Kalendarium - co się wydarzyło w sporcie w 2018 roku?
2018 stał pod znakiem wielu sportowych imprez na całym świecie. Był to rok pełen sukcesów jak również smutnych chwil w historii polskiego sportu. Zapraszamy na kalendarium najważniejszych wydarzeń.
2019-01-01, 13:20
Najważniejsze wydarzenia 2018 roku w sporcie:
STYCZEŃ
6.01 – Kamil Stoch po raz drugi z rzędu zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni. Jako drugi w historii, po Niemcu Svennie Hannawaldzie, wygrał wszystkie konkursy w jednej edycji: w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku i Bischofshofen.
20.01 - Srebrny medal Stocha w mistrzostwach świata w lotach narciarskich w Oberstdorfie. Wygrał Norweg Daniel-Andre Tande.
W argentyńskiej Cordobie zakończył się 40. Rajd Dakar. Wśród kierowców zwyciężył Hiszpan Carlos Sainz, a piąte miejsce zajął Jakub Przygoński. W konkurencji motocyklistów najlepszy okazał się Austriak Matthias Walkner.
27.01 - Polscy himalaiści Adam Bielecki, Jarosław Botor, Piotr Tomala i Denis Urubko wyruszyli śmigłowcami z bazy pod K2 na pomoc uwięzionym na Nanga Parbat Tomaszowi Mackiewiczowi i Francuzce Elisabeth Revol. Po niezwykle niebezpiecznej akcji sprowadzili Revol do bezpiecznego miejsca. Mackiewicza nie udało się uratować.
28.01 - Szwajcarski tenisista Roger Federer zdobył 20. wielkoszlemowy tytuł, triumfując w Australian Open. Dzień wcześniej wśród kobiet zwyciężyła Dunka Caroline Wozniacki. Agnieszka Radwańska i Magda Linette odpadły w trzeciej rundzie, a Magdalena Fręch - w pierwszej.
Piłkarze ręczni Hiszpanii zdobyli w Zagrzebiu tytuł mistrzów Europy, pokonując w finale Szwecję 29:23. Brązowy medal dla Francji. W turnieju finałowym po raz pierwszy od 2000 roku nie grali Polacy.
LUTY
6.02 - Janusz Pożak prezesem Polskiego Związku Kolarskiego. Zastąpił Dariusza Banaszka, który 26 stycznia podał się do dymisji. Nominacja Pożaka kończy najbardziej gorący okres sporu wokół PZKol, zadłużonego, pozbawionego sponsorów i wstrząśniętego aferą na tle obyczajowym. Śledztwo w sprawie nadużyć w PZKol prowadzi od stycznia prokuratura.
7.02 - Belg Vital Heynen został trenerem reprezentacji Polski siatkarzy.
9.02 - Otwarcie zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu pod znakiem ocieplenia relacji między dwoma państwami koreańskimi. Defiladę uczestników zamknął wspólny przemarsz sportowców z obu stron granicy koreańskiej, a w loży honorowej usiedli obok siebie prezydent Korei Południowej Mun Dze In i siostra północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una - Kim Jo Dzong. To pierwsza przedstawicielka panującej dynastii Kimów, która odwiedziła południowego sąsiada od zakończenia wojny koreańskiej w 1953 roku.
10.02 - Kamilowi Stochowi zabrakło 0,4 pkt, by stanąć na podium pierwszego z trzech olimpijskich konkursów skoków narciarskich w Pjongczangu. Na obiekcie normalnym zwyciężył Niemiec Andreas Wellinger. Prowadzący na półmetku Stefan Hula zajął piąte miejsce.
Pierwszy z pięciu startów Justyny Kowalczyk. Dwukrotna mistrzyni olimpijska zajęła 17. lokatę w biegu łączonym. Później była siódma w sprincie drużynowym z Sylwią Jaśkowiec, dziesiąta w sztafecie 4x5 km, zajęła 22. miejsce w sprincie oraz 14. na zakończenie igrzysk w biegu na 30 km techniką klasyczną.
15.02 - Biathlonistka Monika Hojnisz zajęła szóste miejsce w biegu indywidualnym na 15 km w Pjongczangu. Tydzień później w sztafecie Polki były siódme, a w innych konkurencjach wypadły słabo.
17.02 - Kamil Stoch został mistrzem olimpijskim na dużej skoczni, zdobywając trzeci w karierze złoty medal. Cztery lata temu w Soczi był najlepszy w obu konkursach indywidualnych.
