more_horiz
Wiadomości

Śmierć mistrza olimpijskiego. "Opłakujemy wielkiego człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 14:43
W wieku 65 lat zmarł mistrz olimpijski z 1980 roku w chodzie sportowym Hartwig Gauder. Przyczyną zgonu Niemca był zawał serca - poinformował dziennik "Thueringer Allgemeine".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Niemiecki chodziarz od 1997 roku żył z przeszczepionym sercem. Gauder propagował transplantologię i aktywny styl życia. Po przeszczepie biegał maratony oraz wspinał się w górach.

Nie doczekał przeszczepi

W ostatnich latach stan zdrowia Gaudera się pogorszył. Ze względu na niewydolność nerek, sportowiec musiał być poddawany dializom. Były chodziarz został zakwalifikowany do przeszczepu nerki, jednak nie doczekał zabiegu.

"Straciliśmy jednego z najbardziej utytułowanych sportowców i niestrudzonego propagatora transplantacji narządów. Opłakujemy wielkiego człowieka" - powiedział premier Turyngii Bodo Ramelow.

Wielokrotny medalista 

Reprezentujący NRD Gauder był czołowym chodziarzem świata w latach 80. Urodzony w Erfurcie zawodnik największy sukces odniósł w 1980 roku, kiedy podczas igrzysk w Moskwie został mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 km. Osiem lat później przywiózł brąz z igrzysk w Seulu.

W 1987 roku w Rzymie został natomiast mistrzem świata. Już jako reprezentant zjednoczonych Niemiec zajmował trzecie miejsca na mistrzostwach Europy w 1990 roku i mistrzostwach świata rok później.

pm 

Zobacz także

Zobacz także