Ekstraklasa: Lechia Gdańsk - Arka Gdynia. Derby Trójmiasta dla "Lechistów", goście nie dali rady w dziesiątkę

W ramach 13. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy Lechia Gdańsk wygrała z Arką Gdynia 2:1 (1:1). W Derbach Trójmiasta lepsi okazali się podopieczni Piotra Stokowca. Od 64. minuty zespół Zbigniewa Smółki grał w dziesiątkę, po czerwonej kartce Tadeusza Sochy. Gola na wagę trzech punktów strzelił w końcówce meczu Flavio Paixao.

2018-10-27, 20:05

Kadr z meczu Ekstraklasy Lechia Gdańsk - Arka Gdynia . Foto: PAP/Adam Warżawa

Dużego zadowolenia nie krył po meczu trener Lechii Piotr Stokowiec (IAR)
+

Od samego początku Derbów Trójmiasta do ofensywy przystąpili podopieczni Piotra Stokowca. Zespół Arki Gdynia musiał odpierać ataki gospodarzy. Już w 10. minucie groźnie zrobiło się pod bramką Steinborsa po strzale Nalepy.

Zaledwie chwilę później po fatalnym błędzie golkipera gdańszczan Alomerovicia, piłkę do siatki Lechii skierował Jankowski. Arbiter ostatecznie nie uznał bramki, zawodnik "Arkowców" był na spalonym.

Przez cały czas na stadionie w Gdańsku panowała świetna atmosfera. Wszyscy kibice długo czekali na kolejny mecz, który zadecyduje o panowaniu w Trójmieście.

Głośno na trybunach zrobiło się w 26. minucie kiedy Steinborsa szczęśliwie pokonał Blażej Augustyn. Futbolówka odbiła się od pleców zawodnika "Biało-zielonych" i trafiła do siatki podopiecznych Zbigniewa Smółki.

Ten, który dał powody do radości kibicom z Gdańska, w 36. minucie stał się winowajcą gospodarzy. Po zagraniu ręką w polu karnym przez Augustyna, sędzia skorzystał z VAR-u i wskazał na jedenasty metr.

Rzut karny pewnie wykorzystał Michał Janota. Na kilka minut przed końcem pierwszej części spotkania Lechia remisowała z Arką w Derbach Trójmiasta.

Końcówka pierwszej odsłony spotkania w Gdańsku toczyła się na wysokim poziomie. Obie ekipy starały się zagrozić pod bramką rywala. Ostatecznie wynik nie uległ zmianie. Do przerwy był remis 1:1.

Druga odsłona była gorsza w wykonaniu gospodarzy. Bardziej na kolejnej bramce zależało drużynie z Gdyni.

Od 64. minuty podopieczni Zbigniewa Smółki musieli sobie radzić w dziesiątkę. Drugą żółtą kartkę otrzymał Tadeusz Socha.

Dobrą okazję miał Sobiech w 68. minucie meczu, ale jego piłkę pewnie złapał golkiper Arki Gdynia Steinbors. Mimo przewagi jednego zawodnika Lechia nie mogła znaleźć drogi do bramki przyjezdnych.

Z biegiem minut coraz bardziej zespół Piotra Stokowca naciskał na Arkę. Na dwadzieścia minut przed końcem meczu mogła paść bramka samobójcza po błędzie Helstrupa. Fantastycznym refleksem ponownie popisał się Steinbors.

Przełomowym momentem okazała się 90 minuta spotkania, kiedy bramkę dla Lechii Gdańsk zdobył Flavio Paixao. Na kolejne miesiące w Trójmieście będzie rządził zespół Piotra Stokowca.

13. kolejka piłkarskiej Ekstraklasy:

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 2:1 (1:1)

Bramki: dla Lechii: B. Augustyn - 26, F. Paixao - 90 | dla Arki: M. Janota - 36 (rzut karny)

Czerwona kartka: Tadeusz Socha - 64 (Arka Gdynia)

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń)