X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

80 lat polskiego himalaizmu - sukcesy z najwyższej półki przeplatane dramatami

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 17:42
Osiemdziesiąt lat polskiego himalaizmu to wiele sukcesów, z najwyższej światowej półki, ale też sporo dramatów i tragedii - podkreślił pierwszy zdobywca Mount Everestu zimą (1980) Leszek Cichy przed oficjalną inauguracją obchodów rocznicy.
Audio
  • W związku z obchodami 80-lecia polskiego himalaizmu, Janusz Kalinowski - rzecznik prasowy imprez rocznicowych 2019 - zapowiada jubileuszową wyprawę na szczyt Nanda Devi East (IAR)
Himalaje
Himalaje Foto: shutterstock

Specjalny projekt wydarzenia na to 80-lecie przygotował Klub Sportowy Polskie Himalaje we współpracy z Fundacją Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Obchody zainauguruje Warszawska Noc Himalajska w hołdzie polskim alpinistom w kinie Luna 10 maja z udziałem czołowych wspinaczy (m.in. Sylwii Bajek, Szczepana Brzeskiego, Rafała Froni, Jarosława Gawrysiaka, Jana Lenczowskiego, Jerzego Natkańskiego, Dariusza Załuskiego), podróżników (Bartosza Malinowskiego, Marcina Mentela), a także autorów książek, reżyserów, filmowców i montażystów zaprezentowanych zostanie kilkanaście filmów, w tym dwa prapremierowe - "Everest dla każdego" i "Ulice Katmandu".

Dlaczego akurat noc himalajska?

- Ano dlatego, bowiem zazwyczaj w nocy rozpoczynają się ataki szczytowe. A tych były setki – jedne kończyły się sukcesami, inne dramatami. Na przestrzeni tych 80 lat na wszystkich 14 ośmiotysięcznikach na zawsze pozostało 33 Polaków. Wyprawę na Everest w maju 1989 roku określono największą tragedią w dziejach polskiego himalaizmu. 30 lat temu zginęli w lawinie: Eugeniusz Chrobak, Mirosław Dąsal, Mirosław Gardzielewski, Zygmunt Heinrich i Wacław Otręba - przypomniała wybitna alpinistka Anna Czerwińska.

Dyrektor Fundacji im. Kukuczki dodał, że celem "projektu osiemdziesięciolecia” jest też zebranie środków na budowę w Nepalu czortenu pamięci Polaków, którzy zginęli na 14 ośmiotysięcznikach. Monument stanie na terenie Parku Narodowego Sagmaratha w Namche Bazar na wysokości ok. 3500 m przy popularnym szlaku z Lukli do bazy pod Everest.

Początki polskich kontaktów z Himalajami datują się od połowy lat 20. XX wieku. Prekursorem był Adam Karpiński. Warszawski alpinista już w 1924 roku wystąpił z inicjatywą zaatakowania Everestu. Wkrótce jednak stało się jasne, że dopóki ta góra pozostanie niezdobyta, Anglicy, od których w dużym stopniu zależało pozwolenie na wyprawę, nie dopuszczą, aby jakakolwiek inna nacja podejmowała próbę ataku. Plany himalajskie trzeba było na jakiś czas odłożyć.

"Rezerwowym celem" dla polskich wspinaczy był dziewiczy szczyt Nanda Devi East (7434 m). Pozwolenie władz brytyjskich na organizację ekspedycji przyszło późno - w ostatnich dniach lutego 1939 roku. Na kierownika wyprawy został powołany jej największy entuzjasta - Karpiński, a w skład zespołu weszli ponadto Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak oraz - po długich dyskusjach - znacznie mniej doświadczony Janusz Klarner.

Opóźnienie sprawiło, że działalność ekipy przypadła w niekorzystnej porze monsunowej. 25 maja założono bazę u podnóży wysokiej na 3000 m wschodniej ściany Nanda Devi East, a na wierzchołku stanęli Bujak i Klarner.

Czytaj dalej
everest 1200 f.jpg
Mount Everest otwiera podwoje. Zapowiada się szczyt emocji na dachu świata

Na długie lata było to największe osiągnięcie polskiego alpinizmu oraz polski rekord wysokości. Niestety, radość z tego sukcesu szybko uległa przyćmieniu. W czasie próby zdobycia szczytu Tirsuli (7074 m), w nocy z 18 na 19 lipca, pod zwałami lawiny zginęli Bernadzikiewicz i Karpiński. Ciała ich nie zostały odnalezione.

Taki był - triumfalny i tragiczny - początek polskiego himalaizmu, o którego sukcesach głośno potem było w świecie. Wojna zaprzepaściła na długo wszelkie szanse nowych zdobyczy. Dla uczczenia 80. rocznicy, na ten bardzo trudny szczyt - Nanda Devi East, wyruszy w maju pod kierunkiem Gawrysiaka wyprawa, z udziałem wybitnych alpinistów, m.in. Froni, Lenczowskiego i Załuskiego.

Rok 2019 to również 30. rocznica śmierci Jerzego Kukuczki oraz 50-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Nepalem. Główne uroczystości odbędą się jesienią w Katmandu.

ps

Zobacz więcej na temat: Himalaje góry SPORT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dramat grupy wspinaczy na Annapurnie. Zaginął malezyjski himalaista

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 14:59
Malezyjski himalaista Wui Kin Chin zaginął podczas drogi powrotnej z Annapurny (8091 m n.p.m.) - poinformował Mingma Sherpa, dyrektor nepalskiej agencji wyprawowej Seven Summit Treks. 
rozwiń zwiń