Wyświetl ten post na Instagramie.Mam go 😁 Here it is 😊 #kamilstoch #skijumping #peyongchang2018 #wartobyćcierpliwym
19.02 - Skoczkowie narciarscy Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch wywalczyli brązowy medal w konkursie drużynowym. Wygrali Norwegowie, a drugie miejsce zajęli Niemcy, minimalnie wyprzedzając Polaków.
24.02 - Historyczny sukces Ester Ledeckiej. Czeszka została pierwszą w historii sportsmenką, która na zimowych igrzyskach olimpijskich zdobyła złote medale w dwóch dyscyplinach. Po zwycięstwie w narciarskim supergigancie, triumfowała w snowboardowym slalomie gigancie równoległym.
25.02 - Marit Bjoergen wygrała ostatnią konkurencję igrzysk - bieg narciarski na 30 km techniką klasyczną. To zwycięstwo zapewniło Norwegom pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Zdobyli najwięcej w historii zimowych igrzysk medali - aż 39: 14 złotych, 14 srebrnych i 11 brązowych. Łącznie o dwa krążki więcej niż dotychczasowi rekordziści - Amerykanie w Vancouver w 2010 roku.
Podczas ceremonii zakończenia igrzysk Bjoergen odebrała 15. medal olimpijski w karierze, a ósmy złoty. 37-letnia Norweżka stała się w ten sposób najbardziej utytułowanym sportowcem w historii zimowych igrzysk, wyprzedzając swoich rodaków - biathlonistę Ole Einara Bjoerndalena i narciarza Bjoerna Daehliego. W samym Pjongczangu zdobyła pięć krążków.
Oprócz niej największymi gwiazdami igrzysk byli Ledecka oraz zdobywcy trzech złotych medali - francuski biathlonista Martin Fourcade i norweski narciarz Johannes Klaebo.
Turniej hokeja na lodzie, w którym zabrakło zawodników z ligi NHL, obfitował w nieoczekiwane rozstrzygnięcia. W finale Olimpijczycy z Rosji pokonali po dogrywce drużynę Niemiec 4:3. Cała rosyjska ekipa startowała w Pjongczangu pod flagą olimpijską, a nie własną, z powodu skandalu dopingowego m.in. podczas poprzednich igrzysk w Soczi.
MARZEC
3.03 - Adam Kszczot został w Birmingham halowym mistrzem świata w biegu na 800 m. Godzinę później w holenderskim Apeldoorn kolarz torowy Szymon Sajnok sięgnął po złoty medal mistrzostw globu w olimpijskiej konkurencji omnium.
REKLAMA
4.03 - Fantastyczny dzień polskich lekkoatletów w halowych MŚ w Birmingham. Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina zdobyli złoty medal w sztafecie 4x400 m, bijąc wynikiem 3.01,77 rekord świata. W tej samej konkurencji kobiet Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz, Aleksandra Gaworska i Małgorzata Hołub-Kowalik ustąpiły tylko Amerykankom. Ponadto Marcin Lewandowski zdobył srebro na 1500 m, a Piotr Lisek - brąz w skoku o tyczce. Z dorobkiem pięciu krążków biało-czerwoni uplasowali się na trzeciej pozycji w klasyfikacji medalowej, za USA i Etiopią. Rekord świata Polaków w sztafecie przetrwał tylko tydzień.
5.03 - Krzysztof Wielicki, kierownik narodowej wyprawy na niezdobyty zimą szczyt w Karakorum K2 (8611 m), podjął decyzję o zakończeniu akcji górskiej. Powodem były trudne warunki atmosferyczne i brak perspektyw na ich poprawę. Polacy spędzili w górach dwa miesiące.
13.03 - Michał Kwiatkowski wygrał pierwszy w karierze wyścig etapowy kolarskiego cyklu World Tour - Tirreno-Adriatico.
23.03 - Polscy piłkarze przegrali we Wrocławiu z Nigerią 0:1 w pierwszym w roku sprawdzianie przed mistrzostwami świata w Rosji. Cztery dni później pokonali w Chorzowie Koreę Południową 3:2.
25.03 - Kamil Stoch zwyciężył w ostatnim w sezonie konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w słoweńskiej Planicy. Triumf w klasyfikacji generalnej zapewnił sobie tydzień wcześniej w norweskim Vikersund. To druga Kryształowa Kula w jego karierze.
29.03 - Hokeiści GKS Tychy pokonali na własnym lodowisku Tauron KH GKS Katowice 2:1, wygrali finałową serię play off 4-1 i zdobyli trzecie w historii mistrzostwo Polski.
KWIECIEŃ
1.04 - Arkadiusz Michalski i Aleksandra Mierzejewska zostali w Bukareszcie mistrzami Europy w podnoszeniu ciężarów w kategoriach 105 kg oraz +90 kg. W poprzednich dniach na podium stanęli także: Joanna Łochowska (złoto, 53 kg), Kacper Kłos (srebro, 85 kg), a na najniższym stopniu podium - Łukasz Grela (94 kg), Patrycja Piechowiak (69 kg) i Kinga Kaczmarczyk (90 kg).
28.04 - Polscy hokeiści spadli na trzeci poziom rozgrywkowy po porażce z Kazachstanem 1:6 w mistrzostwach świata Dywizji 1A w Budapeszcie. Wcześniej biało-czerwoni przegrali z Włochami 1:3, pokonali Słowenię 4:2 oraz ulegli Wielkiej Brytanii 3:5 i Węgrom 2:3.
30.04 - Siatkarki Chemika Police po raz piąty z rzędu zdobyły tytuł mistrzyń Polski. Z kolejnego sukcesu cieszyły się w Łodzi, gdzie w rewanżowym meczu finału pokonały ŁKS Commercecon 3:1. W pierwszym spotkaniu zwyciężyły 3:0.
Zakończyły się również rozgrywki koszykarek. Po drugi w historii tytuł sięgnęły zawodniczki CCC Polkowice, pokonując we własnej hali Artego Bydgoszcz 59:46. W rywalizacji do trzech wygranych zwyciężyły 3-0.
MAJ
2.05 - Piłkarze Legii Warszawa wywalczyli Puchar Polski. W finale na PGE Narodowym pokonali broniącą trofeum Arkę Gdynia 2:1.
5.05 - PGE Skra Bełchatów mistrzem Polski siatkarzy po zwycięstwie w Kędzierzynie-Koźlu nad broniącą tytułu Zaksą 3:1. Pierwszy mecz finału bełchatowianie wygrali we własnej hali 3:0.
16.05 - Piłkarze Atletico Madryt zwyciężyli po raz trzeci w Lidze Europejskiej. W finale w Lyonie wygrali z Olympique Marsylia 3:0.
20.05 - Burzliwe zakończenie sezonu piłkarskiej ekstraklasy i tytuł mistrza Polski dla Legii Warszawa. Obradująca w trybie pilnym Komisja Ligi Ekstraklasy SA przyznała drużynie ze stolicy walkower za niedokończone spotkanie z Lechem w Poznaniu. Kilka godzin wcześniej mecz został przerwany w 77. minucie z powodu rac rzucanych przez poznańskich kibiców na murawę. Potem kilkudziesięciu fanów "Kolejorza" wbiegło na boisko. W momencie przerwania gry Legia prowadziła 2:0.
Drugie miejsce w rozgrywkach zajęła Jagiellonia Białystok, a trzecie - Lech. Ekstraklasę opuściły Bruk-Bet Termalica Nieciecza oraz Sandecja Nowy Sącz.
26.05 - Real Madryt wygrał Kijowie z Liverpoolem 3:1 w finale piłkarskiej Ligi Mistrzów. "Królewscy" po raz trzeci z rzędu triumfowali w tych rozgrywkach, a po raz trzynasty sięgnęli po Puchar Europy. Bohaterem meczu był zdobywca dwóch bramek Walijczyk Gareth Bale.
27.05 - Chris Froome pierwszym kolarzem z Wielkiej Brytanii, który zwyciężył w wyścigu Giro d'Italia. Sukces zapewnił sobie na 19. etapie, kiedy to po samotnej, 80-kilometrowej ucieczce, wręcz znokautował rywali. Po raz pierwszy od 2001 roku nie startowali Polacy.
31.05 - Pięć dni po triumfie w Lidze Mistrzów Zinedine Zidane zrezygnował z funkcji trenera piłkarzy Realu Madryt. Zastąpił go Julen Lopetegui, który nominację przypłacił utratą funkcji selekcjonera reprezentacji Hiszpanii. Do zamieszania doszło tuż przed rozpoczęciem mundialu w Rosji, gdzie Hiszpanów poprowadził Fernando Hierro.
CZERWIEC
3.06 - Piłkarze ręczni PGE VIVE Kielce po raz piętnasty wywalczyli tytuł mistrzów Polski. W rewanżowym meczu finałowym pokonali u siebie Orlen Wisłę Płock 33:29. Pierwsze spotkanie w Płocku kielczanie także wygrali 33:28.
