W Tatrach coraz trudniejsze warunki. "Ponownie lawinowa trójka"

W Tatrach od wtorku ponownie obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Na szczytach wieje silny wiatr osiągający w porywach prędkość do 120 km/h - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

2024-02-06, 13:22

W Tatrach coraz trudniejsze warunki. "Ponownie lawinowa trójka"
W Tatrach od wtorku ponownie obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Foto: My Good Images/Shutterstock

"W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana. Zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony, gdzie indziej ciężki i mokry. Dodatkowe utrudnienie stanowi silny wiatr. Poruszanie się w wyższych partiach gór w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego sprzętu i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków" - przekazały służby TPN.

Podkreślono, że wybierając się na szlaki w dolinach reglowych, warto zabrać ze sobą raczki antypoślizgowe oraz kije trekkingowe, ponieważ szlaki są oblodzone.

Zmarł turysta porwany przez lawinę

Przypomnijmy, że kilka dni temu Tatrzański Park Narodowy poinformował o dwóch samoistnych lawinach, które zeszły w rejonie Morskiego Oka.

- Duża lawina spod Marchwicznej Przełęczy dosięgła tafli Morskiego Oka - mówił wówczas leśniczy z rejonu Morskiego Oka Grzegorz Bryniarski.

REKLAMA

W efekcie, dzień później zmarł 28-letni turysta porwany przez lawinę w okolicach Przełęczy Kondrackiej. Mężczyzna był pod śniegiem niemal dwie godziny. O jego życie walczyli ratownicy TOPR oraz lekarze z Zakopanego i Krakowa.

Stanęła kolejka linowej na Kasprowy

W Tatrach cały czas wieje huraganowy wiatr osiągający prędkość w porywach na szczytach do 125 km/h. W nocy z niedzieli na poniedziałek wiatr zerwał fragment dachu schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Wstrzymał także kursowanie kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Nie kursują też wyciągi krzesełkowe w Dolinie Goryczkowej i Gąsienicowej - poinformował Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej