Leszek Cichy królem nie jest, ale koronowany był jako pierwszy Polak. "Mam Koronę Ziemi"

- Jak już Korona Himalajów została zrobiona przez Krzyśka i Jurka (Jerzego Kukuczkę i Krzysztofa Wielickiego, którzy zdobyli wszystkie 14 szczytów ośmiotysięcznych - przyp. red.), to trzeba się było zająć Koroną Ziemi - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Leszek Cichy. 28 października 1999 r. Cichy jako pierwszy Polak skompletował Koronę Ziemi.

2020-10-28, 07:00

Leszek Cichy królem nie jest, ale koronowany był jako pierwszy Polak. "Mam Koronę Ziemi"
Leszek Cichy (z lewej) i Krzysztof Wielicki podczas Festiwalu Gorskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju . Foto: EN
  • Korona Ziemi - najwyższe szczyty wszystkich kontynentów
  • Azja: Mount Everest (8848 m n.p.m.), Ameryka Południowa: Aconcagua (6961 m n.p.m.), Ameryka Północna: Denali (6195 m n.p.m.), Afryka: Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), Europa -według dwóch opinii Elbrus (5642 m n.p.m.) lub Mont Blanc (4810 m n.p.m.), Australia lub Australia i Oceania: Australia: Góra Kościuszki (2230 m n.p.m.), Australia i Oceania: Piramida Carstensz (4884 m n.p.m.), Antarktyda: Masyw Vinsona (4892 m n.p.m.) 
  • Leszek Cichy to pierwszy Polak, który skompletował Koronę Ziemi, pierwszą Polką była Anna Czerwińska

- Jak już Korona Himalajów została zrobiona przez Krzyśka i Jurka (Krzysztofa Wielickiego i Jerzego Kukuczkę, którzy zdobyli wszystkie 14 szczytów ośmiotysięcznych - przyp. red.), to trzeba się było zająć Koroną Ziemi. Udało mi się ten projekt, w innych warunkach ekonomicznych, przeprowadzić łącznie z górą Mount Vision na Antarktydzie i zostałem pierwszym Polakiem i jestem też w pierwszej trzydziestce na świecie tych z Koroną Ziemi - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Leszek Cichy.  

- Jak występuję z Krzyśkiem na różnych spotkaniach, to jego przedstawiam jako koronowaną głowę z Koroną Himalajów, a ja jestem koronowaną głową z Koroną Ziemi - dodaje Leszek Cichy, który wraz z Krzysztofem Wielickim w 1980 roku, jako pierwsi ludzie, podczas wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę, stanęli zimą na szczycie Mount Everestu.

Powiązany Artykuł

Everest 1980 baner zdjęcie 1200.jpg
SERWIS SPECJALNY - JAK POLACY ZDOBYLI EVEREST w 1980

Cichy nie został zawodowym wspinaczem. Skupił się na pracy oraz rodzinie. Chciałem, aby góry były dla mnie świętem, nie codziennością. "Takim deserem, który funduję sobie co dwa lata" - stwierdził w książce "Gdyby to nie był Everest...".

Po zdobyciu Mount Everestu nie przestawałem się wspinać, były kolejne wyprawy i kolejny etap mojej przygody z górami. Dwa lata później była nowa droga na K2, potem jeden z wierzchołków Kanczendzongi. Bardziej zmienił moje życie rok 1989 i zmiana systemu w Polsce. Nie zostałem zawodowym himalaistą, w 1989 roku wyjechałem na kontrakt zawodowy do Syrii, pracowałem dwa lata przy wytyczaniu tunelu i zapory melioracyjnej - mówi Leszek Cichy.

REKLAMA

- Jak wróciłem do Polski, nie wróciłem na uczelnię, zmieniłem pracę, przestałem co roku jeździć na wyprawy, ale po paru latach góry się upomniały - wspomina Cichy. 

Leszek Cichy wielokrotnie podkreślał, że "każdy może mieć swój Everest, jeżeli ma dostateczną determinację, żeby zrobić coś w życiu".

- Trzeba zostawić po sobie ślad. Jeżeli ktoś zrobi to w górach, to pięknie. Jeśli zrobi to na innych polach działalności, też dobrze. Mamy jedno życie i chcielibyśmy, żeby po nas coś zostało - pamięć, niech zostanie dobra pamięć - podkreśla himalaista.

Powiązany Artykuł

cichy 1200.jpg
40 lat temu Polacy zimą zdobyli Everest. Leszek Cichy: zrobili to dwaj inżynierowie z kluczem francuskim w dłoni

Leszek Cichy z zawodu jest geodetą, został też finansistą, od czasu do czasu organizuje wyprawy i wciela się w rolę górskiego przewodnika. Przez kilkanaście lat pracował naukowo na Politechnice Warszawskiej. Jest współautorem książki "Rozmowy o Evereście" oraz "Gdyby to nie był Everest...". 

REKLAMA

Obszerny wywiad z Leszkiem Cichym o zimowym Evereście, w 40 rocznicę zdobycia szczytu.

Leszek Cichy - Korona Ziemi:

•1973 - Europa - Mont Blanc
•1980 - Azja -Mount Everest
•1984 - Europa - Elbrus
•1986 - Ameryka Południowa - Aconcagua (wejście w czasie 9 godzin)
•1989 - Ameryka Pn. - Mount McKinley
•1998 - Antarktyda - Vinson
•1998 - Afryka - Kilimanjaro
•1998 - Australia - Góra Kościuszki
•1999 - Australia i Oceania: Piramida Carstensz

Dokonania górskie Leszka Cichego:

Tatry

•Pierwsze polskie przejście na Małym Kieżarskim

Alpy

•1973 - Grand Capucin - droga Bonattiego
•1973 - Mount Blanc

Powiązany Artykuł

Kukuczka_artykolowka.jpg
SERWIS SPECJALNY - JERZY KUKUCZKA

Himalaje, Karakorum

•1974 – pierwsze wejście na Shispare (7611 m)
•1975 – trzecie wejście na Gaszerbrum II (8035 m) (ówczesny polski rekord wysokości), z Januszem Onyszkiewiczem i Krzysztofem Zdzitowieckim nową drogą północno-zachodnią ścianą
•1976 – dojście do wysokości 8230 m na nowej drodze na K2 (8611 m), Cichy atakował ten szczyt także w 1982
•1978 – uczestnictwo w wyprawie na Makalu (8470 m)
•17 lutego 1980 – pierwsze wejście zimowe na Mount Everest (8848 m) wraz z Krzysztofem Wielickim podczas wyprawy pod kierownictwem Andrzeja Zawady 
•1984 – nowa droga na Yalung Kang (Kanczendzongę Zachodnią, 8505 m)

Aneta Hołówek, PolskieRadio24.pl

Czytaj także:

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej