Dorota Banaszczyk z nagrodą od Witolda Bańki. Polska Unia Karate odpowiada ministrowi sportu

2019-02-18, 13:02

Dorota Banaszczyk z nagrodą od Witolda Bańki. Polska Unia Karate odpowiada ministrowi sportu
Dorota Banaszczyk. Foto: materiały prasowe/karate-polska.pl

W miniony piątek Witold Bańka podjął decyzję o przyznaniu nagrody finansowej Dorocie Banaszczyk, mistrzyni świata w karate olimpijskim. W tle cały czas tli się konflikt między działaczami. Na słowa ministra sportu szybko zareagowała Polska Unia Karate, którą reprezentuje Banaszczyk. - Na chwilę obecną PUK nie posiada statusu polskiego związku sportowego, więc w myśl obowiązujących przepisów prawa nie mogła złożyć stosownego wniosku - czytamy na Facebooku w komunikacie organizacji. 

Dorota Banaszczyk, która startuje w kategorii wagowej do 55 kg, w listopadzie 2018 roku została mistrzynią świata w karate olimpijskim jako pierwsza w historii reprezentantka Polski. Tytuł wywalczyła w Madrycie. 22-latka poinformowała ostatnio na Facebooku, iż zajęła drugie miejsce w plebiscycie Dziennika Łódzkiego na sportowca roku, dodając, że "chociaż w ten sposób" doceniono jej wynik.

"Wojna" działaczy?

Sprawa ma związek z konfliktem między Polskim Związkiem Karate a Polską Unią Karate, w której zrzeszony jest Olimp Łódź, który reprezentuje Banaszczyk. Mimo, iż Światowa Federacja Karate (WKF) uznała PUK, a konkurencyjną organizację wyrzuciła ze swoich szeregów, PZK ciągle posiada status związku sportowego i związane z nim prawo finansowania startów reprezentantów z ministerialnych środków.

Powiązany Artykuł

Banaszczyk 1200 f.jpg
Dorota Banaszczyk ambasadorką Energi. "Dziękuję za zaufanie" [TYLKO U NAS]

Ze względu na tę sytuację, Banaszczyk nie mogła otrzymać ani stypendium z ministerstwa, ani nagrody z urzędu miasta Łodzi, gdzie mieszka. Z własnej kieszeni musiała też sfinansować niedawny start w prestiżowych zawodach z cyklu Karate Premier League w Paryżu, gdzie zajęła drugie miejsce.

Nagroda od ministra sportu

Banaszczyk na własnej skórze przekonała się o konflikcie działaczy. Obecnie funkcjonuje Polski Związek Karate (PZK) oraz Polska Unia Karate (PUK). PZK jest nieakceptowany przez światową federację, z kolei PUK tak, jednak nie ma w Polsce statusu związku sportowego. Obie organizacje mogły złożyć wniosek o przyznanie nagrody dla Banaszczyk i jej trenera. Taki wniosek jednak nie wpłynął, na co zareagował Witold Bańka przyznając specjalną nagrodę finansową.


Co na to PUK?

Po decyzji Witolda Bańki długo nie trzeba było czekać na reakcję ze strony Polskiej Unii Karate (PUK). Jeszcze tego samego dnia organizacja przedstawiła swoje stanowisko w tej sprawie. 

- Szanowny Panie Ministrze, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki z dnia 14 listopada 2017 r. w sprawie wyróżnień i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe, (§ 3.2) „Wniosek o przyznanie nagrody pieniężnej za wybitne osiągnięcia sportowe, zwanej dalej „nagrodą”, lub wyróżnienia polski związek sportowy składa ministrowi właściwemu do spraw kultury fizycznej do dnia 31 stycznia roku następnego – jeżeli warunki do przyznania nagrody lub wyróżnienia zostały spełnione po dniu 31 października danego roku.” Na chwilę obecną Polska Unia Karate nie posiada statusu polskiego związku sportowego, więc w myśl obowiązujących przepisów prawa nie mogła złożyć stosownego wniosku - czytamy w komunikacie Polskiej Unii Karate. 

Powiązany Artykuł

Banaszczyk 1200 f.jpg
Witold Bańka przyznał Dorocie Banaszczyk nagrodę za MŚ

Zgodnie z Ustawą o Sporcie Polska Unia Karate złożyła wniosek o wyrażenie zgody na utworzenie przez PUK polskiego związku sportowego w sporcie karate olimpijskie. Obecnie PUK czeka na odpowiedź ze strony ministerstwa sportu. 

(mb), PolskieRadio24.pl/Facebook/Polska Unia Karate

Polecane

Wróć do strony głównej