more_horiz
Wiadomości

Sejm szykuje zmiany w konstytucji. Chodzi o możliwość konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 15:38
Politycy rządzącego Prawa i Sprawiedliwości apelowali do opozycji o poparcie ich zmian w ustawie zasadniczej, które w ich ocenie są konieczne wobec toczącej się za naszą granicą wojny.
Zmiany w konstytucji mają pozwolić na konfiskatę majątków rosyjskich oligarchów
Zmiany w konstytucji mają pozwolić na konfiskatę majątków rosyjskich oligarchówFoto: Mandoga Media/PAP/DPA

Sejm pracuje nad zmianami w konstytucji. Chodzi w nich o wyłączenie z reguły finansowej wydatków na obronność oraz możliwość konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów.

Przed rozpoczęciem drugiego czytania na sali plenarnej Sejmu, politycy Prawa i Sprawiedliwości apelowali do posłów o poparcie proponowanych w ustawie zasadniczej zmian.

Łukasz Schreiber mówił, że konstytucja była pisana w czasach pokoju i w związku z agresją Rosji na Ukrainę trzeba ją "przygotować do zmieniającej się rzeczywistości". Wyjaśniał, że jedna z proponowanych zmian wyłącza wydatki na obronność z realcji długu publicznego do PKB i dodał, że "nie ma możliwości, wbrew temu co mówi wielu, dokonania takiego ruchu dzisiaj w stosunku do rosyjskich oligarchów bez zmiany konstytucji".

Zmiany po dyskusji z ekspertami

Poseł Marek Ast, przewodniczący komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu nowelizacji konstytucji, powiedział, że w sprawie zmian odbyła się pogłębiona dyskusja z udziałem ekspertów. Poinformował, że sprawozdanie komisji nadzwyczajnej uzyskało wymaganą liczbę 2/3 głosów. Wyraził nadzieję, że taką większośc uda się uzyskać również podczas głosowania na sali plenarnej Sejmu.


Posłuchaj
00:29 ast.mp3 Poseł Marek Ast wyraził nadzieję, że uda się zebrać wymaganą większość do wprowadzenia zmian w Konstytucji/IAR

 


Zgodnie z konstytucją, jej nowelizację Sejm uchwala większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.Brutalni agresorzy muszą ponieść konsekwencje

O konieczności konfiskaty rosyjskich majątków polscy politycy mówili także na arenie międzynarodowej. Mateusz Morawiecki podczas wykładu na Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech, stwierdził, że obecnie jest najlepsza pora, aby wprowadzić takie rozwiązania. 

- Brutalni agresorzy muszą wiedzieć, że wcześniej czy później ich państwo będzie musiało pokryć szkody spowodowane w wyniku tej agresji. Dzisiaj chcę się zwrócić do wszystkich przywódców Europy: nadszedł czas, aby konfiskować majątek rosyjski na potrzeby odbudowy Ukrainy i ograniczenia kosztów energii dla Europejczyków - oświadczył polski premier.

Czytaj także:

Zobacz także: Poseł PiS Michał Jach o słowach Stefanczuka: Odbieram to jako oficjalny krok władz ukraińskich na drodze do unormowania sprawy Wołynia

IAR/łs

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także