X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Skandal po transferze izraelskiego hokeisty do Unii Oświęcim. "Zapraszamy na mecz i lekcję historii"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 18:57
Izraelczyk Eliezer Sherbatov będzie reprezentował barwy jednej z najbardziej utytułowanych drużyn Polskiej Hokej Ligi - Re-Plast Unii Oświęcim. Transfer ten został skrytykowany przez rabina z USA, a w obronie zawodnika stanęły władze miasta oraz szefowie wicemistrza Polski.
Eliezer Sherbatov
Eliezer SherbatovFoto: print screen/Facebook/@EliSherbatov
  • Unia Oświęcim jest aktualnie wicemistrzem Polski
  • Władze klubu opublikowały na swojej stronie obszerne oświadczenie ws. Eliezera Sherbatova
  • Po stronie Izraelczyka stanęły również władze miasta

Władze klubu wyraziły zaniepokojenie oraz wystosowały oświadczenie, w którym potępiają zachowanie amerykańskiego rabina wobec Sherbatova.

Po stronie izraelskiego hokeisty stanęły również władza miasta. Pismo w tej sprawie wystosował prezydent Oświęcimai.

- W imieniu mieszkańców Oświęcimia wyrażam stanowcze oburzenie w związku ze słowami rabina Elchanana Poupko, który skrytykował Eliezera Sherbatova, nowego zawodnika drużyny hokejowej za to, że jako reprezentant Izraela będzie grał w mieście, w którym istniał obóz Auschwitz. Ponadto, w swoich skandalicznych wypowiedziach dobitnie oskarżył on mieszkańców miasta Oświęcim o brak niesienia pomocy więźniom i współodpowiedzialność za istnienie obozu, co sprzeczne jest z oczywistymi faktami historycznymi - można przeczytać w oświadczeniu prezydenta miasta Janusza Chwieruta.

Hokej Podhale Nowy Targ 1200F.jpg
Polska Hokej Liga: koronawirus w Podhalu Nowy Targ. Klub zawiesza treningi

Dodał, że miasto jest też ofiarą tego, co się działo w Auschwitz, gdyż kładzie się to cieniem na współczesne postrzeganie Oświęcimia.

- Przypisywanie mu jakiejkolwiek odpowiedzialności za istnienie obozu jest skandaliczną insynuacją - napisał przypominając, że mieszkańcy Oświęcimia nieśli też pomoc więźniom obozu, niejednokrotnie przypłacając to życiem. Pismo adresowano do ministerstwa spraw zagranicznych, ambasady i konsulatu USA w Polsce oraz ambasady Izraela w naszym kraju.


Oświadczenie Re-Plast Unii Oświęcim
:

Oświadczamy, że jesteśmy głęboko zasmuceni i dotknięci medialnymi oskarżeniami wobec izraelskiego zawodnika Eliezera Sherbatova, który niedawno dołączył do naszej drużyny.

Pragniemy przypomnieć, że przed tragedią II Wojny Światowej, Holokaustu i Auschwitz, miasto Oświęcim było przez 400 lat domem dla społeczności żydowskiej. Żydowscy oświęcimianie mieli ogromny udział w rozwoju miasta nazywanego przez siebie „Oszpicin” (hebr. goście), a w okresie międzywojennym istniała tu także żydowska drużyna piłki nożnej „Kadima” (hebr. naprzód). W 1939 roku Żydzi stanowili 60% mieszkańców Oświęcimia. Gdy na początku września 1939 r. Niemcy zajęli Oświęcim, przemianowali nazwę miasta na Auschwitz i wprowadzili terror wobec jego wszystkich mieszkańców. W wyniku niemieckiego ludobójstwa życie stracili prawie wszyscy oświęcimscy Żydzi.

Jednocześnie nie wolno zapomnieć, że katoliccy oświęcimianie oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości również byli ofiarami brutalnego terroru, przesiedleń i deportacji do obozu Auschwitz, gdzie tracili zdrowie i życie. Sugerowanie jakoby katoliccy oświęcimianie lub ich dzisiejsi potomkowie byli rzekomo współodpowiedzialni za prowadzenie niemieckiego obozu Auschwitz jest niezgodne z faktami, a do tego krzywdzące i niesprawiedliwe.

hokej 1200 f.jpg
Koronawirus w reprezentacji hokeistów. "Wysyłając zawodników na kadrę, liczymy, że wrócą zdrowi"

Dzisiejszy Oświęcim – Miasto Pokoju dba o swoje przedwojenne wielokulturowe dziedzictwo. W mieście istnieje Centrum Żydowskie, które odrestaurowało jedyną zachowaną od zniszczenia przedwojenną synagogę Chewra Lomdei Misznajot, prowadzi Muzeum Żydowskie oraz opiekuje się domem ostatniego żydowskiego oświęcimianina Szymona Klugera (1925-2000). Urząd Miasta Oświęcimia regularnie wspiera projekty dotyczące upamiętnienia oświęcimskich Żydów jak m.in. Park Pamięci Wielkiej Synagogi oraz programy edukacyjne dla dzieci i dorosłych z Polski i zagranicy na temat uniwersalnych mechanizmów, które kiedyś doprowadziły do powstania niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau i dziś nadal są obecne w naszych społeczeństwach.

Obecność izraelskiego zawodnika w Oświęcimiu pokazuje, że wbrew zbrodniczej ideologii III Rzeszy naród żydowski wciąż istnieje, a żydowscy zawodnicy mogą ponownie uczestniczyć w miejscowych rozgrywkach, podobnie jak przedwojenni oświęcimianie z Żydowskiego Klubu Sportowego Kadima Oświęcim.


Re-Plast Unia Oświęcim wyraża przekonanie, że sport powinien łączyć, a nie dzielić. W naszej szatni mamy zawodników narodowości polskiej, słoweńskiej, słowackiej, fińskiej, rosyjskiej, kanadyjskiej i izraelskiej, co świadczy o tym, że jesteśmy klubem nowoczesnym i przyjaznym wielu nacjom. W naszym zespole grają zawodnicy ze względu na poziom sportowy, a nie na pochodzenie czy narodowość.

W zaistniałej sytuacji udzielamy jednoznacznego wsparcia naszemu zawodnikowi i deklarujemy, że w przypadku podobnych sytuacji dotyczących któregokolwiek z naszych graczy, będziemy postępować podobnie. Nasz klub jest przekonany, że Eliezer swoimi występami sprawi naszym kibicom i mieszkańcom Oświęcim wiele radości.

hokej 1200 f.jpg
Nie będzie Polskiej Hokej Ligi w Krynicy-Zdroju. KTH rezygnuje ze startu

A rabina Elchanana Poupko serdecznie zapraszamy na mecz naszej drużyny i lekcję historii.

***


W czwartek drużyna Unii zagra u siebie sparingowy mecz z czeskim AZ Havirov. Początek spotkania o godzinie 18.00.

Pierwsze mecze nowego sezonu PHL zaplanowano na 8 i 11 września.

/Unia-oswiecim.pl/PolskieRadio24.pl/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska Hokej Liga: problemy ośmiokrotnego mistrza kraju. Przyszłość Unii Oświęcim uzależniona od budżetu miasta

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 14:24
Start w rozgrywkach Polskiej Hokej Ligi Re-Plast Unii Oświęcim jest uzależniony od stanu budżetu miasta - poinformował Paweł Kram - prezes spółki Oświęcimski Sport, która opiekuje się drużyną. Nie wiadomo czy na konto klubowe trafi obiecane 600 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgrupowanie fatalne w skutkach. Koronawirus wśród hokeistów

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 18:48
Trzech hokeistów, po powrocie ze zgrupowania reprezentacji Polski w Warszawie, jest zakażonych koronawirusem. "Natychmiast skontaktowaliśmy się z zawodnikami, trenerami i Państwową Inspekcją Sanitarną" – powiedział Mirosław Minkina, prezes PZHL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne zakażenia koronawirusem w kadrze hokeistów. Selekcjoner wśród chorych

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 12:17
Już u jedenastu osób przebywających pod koniec lipca na zgrupowaniu reprezentacji hokejowej w Warszawie stwierdzono zakażenie koronawirusem. W tym gronie jest pierwszy trener kadry Robert Kalaber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzynaście zakażeń koronawirusem w kadrze hokeistów. Testy reprezentacji zakończone

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 19:34
Jedenastu hokeistów i dwóch trenerów zostało zakażonych wirusem SARS-CoV-2 podczas lipcowego zgrupowania reprezentacji – poinformował oficjalny serwis Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.
rozwiń zwiń