Gala Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. "Wspieramy zwycięzców"
Z okazji 20-lecia obecności Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w strukturach międzynarodowych odbyła się uroczysta gala, w której udział wziął prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Statuetkę dla imprezy sportowej 20-lecia wręczył prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.
2019-05-11, 02:05
Polski Komitet Paraolimpijski obchodzi w tym roku dwudziestolecie istnienia w strukturach międzynarodowych i 21. rocznicę działalności w naszym kraju.
Gala paraolimpijska była wielkim świętem sportu osób z niepełnosprawnościami w Polsce - na uroczyste spotkanie zostali zaproszeni wszyscy medaliści od igrzysk paraolimpijskich w Sydney w 2000 roku, a większość spośród 133 żyjących osób przybyła na galę.
Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu przypomniał początki ruchu na rzecz sportu niepełnosprawnych na świecie oraz w Polsce. Podkreślił rolę działalności niemieckiego lekarza żydowskiego pochodzenia Ludwiga Guttmanna, inicjatora igrzysk paraolimpijskich oraz Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "Start".
- To pokazuje, że wiele można, jeśli się chce i jest się twardym. Państwo są twardzi i pełnią niezwykle ważną rolę. Przynoszą nie tylko sławę Polsce za sprawą sukcesów sportowych, ale przede wszystkim stanowią niezwykły przykład dla innych - tych, którzy są złamani przez życie. A państwo pokazują, że można. To proludzka działalność, za którą w imieniu własnym i całej Rzeczypospolitej Polskiej składam głębokie wyrazy podziękowania i szacunku - podkreślił.
Podczas uroczystości uhonorowano najwybitniejsze postaci ostatnich 20 lat polskiego ruchu paraolimpijskiego.
REKLAMA
Z rąk prezydenta cztery odznaczenia państwowe otrzymali: założyciele PKPar Zenon Jaszczur i Grażyna Andrzejewska-Sroczyńska, za zasługi dla ruchu paraolimpijskiego otrzymali - odpowiednio - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Zaległe odznaczenia przyznane za sukcesy z igrzysk paraolimpijskich z 2016 roku odebrali zaś pływaczka Oliwia Jabłońska (Srebrny Krzyż Zasługi) oraz szermierz na wózku Kamil Rząsa (Brązowy Krzyż Zasługi).
Podczas uroczystości wręczone zostały także nagrody 20-lecia w kategoriach sportowiec i sportsmenka, trener, trenerka, mecenas sportu, patron medialny, impreza sportowa, przyjaciel sportu paraolimpijskiego oraz organizacja sportowa 20-lecia.
Uhonorowane zostały także osoby pracujące na rzecz ruchu paraolimpijskiego w naszym kraju.
Na imprezą sportową 20-lecia został wybrany Puchar Świata "Szabla Kilińskiego". Statuetkę w tej kategorii wręczył prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.
REKLAMA
- Polskie Radio jest tam, gdzie dzieje się coś ważnego, na wspaniałych wydarzeniach, które integrują, a niewątpliwie środowisko osób niepełnosprawnych jest niezwykle zintegrowanym środowiskiem - powiedział prezes.
Nagrodę w kategorii mecenas sportu otrzymało Ministerstwo Sportu i Turystyki, nagroda w kategorii patron medialny powędrowała do TVP Sport, wyróżnienie w kategorii przyjaciel sportu paraolimpijskiego odebrał Włodzimierz Szaranowicz.
Organizacja sportowa 20-lecia to Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start".
Trenerem 20-lecia został Wojciech Kikowski, trener kadry narodowej osób niepełnosprawnych w lekkiej atletyce - 1998-2018.
REKLAMA
To wychowawca i trener zdobywców 12 medali igrzysk paraolimpijskich, takich jak Jacek Przebierała, Robert Chyra, Łukasz Labuch, Mariusz Sobczak, Marcin Mielczarek, Karol Kozuń, Paweł Piotrowski, oraz wielu medalistów mistrzostw świata i Europy, takich jak Zbigniew Sobczak, Marta Piotrowska (Langner), Marcel Jarosławski, Łukasz Kałuziak, Kawaler Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.
Powiązany Artykuł
Włodzimierz Szaranowicz, najlepszy sprzedawca emocji. Malowanie słowem rozpoczął w Polskim Radiu
Trenerka 20-lecia to Elżbieta Madejska. Wieloletni szkoleniowiec, trener kadry narodowej tenisistek stołowych. Ze sportem osób niepełnosprawnych związana od 1995 roku. Od 2002 roku stała na czele kadry pań. Przez wiele lat pracy wraz ze swoimi podopiecznymi zdobyła dziesiątki medali. Z samych igrzysk w Rio de Janeiro wróciła z ośmioma krążkami. Ogromną sensację sprawiła wówczas drużyna w składzie Natalia Partyka, Karolina Pęk i Katarzyna Marszał, która po pasjonującym finałowym pojedynku z niepokonanymi dotąd Chinkami wywalczyła złote medale.
Nagrody 20-lecia przyznano także dla sportowców w 10 dyscyplinach.
1. lekkoatletą 20-lecia został Maciej Lepiato
2. pływak 20-lecia to Joanna Mendak
3. szermierz 20-lecia to Dariusz Pender
4. zawodniczka 20-lecia w podnoszeniu ciężarów to Justyna Kozdryk
5. w kategorii tenis stołowy tenisistką 20-lecia została Natalia Partyka
REKLAMA
6. w kategorii narciarstwo alpejskie sportowcem 20-lecia został Igor Sikorski
7. sportowcem 20-lecia w kategorii narciarstwo biegowe została Katarzyna Rogowiec
8. sportowcem 20-lecia w kategorii łucznictwo została Milena Olszewska
9. kajakarz 20-lecia to Jakub Tokarz
10. na kolarza 20-lecia wybrano Rafała Wilka
Łukasz Szeliga, prezes PKPar, zwrócił uwagę, że to pierwsza gala paraolimpijska w Polsce, i dodał, że biało-czerwoni mają na koncie ponad 700 medali paraolimpijskich.
- To powód do dumy i motywacja. Postaramy się ten dorobek powiększać - obiecał.
Patronat medialny nad galą objęło Polskie Radio.
REKLAMA
Aneta Hołówek, PolskieRadio24.pl
REKLAMA