4.06 - Tytuł mistrza Polski koszykarzy dla Anwilu Włocławek. W szóstym meczu finałowym pokonali na wyjeździe BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 73:65 i wygrali rywalizację play off 4-2. To drugi złoty medal dla drużyny z Włocławka, która poprzednio triumfowała w 2003 roku.
10.06 - Siedem medali, w tym dwa złote, polskich kajakarzy w mistrzostwach Europy w Belgradzie. Na najwyższym stopniu podium stanęły Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek (K2 1000 m) oraz Marta Walczykiewicz (K1 200 m).
W wielkoszlemowym turnieju tenisowym French Open po raz jedenasty zwyciężył Hiszpan Rafael Nadal. Dzień wcześniej w finale pań triumfowała Rumunka Simona Halep. Polacy nie podbili Paryża. Magda Linette odpadła w pierwszej rundzie, a w drugiej - Magdalena Fręch i Hubert Hurkacz. Agnieszka Radwańska nie startowała z powodu kontuzji.
Podczas wyścigu weteranów w Kolonii groźnemu wypadkowi uległ Ryszard Szurkowski. Tuż przed nim przewróciło się dwóch kolarzy, a on sam upadł na twarz. Doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego i czterokończynowego porażenia. Ponadto miał uszkodzoną czaszkę, połamaną w kilku miejscach szczękę, zdeformowany nos, wyrwaną wargę. Najlepszy polski kolarz w historii jest częściowo sparaliżowany, ale od pół roku walczy o powrót do zdrowia. Swój dramat ukrywał przed mediami. Opowiedział o nim dopiero na początku listopada.
12.06 - W ostatnim sprawdzianie przed mundialem w Rosji polscy piłkarze wygrali w Warszawie z Litwą 4:0. Cztery dni wcześniej biało-czerwoni zremisowali w Poznaniu z Chile 2:2.
13.06 - FIFA postanowiła, że gospodarzami piłkarskich mistrzostw świata w 2026 roku będą USA, Meksyk i Kanada.
14.06 - Na inaugurację mundialu w Rosji reprezentacja gospodarzy rozgromiła w Moskwie Arabię Saudyjską 5:0.
19.06 - Falstart polskich piłkarzy w mistrzostwach świata - porażka w Moskwie z Senegalem 1:2.
REKLAMA
24.06 - Nadzieje drużyny Adama Nawałki na dobry występ w Rosji rozwiały się w Kazaniu. Po przegranej z Kolumbią 0:3 reprezentacja straciła szanse awansu do 1/8 finału.
27.06 - Broniący tytułu piłkarze Niemiec po porażce z Koreą Południową 0:2 niespodziewanie szybko zakończyli udział w mistrzostwach świata. Wcześniej przegrali z Meksykiem 0:1 i pokonali Szwecję 2:1.
28.06 - Polska wygrała w Wołgogradzie z Japonią 1:0 na pożegnanie piłkarskich mistrzostw świata.
29.06 - W wieku 72 lat zmarła w Warszawie Irena Szewińska, najbardziej utytułowany polski sportowiec, siedmiokrotna medalistka olimpijska. Była rekordzistką Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach. - W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości żegnamy sportowca stulecia - powiedział 5 lipca podczas mszy świętej pogrzebowej prezydent Andrzej Duda.
30.06 - W najciekawszym meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata Francja pokonała Argentynę 4:3. Tego samego dnia odpadł z turnieju mistrz Europy - Portugalia, a później: Hiszpania, Dania, Meksyk, Szwajcaria oraz grupowi rywale Polaków - Japonia i Kolumbia.
LIPIEC
1.07 - Siatkarze plażowi Bartosz Łosiak i Piotr Kantor wygrali turniej World Tour w Warszawie.
3.07 - Prezes PZPN Zbigniew Boniek ogłosił, że Adam Nawałka pozostanie selekcjonerem reprezentacji Polski tylko do 30 lipca.
5.07 - Po porażce z USA 0:3 polscy siatkarze odpadli z turnieju Final Six Ligi Narodów w Lille. Wcześniej biało-czerwoni przegrali z Rosją 1:3. W finale Rosjanie pokonali Francuzów 3:0.
6.07 - Francja wygrała z Urugwajem 2:0, a Belgia z Brazylią 2:1 w ćwierćfinałach piłkarskich mistrzostw świata.
7.07 - Skład półfinalistów mundialu uzupełniły Anglia i Chorwacja. Anglicy pokonali Szwedów 2:0, a Chorwaci po rzutach karnych (4-3) wyeliminowali Rosjan. Po 120 minutach gry był remis 2:2.
Maciej Janowski wygrał żużlową Grand Prix Szwecji w Hallstavik.
10.07 - Real Madryt ogłosił, że jego najlepszy piłkarz Cristiano Ronaldo odchodzi do Juventusu Turyn. W ciągu 10 lat Portugalczyk w koszulce "Królewskich" rozegrał 438 meczów i zdobył 451 bramek, przyczyniając się do zdobycia dwóch tytułów mistrza Hiszpanii oraz czterech triumfów w Lidze Mistrzów.
Piłkarze Francji awansowali do finału mistrzostw świata. W Sankt Petersburgu pokonali Belgię 1:0.
11.07 - Drugim finalistą mundialu została Chorwacja. W Moskwie Chorwaci wygrali z Anglikami 2:1.
12.07 - Jerzy Brzęczek będzie selekcjonerem reprezentacji Polski - poinformował PZPN. Następca Adama Nawałki ostatnio pracował jako trener Wisły Płock. W przeszłości był kapitanem drużyny narodowej, a wcześniej olimpijskiej, z którą wywalczył srebro na igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku.
14.07 - Trzecie miejsce w mistrzostwach świata dla piłkarzy Belgii, którzy w Sankt Petersburgu wygrali z Anglią 2:0. To najlepszy wynik w historii startów "Czerwonych Diabłów" w mundialach.
Piłkarze Arki Gdynia po raz drugi z rzędu zdobyli Superpuchar, pokonując w Warszawie Legię 3:2.
Wyświetl ten post na Instagramie.20 ans 🎂🎉 Bon anniversaire @k.mbappe ! #FiersdetreBleus - Happy 20th birthday @k.mbappe 🎂🎉
15.07 - Drugi w historii tytuł mistrzów świata dla piłkarzy Francji, którzy w finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2. Poprzednio "Trójkolorowi" triumfowali w 1998 roku, a wówczas ich kapitanem był Didier Deschamps - obecny selekcjoner.
Złotą Piłką dla najlepszego piłkarza turnieju został uhonorowany Chorwat Luka Modrić. Złote Rękawice dla najlepszego bramkarza otrzymał Belg Thibaut Courtois. Królem strzelców z sześcioma trafieniami został Anglik Harry Kane, najlepszym piłkarzem młodego pokolenia - Francuz Kylian Mbappe, natomiast nagrodę fair play przyznano reprezentacji Hiszpanii.
Na kortach Wimbledonu triumf Novaka Djokovicia. Serbski tenisista zdobył 13. tytuł wielkoszlemowy, a czwarty w Londynie. Dzień wcześniej w finale kobiet zwyciężyła Niemka Angelique Kerber, a w rywalizacji juniorek - Iga Świątek.
21.07 - Bartosz Zmarzlik wygrał żużlową Grand Prix w Cardiff. Trzecie miejsce zajął Maciej Janowski.
22.07 - Andrzej Bargiel zdobył szczyt K2 (8611 m) i jako pierwszy na świecie zjechał na nartach do podstawy góry.
REKLAMA
29.07 - Brytyjczyk Geraint Thomas wygrał największy wyścig kolarski Tour de France. Wyprzedził Holendra Toma Dumoulina oraz kolegę klubowego z grupy Sky i rodaka Chrisa Froome'a, czterokrotnego triumfatora "Wielkiej Pętli". Swój udział w tym sukcesie miał Michał Kwiatkowski, który należał do ich najbardziej pożytecznych pomocników. W jeździe na czas w przeddzień zakończenia wyścigu Polak zajął czwarte miejsce.
31.07 - Legia Warszawa odpadła w drugiej rundzie kwalifikacji piłkarskiej Ligi Mistrzów, mimo zwycięstwa na wyjeździe nad Spartakiem Trnawa 1:0. Polski zespół przegrał pierwsze spotkanie na swoim stadionie 0:2.
SIERPIEŃ
3.08 - Pływacy Jan Świtkowski, Konrad Czerniak, Jakub Kraska i Kacper Majchrzak zdobyli w Glasgow brązowy medal mistrzostw Europy w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym. W Szkocji rozpoczyna się organizowany po raz pierwszy multidyscyplinarny czempionat Starego Kontynentu także w wioślarstwie, triathlonie, golfie, kolarstwie i gimnastyce, a za kilka dni w Berlinie do rywalizacji przystąpią lekkoatleci.
4.08 - W Glasgow na najwyższym stopniu podium stanęły wioślarki z czwórki podwójnej: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann. Brązowe medale dla czwórki bez sterniczki i czwórki podwójnej mężczyzn. Ponadto na torze kolarskim brąz Justyny Kaczkowskiej w wyścigu na 3 km na dochodzenie.
5.08 - Złoty medal w Glasgow kolarza torowego Wojciecha Pszczolarskiego w wyścigu punktowym oraz srebro wioślarek Weroniki Deresz i Joanny Dorociak w dwójce podwójnej wagi lekkiej.
7.08 - Na torze kolarskim w Glasgow brązowy medal Szymona Krawczyka w wyścigu eliminacyjnym. W Berlinie pierwszy dzień sukcesów polskich lekkoatletów. W rzucie młotem złoty medal Wojciecha Nowickiego i srebrny Pawła Fajdka. Dublet także w pchnięciu kulą - zwycięstwo Michała Haratyka przed Konradem Bukowieckim.
8.08 - Pływak Radosław Kawęcki zdobył srebro w wyścigu na 200 m stylem grzbietowym. To ostatni medal polskich sportowców w multidyscyplinarnych mistrzostwach Europy w Glasgow. W Berlinie Paulina Guba została mistrzynią Europy w pchnięciu kulą.
10.08 - Michał Kwiatkowski wygrał w Bukowinie Tatrzańskiej wyścig kolarski Tour de Pologne. Po drodze odniósł zwycięstwa etapowe w Szczyrku i w Bielsku-Białej.
W Berlinie srebrny medal Marcina Lewandowskiego w biegu na 1500 m.
11.08 - Wspaniała sobota polskich lekkoatletów w Berlinie. W ciągu półtorej godziny Justyna Święty-Ersetic zdobyła dwa złote medale mistrzostw Europy: w biegu na 400 m oraz w sztafecie 4x400 m. Ponadto Adam Kszczot po raz trzeci z rzędu został mistrzem Europy w biegu na 800 m.
12.08 - Na zakończenie lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie złoty medal Anity Włodarczyk w rzucie młotem, brązowy w tej konkurencji Joanny Fiodorow i srebrny Sofii Ennaoui w biegu na 1500 m. Polska z dorobkiem 12 krążków - siedmiu złotych, czterech srebrnych i jednego brązowego - zajęła w klasyfikacji medalowej drugie miejsce za Wielką Brytanią.
15.08 - Piłkarze Atletico Madryt po wygranej z Realem Madryt 4:2 po dogrywce zdobyli w Tallinnie Superpuchar UEFA.
16.08 - W trzeciej rundzie kwalifikacji Ligi Europejskiej odpadły Legia Warszawa, Jagiellonia Białystok i Lech Poznań. Szczególnie bolesną porażkę poniosła Legia, która nie poradziła sobie z luksemburskim F91 Dudelange. Nie pomógł zatrudniony trzy dni wcześniej przy Łazienkowskiej portugalski szkoleniowiec Ricardo Sa Pinto. W połowie sierpnia nie ma już polskich drużyn w europejskich pucharach.
26.08 - Polscy kajakarze zakończyli start w mistrzostwach świata w portugalskim Montemor z dorobkiem sześciu medali - trzech srebrnych i trzech brązowych. Najcenniejsze - brązowe - wywalczyły w konkurencjach olimpijskich Dorota Borowska (C1 200 m) oraz czwórka w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Katarzyna Kołodziejczyk i Helena Wiśniewska (K4 500 m).
WRZESIEŃ
7.09 - Od remisu w Bolonii z Włochami 1:1 rozpoczęli polscy piłkarze udział w pierwszej edycji Ligi Narodów. Był to debiut selekcjonera Jerzego Brzęczka.
8.09 - Patryk Dudek wygrał żużlową Grand Prix w słoweńskim Krsku.
9.09 - W US Open triumf serbskiego tenisisty Novaka Djokovicia. Dzień wcześniej Naomi Osaka została pierwszą Japonką z wielkoszlemowym tytułem. W innych finałach w Nowym Jorku wystąpiło dwoje Polaków, ale ponieśli porażki: w deblu Łukasz Kubot z Brazylijczykiem Marcelo Melo, a w mikście Alicja Rosolska z Chorwatem Nikolą Mekticiem. W singlu już w pierwszej rundzie odpadły Agnieszka Radwańska i Magda Linette, natomiast w drugiej - Hubert Hurkacz.
11.09 - W towarzyskim meczu piłkarskim we Wrocławiu Polska zremisowała z Irlandią 1:1.
15.09 - Po sukcesie w mistrzostwach Europy w Glasgow Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann zostały w Płowdiw mistrzyniami świata w wioślarskiej czwórce podwójnej. 23 listopada w Berlinie Polki otrzymały nagrodę międzynarodowej federacji dla najlepszej kobiecej osady 2018 roku.
16.09 - Brytyjczyk Simon Yates wygrał wyścig kolarski Vuelta a Espana. Na początku rywalizacji przez trzy dni koszulkę lidera zakładał Michał Kwiatkowski, ale pod koniec drugiego tygodnia wypadł ze ścisłej czołówki.
23.09 - Li Qian została w hiszpańskim Alicante mistrzynią Europy w tenisie stołowym. Brązowy medal zdobyła Katarzyna Grzybowska-Franc, która w półfinale przegrała z koleżanką z reprezentacji Polski.
24.09 - Luka Modrić najlepszym piłkarzem świata sezonu 2017/18 w plebiscycie FIFA. Grający w Realu Madryt chorwacki wicemistrz globu przełamał dziesięcioletnią hegemonię Portugalczyka Cristiano Ronaldo i Argentyńczyka Lionela Messiego.
27.09 - UEFA wybrała Niemcy na gospodarza piłkarskich mistrzostw Europy w 2024 roku. Jedynym kontrkandydatem była Turcja.
29.09 - Żużlowcy Fogo Unii Leszno po raz 16. zostali drużynowymi mistrzami Polski. W rewanżowym meczu finałowym pokonali Cash Broker Stal Gorzów 50:40. Pierwsze spotkanie gorzowianie wygrali na własnym stadionie 46:44.
REKLAMA
30.09 - Polscy siatkarze obronili tytuł mistrzów świata, pokonując w finale w Turynie Brazylijczyków 3:0 (28:26, 25:20, 25:23). Za najbardziej wartościowego zawodnika turnieju w Bułgarii i we Włoszech uznano Bartosza Kurka, bohatera m.in. finałowego meczu.
W Innsbrucku mistrzem świata kolarskiej elity został Hiszpan Alejandro Valverde. Najlepszy z Polaków Rafał Majka zajął 35. miejsce, a Michał Kwiatkowski nie ukończył wyścigu.
PAŹDZIERNIK
6.10 - Tai Woffinden wywalczył mistrzostwo świata w jeździe na żużlu. Brytyjczyk triumfował w turnieju Grand Prix w Toruniu, ostatnich zawodach cyklu, ale tytuł zapewnił sobie już po półfinale. Srebrny medal zdobył Bartosz Zmarzlik.
11.10 - Polska przegrała w Chorzowie z Portugalią 2:3 w spotkaniu piłkarskiej Ligi Narodów. Jedną z bramek zdobył Jakub Błaszczykowski, rozgrywający rekordowy 103. mecz w drużynie narodowej. Po raz setny wystąpił w niej Robert Lewandowski.
14.10 - Druga porażka polskich piłkarzy w meczu Ligi Narodów w Chorzowie - tym razem z Włochami 0:1, oznaczająca spadek do Dywizji B. Biało-czerwoni stracili bramkę w ostatniej akcji spotkania.
28.10 - Brytyjczyk Lewis Hamilton zapewnił sobie piąty tytuł mistrza świata w Formule 1, zajmując czwarte miejsce w Grand Prix Meksyku. W całym sezonie wygrał 11 z 21 wyścigów.
29.10 - Funkcjonariusze policji zatrzymali byłego trenera kobiecej kadry narodowej w kolarstwie górskim i byłego dyrektora sportowego w Polskim Związku Kolarskim Andrzeja P., podejrzanego o trzy gwałty i jedną próbę gwałtu. Dzień później na wniosek prokuratury i za zgodą sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.
LISTOPAD
3.11 - Natalia Maliszewska wygrała wyścig na 500 metrów w zawodach Pucharu Świata w short tracku na lodowisku w Calgary. To pierwsze zwycięstwo polskiego łyżwiarza w tym cyklu.
9.11 - Arkadiusz Michalski zdobył w Aszchabadzie brązowy medal mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów w nowej kategorii 109 kg.
10.11 - Pierwszy medal w historii polskiego karate olimpijskiego, w dodatku złoty. Wywalczyła go w Madrycie Dorota Banaszczyk w kategorii do 55 kg.
12.11 - Drugie zwycięstwo Natalii Maliszewskiej w zawodach Pucharu Świata - tym razem w Salt Lake City i ponownie na dystansie 500 m.
14.11 - Najlepsza polska tenisistka Agnieszka Radwańska ogłosiła zakończenie kariery. 29-letnia zawodniczka, którą w tym roku trapiły problemy zdrowotne, przez 13 lat zawodowej kariery wygrała 20 turniejów WTA. W 2012 roku dotarła do finału wielkoszlemowego Wimbledonu, a w 2015 triumfowała w kończących sezon WTA Finals w Singapurze.
