Szczyt UE - Ameryka Łacińska i Karaiby. Kraje Ameryki Południowej nie chcą mówić o rosyjskiej napaści na Ukrainę

Unijne kraje odrzuciły uwagi państw Ameryki Łacińskiej oraz Karaibów i poprawiły dokument na najbliższy szczyt, który odbędzie się za nieco ponad 2 tygodnie w Brukseli. Korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała w czwartek o sporze i problemie z projektem wniosków na to spotkanie. Kraje Ameryki Łacińskiej nie chcą żadnych odniesień do napaści Rosji na Ukrainę i wykreśliły je z proponowanego tekstu.

2023-07-07, 20:23

Szczyt UE - Ameryka Łacińska i Karaiby. Kraje Ameryki Południowej nie chcą mówić o rosyjskiej napaści na Ukrainę
Szczyt UE - Ameryka Łacińska i Karaiby. Kraje Ameryki Południowej nie chcą mówić o rosyjskiej napaści na Ukrainę. Foto: MDart10/shutterstock

W piątek z kolei – jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia - ambasadorowie unijnych krajów przywrócili te zapisy. Negocjacje nad dokumentem trwają.

Polska, kraje bałtyckie i Czechy stanowczo zareagowały kiedy do Brukseli z Ameryki Łacinskiej i Karaibów został odesłany projekt wniosków na szczyt, a w nim brak potępienia dla napaści Rosji na Ukrainę. 27-mka w tej sprawie utrzymała jedność, bo te zapisy zostały ponownie wpisane do projektu wniosków na najbliższy szczyt.

Poprawki naniesione przez Kubę usunięte

Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że unijne kraje usunęły też wszystkie naniesione głównie przez Kubę poprawki z odniesieniem do niewolnictwa i mówiące o odpowiedzialności Zachodu. Teraz ten dokument zostanie wysłany krajom Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Jeśli znowu zostanie on poprawiony w sposób nieakceptowalny dla unijnych krajów to – jak usłyszała Beata Płomecka - nie jest wykluczone, że nie będzie żadnego wspólnego oświadczenia na zakończenie szczytu Unia Europejska - Ameryka Łacińska. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że na dzisiejszym spotkaniu unijnych ambasadorów, przedstawiciel Polski przy Unii Andrzej Sadoś poparł prośbę Ukrainy o udział w szczycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

REKLAMA

Posłuchaj

UE odrzuca uwagi krajów Ameryki Łacińskiej i poprawia dokument na szczyt (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty
Czytaj też:

IAR/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej