Sejm uchwalił kasowy PIT. Kto skorzysta?

Sejm niemal jednogłośnie przegłosował wprowadzanie tzw. kasowego PITu. I to pomimo krytyki opozycji, że propozycja jest "okrojona" i "niekorzystna" dla podatników. Faktycznie, nie każda firma skorzysta. 

2024-09-27, 13:28

Sejm uchwalił kasowy PIT. Kto skorzysta?
Obrady Sejmu 27 września 2024. Foto: PAP/Albert Zawada

W piątek przegłosowano nowelizację w ustawie o PIT, która wprowadza tzw. kasowy PIT dla drobnych przedsiębiorców. Głosowało za nim 410 posłów, 18 wstrzymało się, nikt nie był przeciwko. Tym samym rządowa koalicja spełniła jedną z obietnic wyborczych, ale krytycy i tak nie są zadowoleni. Nowelizacja trafi teraz do Senatu, a następnie na biurko prezydenta. 

Kasowy PIT - kto skorzysta

Z rozwiązania będą mogli skorzystać drobni przedsiębiorcy o przychodach nieprzekraczających 1 mln złotych rocznie. Kasowy PIT pozwoli im rozliczać podatki dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta i dotyczyć to będzie zarówno przychodów, jak i kosztów. 

Kasowy PIT obejmie jednak tylko transakcje między przedsiębiorstwami (czyli B2B). Nie będzie dotyczyć sprzedaży konsumentom. Czyli drobni sprzedawcy internetowi będą musieli nadal płacić podatek od niezapłaconych jeszcze przez klientów faktur, choć będą to raczej rzadkie sytuacje. 

Wybór tej formy opodatkowania będzie dobrowolny i możliwy tylko dla jednoosobowych działalności gospodarczych (czyli nie dla spółek cywilnych lub jawnych). W przypadku aktualnych podatników limit 1 mln przychodów dotyczy poprzedniego roku przed złożeniem wniosku o rozliczanie w trybie kasowego PIT. Na złożenie oświadczenia do naczelnika urzędu skarbowego będzie czas do 20 lutego. 

REKLAMA

Osoby rozpoczynające działalność będą miały czas do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności. Czyli jeżeli ktoś zacznie działalność 17 marca, to musi złożyć takie oświadczenie do 20 kwietnia, jeżeli chce tak rozliczać podatki. 

Nie będzie miało znaczenia, czy podatnik rozlicza swoje podatki dochodowe według skali, liniowo, ryczałtem czy w tzw. IP BOX. Każdy przedsiębiorca spełniający pozostałe warunki może wybrać kasowy PIT. 

Metody kasowej nie będzie można wykorzystywać do transakcji z podmiotami powiązanymi (minimum 5 proc. udziałów i praw), a także do transakcji z podmiotami zarejestrowanymi w rajach podatkowych. Nie obejmie ona także przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Poseł Lewicy Tomasz Trela szacował niedawno, że metoda kasowa może być dostępna nawet dla 2,3 mln podatników. 

REKLAMA

Czytaj także: 

BusinessInsider/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej