Po tragedii w pobliżu Lampedusy: Belgia przyjmie nowych uchodźców?

2013-10-06, 17:32

Po tragedii w pobliżu Lampedusy: Belgia przyjmie nowych uchodźców?
Ratownicy poszukują ciał ofiar katastrofy statku u wybrzeży Lampedusy. Foto: PAP/EPA/FRANCO LANNINO

Czy Belgia powinna przyjmować więcej uchodźców? - takie pytanie zadają sobie belgijscy politycy po niedawnej tragedii w pobliżu wyspy Lampedusa.

Posłuchaj

Po tragedii w pobliżu Lampedusy: czy Belgia przyjmie nowych uchodźców? Relacja Magdaleny Skajewskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minister spraw wewnętrznych Belgii zapewniała niedawno, że w ośrodkach dla uchodźców jest ponad 4 tysiące miejsc. Nie wszyscy jednak zgadzają się z tym, że otwarcie drzwi dla nowych migrantów jest właściwym rozwiązaniem. Zdaniem eurodeputowanej Zielonych Isabelle Durant, Belgia powinna przyjąć więcej uciekinierów z Afryki w ramach europejskiego systemu ochrony tymczasowej. Gwarantuje on przejściową pomoc dla osób, które nie mogą wrócić do swojego kraju.

Posłanka Ruchu Reformatorskiego Jacqueline Galant uważa z kolei, że Belgia już dziś przyjmuje zbyt wielu uchodźców. - Powiedzieć, że nie robimy nic, jest przesadą - stwierdziła w wypowiedzi dla belgijskich mediów. Podkreśliła jednocześnie, że aby zapobiec tragediom na morzu, Unia Europejska powinna zwiększyć fundusze na pomoc rozwojową.

Włochy zabiegają o pomoc ze strony Unii Europejskiej

Wcześniej głos w tej sprawie zabrał minister spraw zagranicznych Didier Reynders. Jego zdaniem, Europa potrzebuje "solidarnej i zrównoważonej polityki imigracyjnej". Szef dyplomacji uważa, że należy rozwijać programy wsparcia dla krajów, z których pochodzą uchodźcy, oraz prowadzić bardziej zdecydowaną walkę z organizacjami przestępczymi, które przewożą migrantów.

Tragedia w pobliżu Lampedusy będzie tematem wtorkowego spotkania unijnych ministrów spraw wewnętrznych.

REKLAMA

Tragedia u wybrzeży Lampedusy - czytaj więcej

Do tragedii doszło w czwartek nad ranem. Jednostka wyruszyła z jednego z portów w Libii i po co najmniej kilkunastu godzinach żeglugi znalazła się w pobliżu włoskiej wyspy leżącej między Afryką i Europą . Chcąc zwrócić na siebie uwagę straży przybrzeżnej, uchodźcy rozpalili na pokładzie ognisko. Zajęła się od niego cała drewniana struktura. Jednostka w szybkim tempie poszła na dno.

Bilans ofiar jest wciąż prowizoryczny. Jak twierdzi szef MSW Włoch uratowano 155 osób i wydobyto ciała 143 ofiar. Jeden z płetwonurków pracujących w miejscu katastrofy mówił o budzącym grozę “kłębowisku ciał”, jakie widział na głębokości ponad 40 metrów, gdzie spoczął wrak kutra.

Włochy zabiegają w tej chwili o pomoc ze strony Unii Europejskiej w opanowaniu zjawiska nielegalnej imigracji drogą morską. Proponują m. in., by Bruksela zajęła się patrolowaniem wód międzynarodowych dzielących kraje Unii od krajów Północnej Afryki.

REKLAMA

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR,kh

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej