Tour de Pologne w czasach pandemii. Kolarze ruszyli ze Stadionu Śląskiego

W środę w Chorzowie rozpoczął się Tour de Pologne, pierwszy na świecie etapowy wyścig najwyższej kategorii World Tour po blisko pięciomiesięcznej przerwie. Kolarze wystartowali o godzinie 13.45 ze Stadionu Śląskiego.

2020-08-05, 14:00

Tour de Pologne w czasach pandemii. Kolarze ruszyli ze Stadionu Śląskiego
  • Organizacja tegorocznego wyścigu wiąże się z wieloma ograniczeniami 
  • Na starcie stanie 154 zawodników z 22 drużyn
  • W 2019 triumfował Rosjanin Paweł Siwakow (Ineos)
  • Wyścig rozpocznie się dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Belga Bjorga Lambrechta
  • Dyrektor wyścigu Czesław Lang zaapelował do kibiców o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zaleceń bezpieczeństwa podczas przejazdu kolarzy na trasie 

198-kilometrowa trasa prowadzi w kierunku zamku Ogrodzieniec na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, po czym zawraca na Górny Śląsk do mety w Katowicach.

Wyznaczono trzy lotne premie - w Piekarach Śląskich (14 km), Ogrodzieńcu (80 km) i Siemianowicach Śląskich (140 km), premię specjalną w Sosnowcu (121 km) oraz dwie górskie na rundach w Katowicach (162 i 178 km). Do mety przed katowickim "Spodkiem" kolarze powinni dojechać ok. godz. 18.30.

Na starcie stanie 154 zawodników z 22 drużyn, w tym polskiej grupy zawodowej CCC i reprezentacji kraju. W stawce będzie 14 Polaków: Rafał Majka i Maciej Bodnar (obaj Bora-Hansgrohe), Kamil Gradek, Kamil Małecki i Szymon Sajnok (wszyscy CCC), Michał Gołaś (Ineos), Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) oraz Alan Banaszek, Adrian Banaszek, Paweł Bernas, Piotr Brożyna, Patryk Stosz, Maciej Paterski i Przemysław Kasperkiewicz (wszyscy reprezentacja).

REKLAMA

Posłuchaj

O ograniczeniach wynikających z pandemii koronawirusa, ale też o czysto sportowym aspekcie rywalizacji z dyrektorem technicznym Tour de Pologne, a w przeszłości kolarzem - Przemysławem Niemcem, rozmawiał Włodzimierz Rezner (IAR) 3:22
+
Dodaj do playlisty

 Wyścig będzie rozgrywany w specjalnym reżimie sanitarnym. Wszyscy kolarze przeszli wcześniej testy na obecność koronawirusa. Badania będą wykonywane również w trakcie wyścigu, a ekipy będą przebywały możliwie jak najdłużej tylko we własnym gronie, izolując się od otoczenia. Odrębne "bańki” utworzono dla sędziów, obsługi technicznej, sponsorów i dziennikarzy.

Do minimum będą skrócone ceremonie startu i dekoracji zwycięzców po etapach – bez prezentacji zawodników na scenie, bez podpisywania listy startowej (w imieniu drużyn będą to czynić dyrektorzy sportowi), bez hostess i bez wręczania nagród na podium.

Obsada wyścigu jest bardzo silna. Do Polski przyjechał niezwykle utalentowany 20-letni Belg Remco Evenepoel, który właśnie wygrał wyścig Dookoła Burgos w północnej Hiszpanii. Na listę startową zostali wpisani aktualny mistrz świata Duńczyk Mads Pedersen, jego rodak Jakob Fuglsang, były mistrz świata Portugalczyk Rui Costa, Włoch Diego Ulissi i wielu innych znakomitych kolarzy.

REKLAMA

Zgłoszono trzech zwycięzców Tour de Pologne z poprzednich lat: Hiszpana Jona Izagirre, Belga Tima Wellensa oraz Rafała Majkę, ale nie wystartuje ubiegłoroczny triumfator Rosjanin Paweł Siwakow, który przygotowuje się do Tour de France.

Z powodu pandemii wyścig został przesunięty z lipca na nowy termin (5-9 sierpnia) i skrócony z siedmiu do pięciu odcinków, aby zrobić miejsce w kalendarzu dla innych, odwołanych wcześniej imprez. W trakcie rywalizacji w Polsce odbędzie się m.in. przełożony z marca słynny klasyk Mediolan-San Remo, w którym ma wystartować zwycięzca Tour de Pologne z 2018 roku Michał Kwiatkowski.

Czytaj także:

Miastami goszczącymi mety etapów będą: Katowice, Zabrze, Bielsko-Biała, Bukowina Tatrzańska oraz Kraków. Królewskim, czyli najtrudniejszym odcinkiem, ma być czwarty, na pętli wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Trasa liczy łącznie 891 km.

Posłuchaj

O tym, jak w tym szczególnym czasie może wyglądać 77. już edycja Tour de Pologne Włodzimierz Rezner rozmawiał z mistrzem tego wyścigu z 1979 r., Henrykiem Charuckim (IAR) 2:33
+
Dodaj do playlisty

 Wyścig rozpocznie się dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Belga Bjorga Lambrechta, który tragicznie zginął na etapie z Chorzowa do Zabrza. Na 48. kilometrze z nieznanych przyczyn nagle zjechał z szosy i uderzył w betonowy przepust wodny. W trwającej od 1928 roku historii imprezy był to jedyny śmiertelny wypadek kolarza.

Organizatorzy chcą godnie uczcić pamięć o 22-letnim Belgu. Lambrecht będzie patronem klasyfikacji młodzieżowej, a jego numer startowy 143 został zastrzeżony.

Rekordy Tour de Pologne:

- najwięcej zwycięstw: trzy - Dariusz Baranowski, Andrzej Mierzejewski, Marian Więckowski
- najwięcej zwycięstw etapowych (z prologami): 15 - Ryszard Szurkowski
- najwięcej dni w koszulce lidera: 20 - Marian Więckowski (trzy wyścigi, 1954-56)
- cały wyścig w koszulce lidera przejechali: Józef Stefański (1929), Bolesław Napierała (1937)
- największa różnica czasowa między zwycięzcą a drugim kolarzem: 1:10.16, Feliks Więcek - Wiktor Olecki (1928)
- najmniejsza różnica czasowa między zwycięzcą a drugim kolarzem: dwie sekundy, Hiszpan Jon Izagirre - Belg Bart De Clercq (2015); Belg Dylan Teuns - Rafał Majka (2017); Rosjanin Paweł Siwakow - Australijczyk Jai Hindley (2019)
- najszybszy wyścig: 1966 - przeciętna 44,010 km/godz. (zwycięzca Józef Gawliczek)
- najwięcej etapów: 13 - 1953, 1969, 1993 (z prologiem)
- najmniej etapów: 4 - 1947
- najdłuższy wyścig: 2311 km - 1953
- najkrótszy wyścig: 606 km - 1947

REKLAMA

ps

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej