Żużlowe Grand Prix: w Gorzowie bez kontrowersyjnych opon. Anlas traci homologację

Podczas żużlowych turniejów z cyklu Grand Prix w Gorzowie Wielkopolskim nie będzie można używać opon firmy Anlas, na których jeździli zwycięzcy obu rund we Wrocławiu: Rosjanin Artiom Łaguta i Maciej Janowski. Opony wzbudziły kontrowersje, a część zawodników uważała, że są zbyt miękkie. Światowa Federacja Motocyklowa (FIM) zabroniła ich stosowania w GP do odwołania. 

2020-09-11, 12:47

Żużlowe Grand Prix: w Gorzowie bez kontrowersyjnych opon. Anlas traci homologację
  • Badania, które wykonano na zlecenie FIM wykazały, że opony Anlas nie spełniają wymogów minimalnej twardości 
  • Światowa federacja cofnęła tureckiej firmie homologację i zabroniła stosowania jej opon do odwołania 

Powiązany Artykuł

zmarzlik 1200 f.jpg
Żużlowe GP: Gorzów Wlkp. kolejnym przypadkiem. Janowski broni przewagi, Zmarzlik zaatakuje u siebie?

Opony niezgody 

Anlas jest partnerem cyklu Grand Prix i jednym z licencjonowanych dostawców opon. Podczas dwóch inauguracyjnych rund we Wrocławiu kilku zawodników korzystało z opon tureckiej firmy. Wśród nich znaleźli się zwycięzca piątkowego turnieju Artiom Łaguta oraz Maciej Janowski, który w piatek był drugi, natomiast w sobotę okazał się bezkonkurencyjny. 

Część ekspertów i zawodników nie była przekonana co do zgodności opon z regulaminem. Były żużlowiec, a obecnie ekspert Canal+ Krzysztof Cegielski zmierzył nawet w studiu telewizyjnym twardość kontrowersyjnych opon. Okazało się, że są zbyt miękkie. 

REKLAMA

Jednoznaczne wyniki 

FIM oraz promotor cyklu - firma BSI początkowo nie odnosiły się oficjalnie do problemu, jednak władze światowego motorsportu zdecydowały się zbadać sprzęt tureckiej firmy pod kątem zgodności z regulaminem.

Badanie przeprowadzone przez Słoweński Narodowy Instytut Budownictwa i Inżynierii Lądowej wykazały, że opony nie są zgodne z wymaganą minimalną twardością. 

Światowa federacja zareagowała, zakazując stosowania kontrowersyjnego sprzętu do odwołania. 

REKLAMA

"W następstwie tymczasowego cofnięcia homologacji FIM, przyznanej w 2018 roku oponom Anlas, FIM podjęło decyzję o zakazie jej stosowania w jakichkolwiek zawodach Speedway Grand Prix. W związku z tym od dzisiaj (tj. 9 września 2020) zawodnicy biorący udział w FIM SGP nie będą mogli wykorzystywać opon Anlas do odwołania" - napisano w środowym oświadczeniu FIM. 

W piątek o braku zezwolenia na stosowanie opon Anlas podczas rozgrywek w Polsce poinformowała także Główna Komisja Sportu Żużlowego.


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej