Wyboista droga dwukrotnego mistrza Polski. Stal Mielec nie zardzewiała i znów jest w elicie
W tym roku mija 84 lat, kiedy 10 kwietnia 1939 roku w Mielcu utworzono Fabryczny Klub Sportowy. Największe sukcesy Stali Mielec przypadają na lata 70., kiedy zespół z Podkarpacia dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Polski: w sezonach 1972/1973 i 1975/1976.
2023-04-10, 13:00
- Największe sukcesy Stali przypadają na lata 70. XX wieku
- Prócz mistrzostwa Polski mielczanie dotarli również do ćwierćfinału Pucharu UEFA w sezonie 1975/1976
- W zespole Stali Mielec występowali czołowi polscy piłkarze: Henryk Kasperczak, Grzegorz Lato, Jan Domarski, Andrzej Szarmach czy Zygmunt Kukla
- Od sezonu 2020/2021 Stal Mielec znów występuje w Ekstraklasie
Piłkarze Stali Mielec w piątek zapewnili sobie awans do Ekstraklasy, wygrywając 3:0 z Zagłębiem Sosnowiec. Po 24 latach nieobecności kibice znów zobaczą mielczan na najwyższym poziomie rozgrywek.
Od największych sukcesów drużyny z Podkarpacia minęło sporo czasu. Starsi kibice biało-niebieskich wciąż pamiętają spotkania w ramach europejskich pucharów, kiedy mielczanie mierzyli się z ówczesnymi legendami futbolu - Realem Madryt, Crveną Zvezdą Belgrad czy Hamburgerem SV.
Reprezentacyjna Stal Mielec
Początek największych sukcesów w historii Stali to sezon 1972/1973, kiedy mielczanie po raz pierwszy sięgnęli po mistrzostwo Polski. Kolejne lata to między innymi trzecie miejsce i bardzo dobra gra w wykonaniu biało-niebieskich, którzy w swoim składzie posiadali czołowych graczy kadry narodowej.
REKLAMA
W zespole z Podkarpacia występowali m.in: Grzegorz Lato, Henryk Kasperczak i Jan Domarski, którzy pojechali na mistrzostwa świata w 1974 roku, odbywające się na boiskach Republiki Federalnej Niemiec. Nie był to jedyny mundial, na którym biało-czerwoni posiadali w składzie piłkarzy z Mielca. Podobnie było w Argentynie (1978), gdzie barwy Stali reprezentowali Andrzej Szarmach oraz bramkarz Zygmunt Kukla. Z kolei w 1982 roku w Hiszpanii wystąpił pomocnik mielczan Włodzimierz Ciołek.
Legia upokorzona w Mielcu
Kolejnym historycznym osiągnięciem mielczan było drugie mistrzostwo Polski w sezonie 1975/1976, gdzie walka toczyła się praktycznie do ostatniej kolejki rozgrywek ligowych. Podkarpacką drużynę prowadził trener Edmund Zientara, któremu udało się wywalczyć tytuł. Szlagierem okazał się domowy mecz przeciwko Legii Warszawa, która została upokorzona w Mielcu 6:0.
W zwycięskim sezonie Stal dotarła również do finału Pucharu Polski, jednak musiała uznać wyższość piłkarzy Śląska Wrocław (0:1).
REKLAMA
1976 rok to również niesamowite osiągnięcie polskiego klubu, który zameldował się w ćwierćfinale Pucharu Europy. Stal zremisowała na wyjeździe z Hamburgerem SV 1:1, ale przegrała u siebie 0:1 i odpadła z rozgrywek. W tym czasie mielczanie podejmowali na swoim stadionie wielkie marki, m.in. Real Madryt. Oba te spotkania w Mielcu, zarówno z "Królewskimi", jak i HSV, obejrzało ponad 40 tys. kibiców.
Powolny kryzys
Z czasem mimo całkiem dobrej kadry mielczanie zaczęli mieć coraz większe problemy, które spowodowały spadek do niższej klasy rozgrywkowej. Nawet mimo późniejszego awansu do pierwszej ligi nie udało się odzyskać dawnego blasku. Ostatecznie w sezonie 1995/1996 Stal Mielec została zdegradowana do niższej ligi.
Sezon 1996/1976 drużyna z Podkarpacia rozpoczęła na boiskach drugiej ligi. Jak się później okazało, było to pogłębienie trwającego od dłuższego czasu kryzysu, którego Stal nie była w stanie zatrzymać.
W zespole biało-niebieskich pojawiły się problemy finansowe związane z zawirowaniami w Wytwórni Przemysłu Komunikacyjnego, która była sponsorem Stali. Z powodu kłopotów finansowych klub był zmuszony pozbyć się niektórych zawodników. Wkrótce pojawiły się również strajki w drużynie, a piłkarze odmówili nawet wyjścia na mecz z Cracovią. Był to początek końca Stali Mielec.
REKLAMA
Rdzewiejąca Stal
12 czerwca 1997 roku na Walnym Zgromadzeniu Członków FKS PZL-Stal podjęto decyzję o ogłoszeniu upadłości klubu. Wcześniej Stal Mielec zanotowała kilka porażek, z kolei forma drużyny pozostawiała wiele do życzenia. Była to najgorsza decyzja w historii mieleckiego zespołu i nikt nie wiedział, jaka będzie przyszłość piłki w jednym z czołowych miast województwa podkarpackiego.
Biało-niebiescy rozpoczęli odbudowę na piątym szczeblu ligowym. Małym krokiem w kierunku wyjścia z kryzysu był sezon 2008/2009, kiedy Stali udało się awansować do trzeciej ligi lubelsko-podkarpackiej. Tutaj jednak drużyna musiała się zmagać z różnymi kłopotami, ale w konsekwencji udało się mielczanom uratować przed spadkiem.
Zarząd klubu na sezon 2012/2013 postawił jasny cel - awans. Piłkarzom Stali Mielec udało się wywalczyć promocję do drugiej ligi, wtedy jeszcze podzielonej na grupę wschodnią i zachodnią. Na tym etapie ekipa z Podkarpacia spędziła trzy sezony, po których udało się wrócić na zaplecze Ekstraklasy. 15 maja 2016 roku w meczu z Energetykiem ROW Rybnik Stal odniosła zwycięstwo, pieczętując powrót do pierwszej ligi.
REKLAMA
Mielczanie znów w elicie
Prawie dwie dekady czekali kibice i fani z Mielca na to, by ich drużyna zagrała na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. W Fortuna 1 Lidze mielczanie potrzebowali trzech lat, by znów przejść o szczebel wyżej. Sezon 2019/2020 okazał się najlepszy i z dwoma punktami przewagi nad drugim Podbeskidziem Bielsko-Biała Stal bezpośrednio zapewniła sobie grę w elicie.
Teraz Stal Mielec pisze kolejny rozdział w swojej bogatej historii. Od sezonu 2020/2021 drużyna z Podkarpacia znów gra w Ekstraklasie. Obecnie zespół zajmuje 10. miejsce w tabeli. Ostatnie dwa lata mielczanie zakończyli rywalizację na 14. i 15. miejscu.
Sukcesy Stali Mielec:
Mistrz Polski - 1973, 1976
Wicemistrz - 1975
Trzecie miejsce - 1974, 1979, 1982
Finalista Pucharu Polski - 1976
Puchar UEFA - ćwierćfinał w 1976
Tabela Wszech Czasów Ligi Polskiej - 16. miejsce
REKLAMA
Mateusz Brożyna
Czytaj także:
- PZPN wydał oświadczenie ws. afery z udziałem polskich sędziów w Grecji. "Nie ma żadnych dowodów"
- AEK Ateny - Aris Saloniki. Paweł Raczkowski komentuje aferę w Grecji: zostałem opluty przez "fana" Panathinaikosu
- AEK Ateny - Aris Saloniki. Paweł Raczkowski odsunięty od hitu ligi greckiej! Awantura alkoholowa w tle
- Grecka afera sprowokowana? Olympiakos Pireus wydał oświadczenie ws. Pawła Raczkowskiego i polskich sędziów
- Michał Probierz zabrał głos ws. Pawła Raczkowskiego. Mocny wpis trenera młodzieżówki
- Szef Kolegium Sędziów PZPN: Paweł Raczkowski nie będzie sędziował meczów Lecha
>>> Więcej o Ekstraklasie <<<
REKLAMA
REKLAMA