X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

K2 zdobyte zimą. Wejście z tlenem robi różnicę. "Zmniejsza wysokość odczuwalną o dwa kilometry"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 17:00
- Zastanawiam się, ile osób w ogóle zdaje sobie sprawę, jaka jest różnica między zdobywaniem ośmiotysięcznika wspomagając się tlenem i bez wspomagania - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Piotr Tomala, szef programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. Po zdobyciu K2 zimą warto wyjaśnić, na czym polega ta różnica.
... w drodze do bazy pod K2
... w drodze do bazy pod K2 Foto: shutterstock

Zdobywanie gór najwyższych ze wspomaganiem butli z tlenem zawsze wywoływało kontrowersje. Niezależnie od tego czy atakuje się szczyt latem czy zimą - tlen ma ogromne znaczenie. Polacy, nazywani "Lodowymi Wojownikami" byli prekursorami zimowej wspinaczki bez o2.

Everest 1980 baner zdjęcie 1200.jpg
SERWIS SPECJALNY - JAK POLACY ZDOBYLI EVEREST w 1980

Pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik bez wspomagania tlenem dokonali w styczniu 1984 Maciej Berbeka, który wraz z Ryszardem Gajewskim (obaj z Zakopiańskiego Klubu Wysokogórskiego) zdobyli Manaslu (8156 m). Polacy są specjalistami w tej dziedzinie, świat zna ich wyczyny na tym polu. 

16 stycznia 2021 roku dziesięciu wspinaczy z Nepalu stanęło na szczycie niezdobytego dotąd zimą ośmiotysięcznik K2 (8611 m). Nie ma potwierdzenia czy ekipy korzystała z butli z tlenem, co w opinii znacznej części środowiska wspinaczy ma ogromne znaczenie. 

"Gratulacje dla całej ekipy Nepalczyków na K2. Oby teraz bezpiecznie do bazy. Uprzedzając wszystkie pytania. Gra trwa nadal. Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: Czy? Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu?" - napisał na TT himalaista Adam Bielecki.


Czytaj także:

Piotr Tomala, szef programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera, wyjaśnia na czym polega różnica zdobywania ośmiotysięcznika bez tlenu

Magdalena Gorzkowska 1200 f
Gorzkowska idzie zimą na K2. Jak ona śmie porywać się na największy problem współczesnego himalaizmu?
  • Tlen teoretycznie zmniejsza wysokość odczuwalną o dwa kilometry. Czyli używanie tlenu może być odbierane jako używanie dopingu. My oczywiście na każdej wyprawie mamy tlen, ale tylko do celów medycznych, ratunkowych. Jeżeli coś się dzieje, to wtedy tlen nam pomaga.
  • Robert Szymczak, lekarz, który z nami współpracował na wielu wyprawach, zwraca uwagę na jeszcze jeden element. Mówi o wysokości barometrycznej. Wyliczył i zrobił bardzo ciekawą prezentację. Według niego zimą wysokość szczytu K2, ta wysokość barometryczna, związana z ciśnieniem na wierzchołku, to około 9150 metrów. Według Roberta Szymczaka wysokość barometryczna Everestu zimą to z kolei około 9200 m n.p.m. Chcę jednak podkreślić, że to jego wyliczenia, nie moje, ja tylko go cytuję, ale to bardzo ciekawe wyliczenia.
  • Wysokość barometryczna jest związana z szerokością geograficzną, układami barycznymi, jakie tam występują. Jak przychodzi niż, to ciśnienie tam będzie jeszcze niższe (odczuwana wysokość - wyższa - przyp. red.). Mount McKinley (6190 m n.p.m.) najwyższy szczyt Ameryki Północnej położony na Alasce, mimo że ma niecałe 6200 m, to często się mówi, że jest porównywalny z niskim ośmiotysięcznikiem w Himalajach. A dlaczego? Dlatego, że jest położony tak daleko na północy, a atmosfera na kuli ziemskiej jest najgrubsza na równiku, a najcieńsza na biegunach

"Zdobywanie ośmiotysięczników z tlenem jest jak uczestnictwo w Tour de France na rowerze elektrycznym” - uważa Adam Bielecki. "Charakter takiego osiągnięcia jest zupełnie inny” - dodaje pierwszy zimowy zdobywca Broad Peak i Gaszerbruma 1.

Maciej Berbeka
Berbeka wychodzi z cienia Broad Peaku. "Mówiło się Zawada, Kukuczka, Wielicki. Zakopane było z boku"

“Może się okazać, że nie jesteś w stanie dorównać Messiemu grając w piłkę nożną, albo Nadalowi na tenisowym korcie. Twoja słabość nie jest jednak wymówką dla użycia tlenu: jeśli chcesz zdobywać wysokie szczyty, wznieś się na wysokość góry, nie sprowadzaj jej do swojego poziomu” - uważa z kolei rumuński wspinacz Mihnea Radulescu.

Przy okazji ataku na K2 na forach internetowych ruszyła dyskusja na temat “górskiego puryzmu”, ważna tak jak debata dotycząca tłoku na szlakach i komercjalizacji. Himalaiści często jednak podkreślają dyplomatycznie, tak jak Simone Moro czy Denis Urubko, którzy mówią o prawie każdego do zdobywania szczytów w dowolny sposób, który uznają za stosowny.

"Zdobywanie ośmiotysięczników z tlenem jest jak uczestnictwo w Tour de France na rowerze elektrycznym” - uważa Adam Bielecki. "Charakter takiego osiągnięcia jest zupełnie inny” - dodaje pierwszy zimowy zdobywca Broad Peak i Gaszerbruma 1.

Polacy, którzy zaczęli tą zimową zabawę w 1980, Mount Everest zdobyli wspomagając się tlenem. Adam Bielecki podkreśla jednak, że ponad czterdzieści lat temu, kiedy Wielicki i Cichy stanęli na najwyższym szczycie Ziemi, takie rozwiązanie było dopuszczalne. 

Adam Bielecki 1200 F.jpg
Polacy przebiją "szklany sufit" na K2 bez O2? Adam Bielecki: to wyzwanie na miarę XXI wieku, chcę spróbować

- Uważam, że sukces pierwszego zimowego wejścia na Everest jest pełny, nieważne, że z tlenem. Były to inne czasy i inne kryteria. Wtedy było to fenomenalne przejście i koledzy przekroczyli barierę niemożliwego. Dzisiaj, te 40 lat później, my też chcemy dokonać niemożliwego i tym niemożliwym nie jest wejście na K2 z tlenem, tylko bez - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Bielecki.

- Wiem, że K2 z O2 w ogóle mnie nie interesuje, to nie jest gra, w którą ja gram. Będę próbował wejść bez tlenu, a jeżeli się nie da, to trudno, niech inni wchodzą z tlenem, jeżeli chcą. Użycie tlenu według mnie byłoby zbezczeszczeniem pięknego wyzwania sportowego, jakim jest wejście na K2 zimą - dodawał himalaista. 

/ah

Czytaj także:

Czytaj także

Krzysztof Wielicki: czuję się dobrym himalaistą, bo dożyłem emerytury

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 09:45
- Cierpliwość. Dystans. Nigdy na skróty - to jest najważniejsze w górach. (...) Zdecydowanie bym nie polecał tego, co ja zrobiłem na Nanga Parbat w 1996, tego robić nie wolno, to jest przykład, jak nie powinno się działać w górach. Ja miałem szczęście … i czuję się dobrym himalaistą, bo dożyłem emerytury - mówił portalowi PolskieRadio24.pl Krzysztof Wielicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Cichy królem nie jest, ale koronowany był jako pierwszy Polak. "Mam Koronę Ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 07:00
- Jak już Korona Himalajów została zrobiona przez Krzyśka i Jurka (Jerzego Kukuczkę i Krzysztofa Wielickiego, którzy zdobyli wszystkie 14 szczytów ośmiotysięcznych - przyp. red.), to trzeba się było zająć Koroną Ziemi - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Leszek Cichy. 28 października 1999 r. Cichy jako pierwszy Polak skompletował Koronę Ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wraca temat zimowej wyprawy na K2. Polscy himalaiści spotkali się z ministrem Glińskim

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 20:44
Plan organizacji zimowej wyprawy na K2 (8611 m) w Karakorum w sezonie 2021/22 był głównym tematem spotkania ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego z przedstawicielami programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera, w tym jego kierownikiem Piotrem Tomalą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W sylwestrową noc na Lhotse Wielicki nie zatańczył z Ingrid. Uzbrojony w gorset ortopedyczny solo zdobył szczyt

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 09:00
- Lekarz nawet nie wiedział, że gdzieś wyjechałem. Mój plan znała jedynie żona, ale ona tylko popukała się w głowę - wspominał Krzysztof Wielicki w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl swoją brawurową szarżę sprzed lat. W sylwestrową noc 1988 roku himalaista jako pierwszy w historii, samotnie i w gorsecie ortopedycznym stanął zimą na szczycie ośmiotysięcznika Lhotse. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Kowalewski ewakuowany z bazy pod K2

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 21:16
Waldemar Kowalewski ze względów zdrowotnych zmuszony był wycofać się z wyprawy na niezdobyty zimą szczyt K2. Wspinacz K2 zdobył latem 2019 roku, ale ma też na koncie próbę zimową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

K2: trwa walka o niezdobyty szczyt. "Teraz to miejsce katastrofy"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 11:34
Wspinacze, którzy działają tej zimy na K2, nie mogą liczyć na łaskę, jeżeli chodzi o pogodę. Trzy dni temu na ośmiotysięczniku szalała wichura, która zmiotła założony już obóz. "Katastrofalny obraz. Stwierdziliśmy, że oba namioty i cały sprzęt, który zostawiliśmy na atak szczytowy, został zniszczony i zmieciony przez wiatr. Straciliśmy wszystko" - informował Nirmala "Nims" Purja. Obecnie otworzyło się jednak krótkie okno pogodowe, podejmowane są kolejne próby.
rozwiń zwiń