PKO Ekstraklasa: Śląsk - Raków. Podział punktów we Wrocławiu, częstochowianie nie utrzymali prowadzenia

2020-05-29, 19:54

Piłkarze Śląska Wrocław Przemysław Płacheta (2L) i Guillermo Cotugno (C) oraz Igor Sapała (L), David Tijanić (2P) i Felicio Brown Forbes (P) z Rakowa Częstochowa podczas meczu PKO Ekstraklasy. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Po dwóch miesiącach przerwy do gry wróciła piłkarska PKO Ekstraklasa. W meczu otwierającym 27. kolejkę Śląsk Wrocław zremisował u siebie z Rakowem Częstochowa 1:1 (0:0). W drugim piątkowym spotkaniu Pogoń Szczecin zagra z KGHM Zagłębie Lubin (godz. 20.30).

Czeski trener Śląska Vítezslav Lavička był zadowolony z postawy swoich zawodników (IAR)
+
  • PKO Ekstraklasa jest kolejną ligą w Europie, która wznowiła rozgrywki piłkarskie. Pierwsza restart zaliczyła 1. i 2. niemiecka Bundesliga
  • Mecze w Polsce odbywają się przy pustych trybunach
  • Na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że powrót kibiców na trybuny będzie za to możliwy od 19 czerwca. Fani będą mogli zająć do 25 proc. miejsc na stadionach
  • Liderem rozgrywek pozostaje Legia Warszawa

Wraca Ekstraklasa i Studio S-13. "Ta formuła to wzorzec sportowego radia"

Oficjalnie rozgrywki ligowe w Polsce wznowiły grę po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. We Wrocławiu Śląsk podejmował Raków Częstochowa. Od pierwszych minut gospodarze starali się narzucić swoje tempo, jednak podopieczni trenera Marka Papszuna próbowali grać pressingiem.

Pierwszą groźną sytuację w meczu miał Erik Exposito, który mocno uderzył z dystansu po podaniu Przemysława Płachety. Jednak strzał zawodnika gospodarzy był wyraźnie nad bramką częstochowian. Chwilę później piłkarze Śląska mieli rzut wolny w okolicach pola karnego gości, jednak wykończenie pozostawiało wiele do życzenia.

W 29. minucie fantastyczną paradą popisał się Jakub Szumski, który wybronił uderzenie głową Chrapka. Śląsk mógł otworzyć wynik meczu, ale z dobitki spudłował Israel Puerto. Zaledwie kilka sekund później kolejną akcję miał Exposito, ale piłka trafiła w słupek bramki Rakowa.

Polskie Radio zaprasza na transmisje meczów do kultowej audycji "Studio S-13".

W tym roku 50-lecie słynnego wśród piłkarskich kibiców Studia S-13. Sprawozdawców Polskiego Radia nie zabraknie na meczach Ekstraklasy.

Pod koniec pierwszej części meczu do głosu doszli podopieczni Marka Papszuna. Zawodnicy Rakowa zagościli w szesnastce „Wojskowych”, ale w defensywie dobrze spisał się Guillermo Cotugno. Do przerwy był bezbramkowy remis.

Na początku drugiej odsłony spotkania zza pola karnego wrocławian niecelnie uderzał Igor Sapała. W odpowiedzi piłkarze trenera Vitezslava Lavicki ruszyli z atakiem na bramkę Szumskiego. Dośrodkowywał Filip Marković, ale akcję Śląska skutecznie przerwał Fran Tudor, wybijając futbolówkę z pola karnego.

Groźnie zrobiło się w 65. Minucie po dalekim przerzucie Kamila Piątkowskiego. Pod bramką „Wojskowych” znalazł się Felicio Brown Forbes, ale z bliskiej odległości przestrzelił tuż obok słupka.

Na 20 minut przed końcem meczu na murawie pojawił się Robert Pich, który zmienił Markovicia. Słowak mógł się szybko wpisać na listę strzelców, ale strzał z ostrego kąta sparował golkiper Rakowa.

W 83. jako pierwszy na listę strzelców wpisał się Brown Forbes, który po dośrodkowaniu Bartla głową pokonał Putnockiego. Chwilę później Pich został zatrzymany przez Tomasa Petraska w polu karnym częstochowian, ale po analizie VAR sędzia Jarosław Przybył wskazał na jedenasty metr. Rzut karny na wyrównującego gola zamienił Michał Chrapek. Do końca regulaminowego czasu arbiter doliczył pięć minut, ale wynik nie uległ już zmianie.

Po remisie we Wrocławiu Śląsk awansował na pozycję wicelidera z dorobkiem 43 punktów z kolei Raków Częstochowa (37 pkt) zajmuje obecnie dziewiąte miejsce.

W drugim piątkowym spotkaniu Pogoń Szczecin podejmie u siebie zespół KGHM Zagłębie Lubin. Początek meczu o godzinie 20.30.

27. kolejka PKO Ekstraklasy:

Śląsk Wrocław - Raków Częstochowa 1:1 (0:0)

Bramki: Brown Forbes - 83, M. Chrapek - 90+1 (rzut karny)

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork)

Śląsk: Matus Putnocky - Guillermo Cotugno (84. Lubambo Musonda), Israel Puerto, Mark Tamas, Dino Stiglec - Filip Markovic (67. Robert Pich), Diego Zivulic, Krzysztof Mączyński, Michał Chrapek, Przemysław Płacheta (90+5. Sebastian Bergier) - Erik Exposito.

Raków: Jakub Szumski - Tomas Petrasek, Kamil Piątkowski, Jarosław Jach - Fran Tudor, Igor Sapała, Petr Schwarz, Felicio Brown Forbes (87. Przemysław Oziębała), David Tijanic (73. Rusłan Babenko), Patryk Kun (58. Daniel Bartl) - Sebastian Musiolik

T E R M I N A R Z  27. i 28.  K O L E J K I:

27. kolejka:

Piątek, 29 maja
Śląsk Wrocław - Raków Częstochowa 1:1
Pogoń Szczecin - KGHM Zagłębie Lubin (20.30)

Sobota, 30 maja
ŁKS Łódź - Górnik Zabrze (15.00)
Piast Gliwice - Wisła Kraków (17.30)
Lech Poznań - Legia Warszawa (20.00)

Niedziela, 31 maja
Cracovia - Jagiellonia Białystok (15.00)