more_horiz
Wiadomości

Zimowe IO 2026: igrzyska we Włoszech, Mediolan i Cortina d'Ampezzo gospodarzami imprezy

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 18:20
Oficjalnie Mediolan i Cortina d’Ampezzo zostały gospodarzami zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku. Taką decyzję podjęto w Lozannie podczas zebrania Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Głównym i jedynym rywalem włoskiej kandydatury były szwedzkie miasta: Sztokholm i Are. 
Audio
  • Wynik głosowania ocenia Mieczysław Nowicki, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także dwukrotny medalista olimpijski z igrzysk w Montrealu w 1976 roku (IAR)
Przewodniczący MKOl Thomas Bach przedstawia gospodarza ZIO 2026
Przewodniczący MKOl Thomas Bach przedstawia gospodarza ZIO 2026 Foto: PAP/EPA/LAURENT GILLIERON
  • ZIO 2022 odbędą się w stolicy Chin
  • Mediolan i Cortina d’Ampezzo oddalone są od siebie o 400 kilometrów
  • Jedynym rywalem włoskich miast był szwedzki wniosek Sztokholmu i Are


Spośród 82 uprawnionych do głosowania delegatów 47 poparło Włochy, 34 wybrało Szwecję, a jedna osoba się wstrzymała.

- To historyczny dzień i zwycięstwo dla wszystkich Włochów. Dzięki igrzyskom cały świat pozna nasze kompetencje i dążenie do perfekcji - powiedział wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini.

Thomas Bach: możemy oczekiwać wspaniałych zimowych igrzysk olimpijskich

Według relacji mediów, po ogłoszeniu wyników w położonej w Dolomitach Cortinie biły dzwony we wszystkich kościołach, a zgromadzeni na ulicy mieszkańcy odśpiewali hymn.

- Gratulacje dla Mediolanu i Cortiny. Możemy oczekiwać wspaniałych zimowych igrzysk olimpijskich w kraju tradycyjnie związanym ze sportami zimowymi. Pasja i wiedza włoskich kibiców, w połączeniu z dużym doświadczeniem administratorów obiektów, stworzą idealną atmosferę dla najlepszych sportowców - powiedział po ogłoszeniu decyzji MKOl przewodniczący Thomas Bach.

Igrzyska XXV Olimpiady zimowej mają się odbyć od 6 do 22 lutego 2026, a po nich o medale rywalizować będą paraolimpijczycy.

Mediolan i Cortinę dzieli około 400 km, a areny są rozsiane po całym regionie - skoki narciarskie mają odbyć się w Predazzo, biegi w Lago di Tesero, biathlon w Anterselvie, snowboard w Livigno, ceremonię otwarcia zaplanowano na San Siro w Mediolanie, a zamknięcia - w Weronie. Koszty organizacji oszacowano na ok. 1,5 miliarda dolarów.


Przegrana Szwecji 


Według badań przeprowadzonych przez MKOl przed głosowaniem 83 procent mieszkańców Italii pozytywnie oceniło możliwość organizacji igrzysk. Zimowej olimpiady w Szwecji chciało tylko 55 procent badanych.

Cortina już raz była gospodarzem najważniejszej zimowej imprezy - w 1956 roku. Ponadto Italia zorganizowała ją w 2006 w Turynie.

Szwecja, która dotychczas zorganizowała tylko letnie igrzyska w 1912 roku, ubiegała się o zimową olimpiadę po raz ósmy.

- Były tutaj ogromne nadzieje, igrzyska oznaczałyby wielkie inwestycje w szwedzki sport - martwiła się biathlonistka Hanna Oeberg, mistrzyni olimpijska z Pjongczangu.

Początkowo było siedmiu chętnych zorganizowania igrzysk 2026. Choć MKOl obniżył wymagania, aby zminimalizować koszty organizacji zawodów, to i tak wycofano pięć kandydatur: Calgary, Graz, Sion, Erzurum i Sapporo.

W 2022 roku gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich będzie Pekin.

(mb) 

Zobacz także

Zobacz także