Szykujcie się na szok inflacyjny. Eksperci ostrzegają
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące czerwcowej inflacji konsumenckiej (CPI) w Polsce. W ujęciu rocznym wyniosła ona 2,6 proc. Według ekspertów to jednak dopiero początek, ponieważ już w lipcu może zostać przekroczona granica dopuszczalnego przedziału odchyleń od celu NBP.
2024-07-15, 11:10
Taki odczyt inflacji oznacza, że za towary i usługi w ubiegłym miesiącu płaciliśmy średnio 2,6 proc. więcej, niż w czerwcu 2023 roku. Te dane są zbieżne z wcześniejszymi szacunkami.
Wzrost cen jest widoczny przede wszystkim w kwestii usług, które w ujęciu rok do roku podrożały o 6,1 proc. W przypadku towarów wzrost cen wyniósł 1,3 proc.
Posłuchaj
"W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie żywności (o 2,2 proc.), mieszkania (o 1,7 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 7,7 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,57 p. proc., 0,44 p. proc. i 0,43 p. proc. Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 0,9 proc.) obniżyły wskaźnik o 0,04 p. proc." - podano w komunikacie GUS.
REKLAMA
Nieznaczny wzrost w porównaniu z majem
W porównaniu z majem, ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc.
"W czerwcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen to-warów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 0,7 proc.), rekreacji i kultury (o 1,4 proc.), restauracji i hoteli oraz zdrowia (po 0,6 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,17 p. proc., 0,09 p. proc. i po 0,03 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,9 proc.), odzieży i obuwia (o 1,7 proc.) i łączności (o 0,9 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,18 p. proc., 0,06 p. proc i 0,04 p. proc." - informuje GUS.
Co nas czeka?
Według analityków w kolejnych miesiącach może mieć miejsce dalszy wzrost cen. Jako powód wskazuje się przede wszystkim częściowe odmrożenie cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego inflacja w lipcu może wynieść nawet 4 proc.
REKLAMA
– Według ostatecznych danych GUS w czerwcu inflacja CPI blisko celu NBP (2,6 proc. r/r). Na tym koniec dobrych wiadomości. Wygaszanie tarcz energetycznych spowoduje, że już w lipcu będziemy powyżej górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. Inflacja bazowa nadal wysoka – przekazali ekonomiści ING Banku Śląskiego.
Podobnego zdania są eksperci PKO Banku Polskiego.
- To ostatni taki miesiąc – od lipca inflacja znowu wyskoczy ponad dopuszczalny przedział odchyleń od celu NBP, ale w czerwcu była jeszcze bardzo blisko celu 2,5 proc., wyniosła 2,6 proc. r/r, zgodnie z szacunkiem flash. W lipcu skierujemy się w stronę 5 proc. r/r. - skomentowali eksperci.
- Tak dobrze jeszcze nie było. Lotnisko Chopina chwali się liczbą odprawionych pasażerów
- Ruszają prace nad czwartą linią metra. Kiedy trasa z Tarchomina na Wilanów?
- Co dalej z kredytem 0 procent? Wiceminister podał termin
GUS/egz
REKLAMA