more_horiz
Wiadomości

2. Memoriał Ireny Szewińskiej: Marcin Lewandowski podejmie próbę pobicia rekordu Polski na 2 km

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 16:11
To będzie wielkie święto lekkiej atletyki. 19 sierpnia w Bydgoszczy odbędzie się 2. Memoriał Ireny Szewińskiej, który będzie pierwszą wielką imprezą lekkoatletyczną od wybuchu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Na starcie staną największe nazwiska polskiej lekkoatletyki, a organizatorzy zaprosili również zawodników zagranicznych.
Marcin Lewandowski i Paweł Wojciechowski
Marcin Lewandowski i Paweł WojciechowskiFoto: Paweł Skraba/Biuro Prasowe 2. Memoriał Ireny Szewińskiej
  • W Bydgoszczy zawodnicy wezmą udział w 12 konkurencjach
  • Marcin Lewandowski podejmie próbę pobicia rekordu Polski na dystansie dwóch kilometrów
  • Organizatorzy negocjowali przyjazd rekordzisty w skoku o tyczce Armanda Duplantisa
  • Tydzień po 2. Memoriale Ireny Szewińskiej we Włocławku rozpoczną się 96. PZLA Mistrzostwa Polski

- Nasza impreza de facto zainauguruje tegoroczny sezon i będzie też jednym z pierwszych dużych mityngów lekkoatletycznych w Europie. Kilka dni wcześniej duże zawody odbędą się w Monako, a później jesteśmy my - mówi Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki i dyrektor Memoriału.

PAP Marek Plawgo 1200.jpg
Marek Plawgo: sportowcy odczują brak igrzysk [NASZ WYWIAD]

Zawodnicy rywalizować będą w dwunastu konkurencjach. - Będzie cały kwiat polskiej lekkiej atletyki, m.in. tyczkarze Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek, biegacze i biegaczki Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan i pozostałe Aniołki Matusińskiego, Ewa Swoboda, Joanna Jóźwik, Adam Kszczot, czy Marcin Lewandowski. Przyjadą najlepsi płotkarze i płotkarki, do tego choćby Kamila Lićwinko w skoku wzwyż, czy Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk w pchnięciu kulą - wymienia Wolsztyński.

Niezwykły będzie koniec Memoriału, bo wielką niespodziankę dla kibiców szykuje Marcin Lewandowski, brązowy medalista mistrzostw świata w biegu na 1500 metrów, który spróbuje pobić rekord Polski na dystansie… dwóch kilometrów.

- Atak na rekord Polski na dwa kilometry to będzie coś wyjątkowego w tych dziwnych czasach. Wynik od wielu lat nie jest poprawiany i wierzę, że tutaj, przed swoimi kibicami, uda mi się to zrobić. To będzie ostatnia konkurencja, będę zamykał cały show i mam nadzieję, że uda mi je rozświetlić nowym rekordem - mówi Lewandowski.

Posłuchaj
01:13 MemorialIrenySzewinskiej_MarcinLewandowski_audio.mp3 Marcin Lewandowski mówi przed 2. Memoriałem Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. 

W każdej konkurencji wystartuje minimum dwóch zawodników zagranicznych. - Na dziś będą to zawodnicy z krajów Unii Europejskiej, ale chcielibyśmy, żeby wystartowali także lekkoatleci z innych krajów. Negocjujemy wciąż z wielkimi nazwiskami, m.in. wicemistrzynią świata w skoku wzwyż Ukrainką Jarosławą Mahuczich. Bardzo chcieliśmy, żeby przyjechał też rekordzista świata w skoku o tyczce Armand Duplantis, ale 16 sierpnia ma mistrzostwa Szwecji, a później Diamentową Ligę w Sztokholmie. Choć lubi u nas startować, bo przecież w Toruniu podczas Orlen Copernicus Cup w tym roku pobił rekord świata, to jednak musiał odmówić - wyjaśnia Wolsztyński.

Czytaj także:

Zawodników z trybun wspierać będą kibice. Aktualne wytyczne Ministerstwa Zdrowia pozwalają wpuścić na trybuny stadionu Zawiszy około pięciu tysięcy widzów, a zainteresowanie kibiców jest bardzo duże. Sponsorem generalnym II Memoriału Ireny Szewińskiej został Anwil S.A. - Nasza spółka bardzo aktywnie wspiera wiele inicjatyw związanych m.in. ze sportem. Anwil jest sponsorem generalnym Memoriału. Wierzę, że będziemy świadkami wielkiego widowiska. Za wszystkich sportowców trzymamy kciuki - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Bydgoszczy rzecznik firmy Daria Studzińska.

Swoboda 1200 f.jpg
Ewa Swoboda mierzy w finał igrzysk. "Plan aktualny, tylko przesunięty o rok"

Zawodnicy, którzy w tym roku mieli rywalizować na najważniejszych imprezach, m.in. igrzyskach olimpijskich, czy mistrzostwach Europy nie mogą już doczekać się startu na stadionie Zawiszy.

- To będzie mój najważniejszy start, bo będę startował przed swoją publicznością. Moim celem będzie zwycięstwo, a czuję, że forma idzie w górę. Chcę się kręcić w okolicach 5,85 m. Liczę na wysokie latanie w Bydgoszczy - mówi Paweł Wojciechowski.

Posłuchaj
00:41 MemorialIrenySzewinskiej_PawelWojciechowski_audio.mp3 Paweł Wojciechowski przed 2. Memoriałem Ireny Szewińskiej. 

Rok 2020, mimo pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, będzie rokiem wielkich imprez lekkoatletycznych w województwie kujawsko-pomorskim – w lutym w Toruniu odbył się okraszony rekordem świata Duplantisa mityng ORLEN Copernicus Cup, a w sierpniu zawodnicy rywalizować będą w 2. Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy, a dziewięć dni później we Włocławku rozpoczną się 96. PZLA Mistrzostwa Polski.

- Województwo kujawsko-pomorskie na mapie polskiej lekkoatletyki znaczy najwięcej, miasto Bydgoszcz jest jego stolicą, a inne miasta dążą do tego, żeby być na takim poziomie, jak właśnie Bydgoszcz. Przypomnę tylko, że Bydgoszcz zorganizowała najwięcej imprez lekkoatletycznych w Polsce - dodaje Wolsztyński.

. 

- Rok temu zastanawialiśmy się, czy ta impreza zakotwiczy u nas na stałe. Dziś widać, że to właśnie się dzieje. Bardzo cieszymy się z tego i oczywiście wspieramy organizację 2. Memoriału Ireny Szewińskiej sporą kwotą. Dla nas lekkoatletyka jest najważniejszą dziedziną sportu  - mówi Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Podczas 2. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy promowane będą Halowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się w przyszłym roku w Toruniu. To będzie jedna z największych imprez w historii polskiej lekkoatletyki.

inf. prasowa

Zobacz więcej na temat: SPORT Lekkoatletyka Memoriał

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem