Swiatłana Cichanouska dla Polskiego Radia: Polska to strategiczny sojusznik wolnej i demokratycznej Białorusi
- Polska to nie tylko nasz sąsiad, to prawdziwie strategiczny sojusznik w naszych dążeniach do demokratycznych zmian na Białorusi. Polacy rozumieją, dlaczego demokratyczna Białoruś jest w interesie nie tylko Białorusinów, ale i w interesie naszych sąsiadów, w pierwszym rzędzie Polski, Litwy, Ukrainy - przekazała portalowi Polskiego Radia Swiatłana Cichanouska, przewodnicząca Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego, liderka opozycji białoruskiej, Prezydent Wolnej Białorusi.
2024-01-11, 14:00
Liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem, że wizyta w Polsce była bardzo ważna. W ostatnich tygodniach zmienił się rząd. - Jednak miałam takie poczucie i mogłam się o tym przekonać, że polityka wobec Białorusi w ogóle się nie zmieniła - przekazała portalowi PolskieRadio24.pl, Polskiemu Radiu, liderka sił demokratycznych Białorusi Swiatłana Cichanouska, przewodnicząca Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego, Prezydent Wolnej Białorusi.
Jak zaznaczyła, mocno wierzy, że kwestia białoruska jest jedną z tych, które jednoczą rząd i opozycję, partie polityczne w Polsce.
Swiatłana Cichanouska przekazała, że podczas wizyty w Polsce miały miejsce spotkania z wieloma politykami, z ministrami. Zaznaczyła, że delegacja wszędzie spotkała się ze wsparciem, dobrym przyjęciem i pozytywnym podejściem do działań na rzecz demokratycznej Białorusi.
Nieosądzone zbrodnie reżimu i luki w sankcjach
Swiatłana Cichanouska podkreśliła, że w rozmowach poruszano cały pakiet tematów.
REKLAMA
Podkreślała, że ważne jest to, by wywrzeć większą presję na reżim Łukaszenki, nałożyć nowe sankcje i zlikwidować luki w obecnych sankcjach.
Jak zaznaczyła, opozycja demokratyczna stara się także o pomoc w staraniach w międzynarodowych instytucjach wymiaru sprawiedliwości, takich jak Międzynarodowy Trybunał Karny czy Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, w kwestii rozpoczęcia specjalnego śledztwa w sprawie zbrodni reżimu Alaksandra Łukaszenki, w tym zbrodni przeciwko ludzkości.
Swiatłana Cichanouska przypomniała, że trwają represje wobec społeczeństwa białoruskiego, a także dotyczące deportacji ukraińskich dzieci z terytoriów okupowanych.
- Mamy wszystkie dowody na to, że takie zbrodnie miały miejsce, ale przez ten cały czas brakowało woli politycznej, aby rozpocząć to śledztwo - podkreśliła.
REKLAMA
- Polska ma bardzo silny głos na arenie międzynarodowej, może być liderem działań w tym kierunku - mówiła Swiatłana Cichanouska.
Przywódczyni białoruskiej opozycji mówiła, że omawiano też problemy Białorusinów, którzy mieszkają w Polsce. Jak podkreśliła, warunki stworzone w Polsce dla Białorusinów na uchodźstwie są bardzo dobre, jeśli porównać je z innymi państwami. - Setki tysięcy ludzi znalazło tu w Polsce bezpiecznie schronienie - zaznaczyła.
Dodała, że są jednak pewne specyficzne problemy, na przykład gdy potrzeba dokumentów, jakich nie mogą dostarczyć osoby, które musiały opuścić Białoruś w obawie przed represjami.
Swiatłana Cichanouska podkreślała, że podczas rozmów w Warszawie widoczne było pozytywne podejście do problemów Białorusinów, ich starań o wolną i demokratyczną Białoruś, do spraw białoruskiej diaspory, była chęć pomocy, dobre nastawienie do przedstawianych pomysłów.
REKLAMA
Strategiczna relacja z Polską
Swiatłana Cichanouska oceniła, że relacja wolnej Białorusi z Polską jest strategiczna.
- Polska to nie tylko nasz sąsiad, to naprawdę strategiczny sojusznik w naszych dążeniach do demokratycznych zmian na Białorusi. I widzę, jak Polska, polski parlament, rząd, Polacy, rozumieją, dlaczego demokratyczna Białoruś jest w interesie nie tylko Białorusinów, ale także w interesie naszych sąsiadów, w pierwszym rzędzie Polski, Litwy, Ukrainy - powiedziała.
Swiatłana Cichanouska poinformowała także, że ważna jest współpraca z parlamentem i z Senatem, w planach jest utworzenie w obu izbach grup przyjaciół demokratycznej Białorusi, padła także propozycja stworzenia grupy międzyresortowej.
- Mam nadzieję, że sprawa Białorusi pozostanie w agendzie - przekazała Swiatłana Cichanouska.
REKLAMA
***
Na Białorusi znajdują się tysiące więźniów politycznych. Wedle danych podanych przez sam reżim w listopadzie ub. roku 16 tysięcy osób zostało skazanych w sprawach karnych dotyczących ekstremizmu. Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna dysponuje danymi na temat 1500 więźniów politycznych. Można do nich pisać listy, ośrodek podaje ich adresy. https://prisoners.spring96.org/en
Olbrzymim problemem jest blokada komunikacyjna, którą reżim białoruski stosuje wobec wielu więźniów. Przykładem jest Mikoła Statkiewicz, od którego nie ma żadnej informacji od niemal roku.
***
REKLAMA
Rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl
REKLAMA