Praca bez barier sposobem aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych
W Warszawie odbyła się debata na temat: "Praca bez barier - rola pracodawców w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych". W debacie wzięli udział eksperci m.in. z Krajowej Izby Gospodarczej, PFRON i Poczty Polskiej. Przedmiotem dyskusji było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jakie są bariery w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością.
2019-09-09, 17:01
Posłuchaj
- Poruszana tematyka jest ważna zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, przyszłych pracowników jak i przedsiębiorców - podkreślił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.
Ekonomista zwrócił uwagę, że w tej chwili na rynku pracy w Polsce aktywnych jest pół miliona pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością, z 2,5 miliona wszystkich osób niepełnosprawnych powyżej 15 lat.
- Zatrudnienie dla osób z różnymi stopniami niepełnosprawności psychofizycznej jest bardzo ważne, ponieważ pozwala im opuścić domy oraz zintegrować się - skomentowała Dorota Habich, wiceprezes PFRON.
REKLAMA
Poczta Polska planuje rekrutować dodatkowych pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością. Wszystko w ramach programu "Praca - Integracja" realizowanym wspólnie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- Aktualnie w spółce pracuje 1630 osób z orzeczoną niepełnosprawnością, co stanowi blisko 2 proc. załogi - poinformowała Agnieszka Grzegorczyk - dyrektor pionu kapitału Ludzkiego Poczty Polskiej.
REKLAMA
Największa liczba pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością to listonosze i konsultanci obsługi klienta. Pracownik posiadający umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności nie może pracować dłużej niż 7 godzin na dobę oraz 35 godzin tygodniowo.
Osoby z przyznanym orzeczeniem o niepełnosprawności nie mogą wykonywać swoich obowiązków w czasie nocnej zmiany. Oprócz tego każdy niepełnosprawny pracownik, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, ma prawo do dodatkowej 15 minutowej przerwy wliczającej się do czasu pracy.
PolskieRadio 24, Tomasz Matusiak, KIG, akg
REKLAMA
REKLAMA