacz także

Zobacz także