15.11 - Polska przegrała z Czechami 0:1 w towarzyskim meczu piłkarskim w Gdańsku.
17.11 - W Wiśle inauguracja kolejnego sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich. W konkursie drużynowym zwycięstwo Polaków w składzie: Piotr Żyła, Jakub Wolny, Dawid Kubacki i Kamil Stoch.
REKLAMA
Wyświetl ten post na Instagramie.I'm grateful for having the best and most loyal fans in all of tennis ❤❤❤
18.11 - Niemiecki tenisista Alexander Zverev wygrał kończący sezon turniej ATP Finals.
20.11 - Polska zremisowała w Guimaraes z Portugalią 1:1 w ostatnim meczu piłkarskiej Ligi Narodów. Biało-czerwoni już wcześniej stracili szansę utrzymania w najwyższej dywizji, ale zapewnili sobie miejsce w pierwszym koszyku przed losowaniem grup eliminacji Euro 2020.
W pożarze swego domu w Hipolitowie (powiat miński) śmierć poniósł jeden z najbardziej cenionych polskich trenerów bokserskich Andrzej Gmitruk. Był szkoleniowcem m.in. Andrzeja Gołoty, Tomasza Adamka, Artura Szpilki i Mateusza Masternaka.
22.11 - Zespół Williams-Mercedes ogłosił powrót po długiej przerwie do Formuły 1 Roberta Kubicy. 33-letni Polak stracił miejsce w bolidzie F1 po wypadku podczas rajdu Ronde di Andora w 2011 roku.
28.11 - Norweg Magnus Carlsen obronił Londynie tytuł mistrza świata w szachach. W rozpoczętym 9 listopada meczu pokonał reprezentanta USA, młodszego o 20 miesięcy Fabiano Caruanę po dogrywce 9:6.
GRUDZIEŃ
2.12 - Austria, Izrael, Słowenia, Macedonia i Łotwa będą rywalami Polski w eliminacjach piłkarskich mistrzostw Europy 2020. Biało-czerwoni byli wśród najwyżej rozstawionych zespołów podczas losowania w Dublinie. Rywalizację rozpoczną wyjazdowym spotkaniem z Austrią 21 marca.
W Częstochowie zakończyły się klubowe mistrzostwa świata siatkarzy. W finale Trentino Volley pokonało inną włoską drużynę Cucine Lube Civitanova 3:1. Czwarte miejsce zajęła Asseco Resovia Rzeszów, a PGE Skra Bełchatów nie wyszła z grupy.
3.12 - Po zwycięstwie w plebiscycie FIFA Chorwat Luka Modrić zdobył również Złotą Piłkę magazynu "France Football" dla najlepszego zawodnika 2018 roku. Wicemistrz świata z Rosji i triumfator Ligi Mistrzów także i na tym polu przerwał trwającą 10 lat dominację Cristiano Ronaldo i Lionela Messiego.
6.12 - Biathlonistka Monika Hojnisz zajęła drugie miejsce w biegu indywidualnym na 15 km w Pucharze Świata w Pokljuce. To jej najlepszy wynik w tym cyklu.
16.12 - Radosław Kawęcki zdobył brązowy medal w wyścigu na 200 m stylem grzbietowym pływackich mistrzostw świata na krótkim basenie w chińskim Hangzhou.
Piłkarki ręczne Francji wygrały w Paryżu z Rosją 24:21 w finale mistrzostw Europy. Brązowy medal dla Holandii. Polki rozegrały w turnieju trzy mecze i wszystkie przegrały.
REKLAMA
18.12 - Jose Mourinho został zwolniony z funkcji trenera piłkarzy Manchesteru United. Portugalczyk pracował na Old Trafford od maja 2016 roku. W poprzednim sezonie "Czerwone Diabły" były wicemistrzami Anglii, ale w obecnym grają słabo.
22.12 - Piłkarze Realu Madryt po raz trzeci z rzędu wygrali klubowe mistrzostwa świata. W sobotnim finale w Abu Zabi pokonali gospodarza turnieju Al-Ain FC 4:1 (1:0). Trzecie miejsce zajął River Plate Buenos Aires.
26.12 - Kamil Stoch zdobył w Zakopanem tytuł mistrza Polski w skokach narciarskich. Drugi był Dawid Kubacki, a trzeci Stefan Hula.
(mb)
REKLAMA