Skarbówka ostrzega przed oszustwami w restauracjach. Ta praktyka jest nieuczciwa

W ramach akcji "Weź paragon" resort finansów i KAS ostrzegają przed oszukańczymi praktykami branży gastronomicznej.

2025-02-12, 15:53

Skarbówka ostrzega przed oszustwami w restauracjach. Ta praktyka jest nieuczciwa
Paragon fiskalny jest dokumentem potwierdzającym sprzedaż i ułatwiającym reklamację. Foto: Shutterstock/FotoDax

Klienci restauracji i barów często nie zdają sobie sprawy, że dowodem zakupu, który pozwala im w razie dochodzić swoich praw gdyby doszło do nieprawidłowości jest tylko paragon fiskalny. Tymczasem, jak zauważa Krajowa Administracja Skarbowa, branża gastronomiczna znów coraz częściej praktykuje wydawanie paragonów kelnerskich zamiast fiskalnych.

Czym różni się paragon kelnerski od fiskalnego?

Na pierwszy rzut oka mogą wyglądać prawie tak samo. Są jednak istotne różnice - na paragonie fiskalnym zawsze znajdzie się informacja, że nim jest. Na każdym napisane jest "paragon fiskalny". Do tego zawiera on pełne informacje o przedsiębiorcy - nazwę, adres, NIP oraz unikalne numery transakcji i kasy fiskalnej. Tych danych paragonu kelnerskie nie mają lub najczęściej nie mają. 

Paragony (albo rachunki) kelnerskie potrafią jednak zawierać wykaz kwot podatku VAT. Będą także zawierać zamówione pozycje. 

Najważniejsze jednak, co jest istotne zwłaszcza przy tzw. wynosach, że rachunek kelnerski nie będąc dowodem zakupu znacząco utrudnia reklamację. 

REKLAMA

Skarbówka ostrzega i przypomina "weź paragon"

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa kolejny już rok prowadzą akcję "Weź paragon", w ramach której przypominają, że praktyka wystawiania rachunku kelnerskiego zamiast fiskalnego jest nieuczciwa i szkodliwa. Zarówno dla klienta, jak i państwa. 

Klientowi uniemożliwia lub utrudnia reklamację, a państwo pozbawia dochodów podatkowych. Tymczasem to z podatków finansowana jest edukacja, drogi itp. Rachunki kelnerskie ułatwiają także nieuczciwym pracodawcom płacenie "pod stołem", bez należnych pracownikowi składek emerytalnych (co odbija się na przyszłej emeryturze). 

Za niewydanie paragonu na sprzedawcę może zostać nałożona kara od 200 do 4000 zł. 

Krajowa Administracja Skarbowa zachęca, by w razie otrzymania rachunku kelnerskiego prosić o paragon fiskalny. A w razie odmowy, udokumentować sytuację i zgłosić do KAS. 

REKLAMA

Czytaj także: 

Źródła: MF/Polsat News/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej